Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R7MpIEFvPUR3q
Ilustracja przedstawia łąkę z żółtymi, drobnymi kwiatami umieszczonymi na długich łodygach w ujęciu od dołu. U ich podstawy rośnie zielona trawa.

Rola auksyn w ruchach tropicznych

Pędy roślin wykazują fototropizm dodatni – wyginają się w kierunku działania bodźca świetlnego, co spowodowane jest nierównomiernym rozmieszczeniem auksyn po stronie zacienionej i oświetlonej.
Źródło: Humam, Unsplash, domena publiczna.

Tropizmy to ruchy wzrostowe organów roślinnych wywołane działaniem kierunkowych bodźców zewnętrznych, takich jak światło lub siła grawitacji. Wygięcie pędu czy korzenia w ruchach foto- i geotropicznych jest spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem hormonów roślinnych zwanych auksynami, co prowadzi do różnic w tempie wzrastania stron organu mających odmienną ekspozycję na dany bodziec.

Twoje cele
  • Przedstawisz funkcje auksyn pełnione w organizmach roślinnych.

  • Omówisz znaczenie auksyn dla ruchów fototropicznych.

  • Wyjaśnisz wpływ auksyn na reakcje geotropiczne.