Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik weterynarii powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
ROL.11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt:
prowadzenia chowu zwierząt gospodarskich i domowych,
wykonywania zabiegów inseminacyjnych u bydła i świń.
ROL.12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych:
wykonywania weterynaryjnych czynności pomocniczych w diagnozowaniu, profilaktyce i leczeniu chorób zwierząt,
wykonywania czynności w ramach kontroli i nadzoru weterynaryjnego.
„Na co dzień opiekuję się zwierzętami i jestem uprawniony do wykonywania wszystkich czynności niewymagających specjalistycznej wiedzy medycznej. Mogę podawać leki wydawane bez recepty lub te przepisane przez weterynarza. Wykonuję także zabiegi sanitarno‑higieniczne i fizykoterapeutyczne, pobieram próbki do badań laboratoryjnych, a w razie potrzeby udzielam zwierzętom pierwszej pomocy”.
Mateusz, technik weterynarii
Pierwsza „lecznica dla zwierząt” powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie zabiegów inseminacyjnych u bydła i świń
Galeria zdjęć przedstawia trzy zdjęcia.
Na zdjęciu pierwszym pokazana jest kobieta siedząca przy komputerze w gabinecie weterynaryjnym. Na ekranach komputera widać zdjęcia prześwietleń zwierząt.
Na drugim zdjęciu widać młode świnie przy brzuchu matki.
Na trzecim zdjęciu widać dwa cielaki stojące po obu stronach krowy, pijące od niej mleko.
Prowadzenie chowu zwierząt gospodarskich i domowych
Pokazane są trzy zdjęcia obok siebie.
Pierwsze zdjęcie podpisane jest jako „Sprawowanie opieki nad samicami zwierząt w czasie porodu i okresie poporodowym”. Na zdjęciu widać leżącą na sianie owcę, przy której klęczy osoba w rękawiczkach. Przed owcą leży jej nowonarodzone młode.
Drugie zdjęcie podpisane jest jako „Prowadzenie chowu zwierząt zgodnie z zasadami i przepisami prawa”. Na zdjęciu widać krowę stojącą przy płocie.
Trzecie zdjęcie podpisane jest jako „Prowadzenie chowu zwierząt gospodarskich”. Na zdjęciu widać świnię.
Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych w diagnozowaniu, profilaktyce i leczeniu chorób zwierząt
Pokazane są dwa zdjęcia.
Pierwsze zdjęcie podpisane jest jako :Wykonywanie badań fizykalnych zwierząt gospodarskich i domowych”. Na zdjęciu widoczne są dłonie technika weterynarii, przytrzymującego łapy badanego zwierzęcia.
Drugie zdjęcie podpisane jest jako „Wykonywanie czynności związanych z pobieraniem, utrwalaniem i przechowywaniem materiału do badań laboratoryjnych”. Na zdjęciu widać dłonie w rękawiczkach lateksowych w trakcie pobierania krwi z tylnych łap zwierzęcia, najpewniej psa.
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe technika weterynarii.
Zdjęcie pierwsze przedstawia rudego kota leżącego na metalowej konstrukcji. Jedną łapkę ma spuszczoną w dół.
Krok pierwszy - wykonywanie badań fizykalnych zwierząt domowych. Przedstawiona jest kobieta w fartuchu ochronnym. Rękami przytrzymuje kota siedzącego przed nią na stole do badania.
Krok drugi - wykonywanie czynności pomocniczych związanych z badaniem zwierząt z wykorzystaniem urządzeń diagnostycznych. Przedstawione są dłonie technika weterynarii w jednorazowych rękawiczkach ochronnych. Przytrzymuje przednie i tylne łapy kota, który czeka na badanie.
Krok trzeci - aparat umożliwiający wykonywanie zdjęć RTG zwierząt. Przedstawiony jest sprzęt w białej obudowie z panelem z przyciskami i czterema wyświetlaczami prezentującymi parametry.
Krok czwarty - wykonywanie czynności związanych z utrwalaniem i przechowywaniem materiału do badań laboratoryjnych. Przedstawiona jest dłoń w jednorazowej rękawiczce. Osoba ta wsypuje fioletowy proszek do plastikowego kubeczka wypełnionego cieczą.
Krok piąty - wykonywanie czynności pomocniczych związanych z badaniami laboratoryjnymi materiału biologicznego. Przedstawiona jest strzykawka częściowo zanurzona w plastikowym kubeczku wypełnionym fioletową cieczą.
Krok szósty - wykonywanie czynności pomocniczych podczas zabiegów lekarsko‑weterynaryjnych. Przedstawiony jest technik weterynarii, który strzykawką pobiera ciecz z plastikowego pojemnika.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie czynności w ramach kontroli i nadzoru weterynaryjnego
Pokazane są trzy zdjęcia.
Pierwsze zdjęcie podpisane jest jako „Wykonywanie czynności mających na celu ratowanie życia zwierząt i zapobieganie powikłaniom”. Na zdjęciu widać łapy psa. Na przedniej lewej łapie ma on założony bandaż z rurką biegnącą do wkłucia.
Drugie zdjęcie podpisane jest jako „Podawanie leków przepisanych przez lekarza weterynarii lub dostępnych bez recepty”. Na zdjęciu widać leżącego na podłodze psa. z prawej strony zdjęcia sięga do niego ręka ze strzykawką, którą podawany jest psu lek.
Trzecie zdjęcie podpisane jest jako „Wykonywanie badań fizykalnych zwierząt domowych”. Na zdjęciu widać mężczyznę w fartuchu i ze stetoskopem przewieszonym przez szyję, który trzyma na stole małego psa. Za mężczyzną widać monitor urządzenia do badań.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik weterynarii.
Ćwiczenia
Na podstawie zdobytych informacji, rozwiąż poniższe ćwiczenia wielokrotnego wyboru.