E-materiały do kształcenia zawodowego

Wady drewna

LES.02. Gospodarowanie zasobami leśnymi – technik leśnik 314301

Kwalifikacja wad drewna

INFOGRAFIKA

41

Spis treści

Klasyfikacja wad drewnaKlasyfikacja wad drewna

1. Sęki1. Sęki

1.1 Sęki otwarte1.1 Sęki otwarte

  • Sęk otwarty zdrowy

  • Sęk zepsuty

  • Sęk pojedynczy

  • Skupienie sęków

1.2 Sęki zarośnięte1.2 Sęki zarośnięte

  • Guz

  • Róża

  • Brewki

2. Pęknięcia2. Pęknięcia

2.1 Pęknięcia czołowe2.1 Pęknięcia czołowe

  • Pęknięcie rdzeniowe

  • Pęknięcie okrężne

  • Pęknięcie powietrzne

2.2 Pęknięcia boczne2.2 Pęknięcia boczne

  • Pęknięcie mrozowe

  • Pęknięcie z przesychania

2.3 Pęknięcia czołowo‑boczne2.3 Pęknięcia czołowo‑boczne

  • Pęknięcia niegłębokie

  • Pęknięcia głębokie

  • Pęknięcia przechodzące

3. Wady kształtu3. Wady kształtu

3.1 Krzywizna3.1 Krzywizna

  • Krzywizna jednostronna

  • Krzywizna wielostronna

3.2 Zbieżystość3.2 Zbieżystość

3.3 Spłaszczenie3.3 Spłaszczenie

3.4 Zgrubienie odziomkowe3.4 Zgrubienie odziomkowe

3.5 Napływy korzeniowe3.5 Napływy korzeniowe

3.6 Obrzęk3.6 Obrzęk

3.7 Rak3.7 Rak

4. Wady budowy drewna4. Wady budowy drewna

4.1 Skręt włókien4.1 Skręt włókien

4.2 Wielordzenność4.2 Wielordzenność

4.3 Przeżywiczenie4.3 Przeżywiczenie

4.4 Zakorek4.4 Zakorek

4.5 Martwica (zbitka)4.5 Martwica (zbitka)

  • Martwica otwarta

  • Martwica zarośnięta

5. Zabarwienia drewna5. Zabarwienia drewna

5.1 Fałszywa twardziel5.1 Fałszywa twardziel

5.2 Wewnętrzny biel5.2 Wewnętrzny biel

5.3 Zaciągi garbnikowe (słoneczne)5.3 Zaciągi garbnikowe (słoneczne)

5.4 Zaparzenie5.4 Zaparzenie

5.5 Sinizna5.5 Sinizna

5.6 Brunatnica5.6 Brunatnica

5.7 Mokra twardziel jodły5.7 Mokra twardziel jodły

5.8 Zaszarzenie5.8 Zaszarzenie

6. Zgnilizny6. Zgnilizny

6.1 Zgnilizna twarda6.1 Zgnilizna twarda

  • Zgnilizna twarda rozproszona

  • Zgnilizna twarda wewnętrzna

6.2 Zgnilizna miękka6.2 Zgnilizna miękka

  • Zgnilizna miękka zewnętrzna

  • Zgnilizna miękka rozproszona

  • Zgnilizna miękka wewnętrzna

  • Zgnilizna strzały (huba)

7. Uszkodzenia mechaniczne7. Uszkodzenia mechaniczne

7.1 Chodniki owadzie7.1 Chodniki owadzie

  • Chodniki owadzie powierzchowne

  • Chodniki owadzie głębokie

7.2 Spała żywiczarska7.2 Spała żywiczarska

7.3 Obecność obcych ciał7.3 Obecność obcych ciał

7.4 Zwęglenia7.4 Zwęglenia

7.5 Uszkodzenia technologiczne7.5 Uszkodzenia technologiczne

1

Klasyfikacja wad drewna

O tym, czy cecha drewna jest wadą, decyduje przeznaczenie surowca. W drewnie konstrukcyjnym pożądana jest wysoka wytrzymałość, w drewnie na okleinę liczy się estetyka. Falisty układ włókien drzewnych, który znacząco zmniejsza wytrzymałość drewna, przez co nie nadaje się ono na elementy konstrukcyjne, ze względów estetycznych oraz rezonansowych jest bardzo ceniony i poszukiwany w drewnie z przeznaczeniem na okleiny lub instrumenty.

Według Polskiej Normy PN‑79/D‑01011 za wadę drewna okrągłego uważa się widoczne uszkodzenie lub anomalie jego budowy i barwy oraz takie cechy naturalne, które ograniczają zakres jego użyteczności. Zgodnie z tą definicją wadami mogą być nie tylko zmiany chorobowe wywołane przez czynniki fizyczne i patogeniczne, jak np. zgnilizny, ale także cechy naturalne, jak występujące w drewnie sęki, które są oczywistą konsekwencją tego, że drzewa mają gałęzie.

Wady drewna można więc rozpatrywać jako wszelkie odchylenia od przyjętego wzorca „drewna idealnego” – pozbawionego cech ograniczających możliwości jego przerobu. Z punktu widzenia tartacznika najlepiej, gdyby przekrój drewna był idealnie okrągły, a drewno w górnej części miałoby taką samą szerokość jak na dole, co powodowałoby, że podczas przetarcia na deski powstawałoby niewiele odpadu. Dobrze byłoby też, gdyby wszystkie przyrosty miały identyczną szerokość, a drewno było bezsęczne, więc w każdym miejscu miało identyczną wytrzymałość. Jednak osiągnięcie takich parametrów nie jest możliwe, bo w przyrodzie takie drewno nie występuje.

Ponieważ drewno pozyskiwane w lasach jest sprzedawane firmom na przerób, trzeba je w określony sposób sklasyfikować. Sprzedaż drewna odbywa się na podstawie jego parametrów jakościowo‑wymiarowych. Dlatego osoby wprowadzające drewno do obrotu uwzględniają zestawy cech pozwalających na takie sklasyfikowanie drewna, aby móc je właściwie wycenić. Niezbędny jest im katalog wad, zgodnie z którym możliwe będzie ocenienie jakości drewna.

Najprostszy podział wyróżnia wady ze względu na czas powstania. Mamy więc wady pierwotne – tworzące się za życia drzewa i wtórne – powstające w drewnie po ścince drzewa (np. podczas składowania). Oczywiście taki podział jest niewystarczający. W PGL LP wykorzystuje się nomenklaturę i podział wad wprowadzony do stosowania zarządzeniem nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 września 2019 roku w sprawie wprowadzenia warunków technicznych w obrocie surowcem drzewnym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe oraz zarządzeniem nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 29 września 2020 roku w sprawie aktualizacji zarządzenia nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 września 2019 roku w sprawie wprowadzenia warunków technicznych stosowanych w obrocie surowcem drzewnym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe poprzez wprowadzenie erraty do treści jego załączników (znak: ZM.800.12.2020). W dużej mierze powyższe zarządzenia wykorzystują przytoczoną wcześniej Polską Normę PN–79/D‑01011 „Drewno okrągłe. Wady”.

Podział wad na grafie w tej lekcji przyjęto zgodnie z zarządzeniami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, gdyż są one obecnie podstawą w obrocie drewnem w naszym kraju. Jednak ze względów praktycznych w opisie poszczególnych wad ujęto je nieco szerzej, odwołując się do stosowanych zwyczajowo oraz w literaturze określeń i podziałów. Nasz podział dotyczy wad drewna okrągłego. Oddzielnie istnieją stosowne unormowania w przypadku tarcicy.

R4VC9aGpTqqrw1
Grafika przedstawia podział kwalifikacji drewna. Wady drewna dzielą się na sęki, pęknięcia, wady kształtu, wady budowy drewna, zabarwienia, zgnilizny i uszkodzenia mechaniczne. 

W skład sęków wchodzą sęki otwarte i sęki zrośnięte, Dodatkowo sęki otwarte dzielą się na sęk zdrowy, sęk zepsuty, sęk pojedynczy i skupienie sęków. A sęki zrośnięte dzielą się na guz, róże i brewki.


 W skład pęknięć wchodzą pęknięcia czołowe, pchnięcia boczne i pchnięcia czołowo-boczne. Dodatkowo pęknięcia czołowe dzielą się na pęknięcia rdzeniowe, pęknięcia okrężne i pęknięcia powierzchniowe. Pęknięcia boczne dzielą się na pęknięcia mrozowe i pęknięcia z przesychania, a pęknięcia czołowo-boczne na pęknięcia niegłębokie, głębokie i przechodzące.


W skład wad kształtu wchodzi krzywizna, spłaszczenie, zgrubienie odziomkowe, napływy korzeniowe, obrzęk oraz rak. Dodatkowo krzywizna dzieli się na jednostronną i wielostronną. 

W skład wad budowy drewna wchodzi skręt włókiem, wielordzenność, przeżywiczenie, zakorek orz martwica (zabitka), która dodatkowo dzieli się na martwice otwartą i zrośnięta.

W skład zgnilizny wchodzi zgnilizna twarda i miękka. Dodatkowo zgnilizna twarda dzieli się na zgniliznę twardą zewnętrzną, wewnętrzną i rozproszoną. A zgnilizna miękka dzieli się na zgniliznę miękką zewnętrzną, wewnętrzną rozproszoną.

W skład uszkodzeń mechanicznych wchodzą chodniki owadzie, spała żywiczarska, obecność obcych dział, zwęglenia i uszkodzenia technologiczne. Dodatkowo chodniki owadzie dzielą się na chodniki owadzie powierzchniowe i głębokie. A uszkodzenia technologiczne dzielą się na uszkodzenia technologiczne czołowe i boczne.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2
bg‑green

1. Sęki

3
RsFwPqc4lhwsE
Nagranie dźwiękowe dotyczące sęków jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęki to obecne w drewnie pnia części gałęzi. Ich drewno ma węższe przyrosty roczne o odmiennym układzie usłojenia, które biegnie promieniowo od rdzenia sęka ku jego obwodowi. Często są ciemniejsze od otaczającego drewna. Sęki to naturalna konsekwencja tego, że drzewo ma gałęzie, zarazem jednak to wada, która ma bardzo duży wpływ na klasyfikowany surowiec. Najwyższej jakości drewno powinno być bezsęczne, np. w przypadku drewna wielkowymiarowego So i Md występujące sęki otwarte na odcinku pierwszych 4 m długości wykluczają możliwość sklasyfikowania drewna do klas WA0 i WB0. Klasyfikując drewno, należy zwracać uwagę nie tylko na samą obecność sęka, ale także uwzględniać jego wielkość, stan zdrowotny oraz stopień skupienia.

Z punktu widzenia warunków technicznych klasyfikujemy tylko sęki widoczne na pobocznicy w postaci otwartych ran – sęki otwarte oraz w postaci różnych symptomów na korowinie – sęki zarośnięte. Możemy także w drewnie zaobserwować głęboko zarośnięte sęki wewnętrzne, które na pobocznicy nie pozostawiają żadnych śladów, a są widoczne jedynie po przetarciu lub na przekroju poprzecznym. W przeszłości ujmowano też podział ze względu na zrośnięcie sęka z otaczającym drewnem, co ma znaczenie po przetarciu drewna, ponieważ sęki niezrośnięte z otaczającym drewnem mogą wypadać z desek i jeszcze bardziej osłabiać drewno. Trudno też wykorzystać takie drewno do celów dekoracyjnych. Takie sęki mogą występować również w otoczce kory, zwyczajowo określa się je jako obrączkowe lub otoczkowe.

Sęki pogarszają mechaniczne właściwości drewna, takie jak odporność na rozciąganie i zginanie – naprężona deska najszybciej złamie się w miejscu występowania sęka. Jednocześnie drewno sęków zdrowych zwiększa wytrzymałość na rozłupywanie. Od sęków często rozwijają się zgnilizny, szczególnie w gatunkach beztwardzielowych. Zgnilizna dużo łatwiej obejmuje drewno bielaste, bo obłamane gałęzie są otwartą raną dla patogenów, które nie mogłyby przedostać się przez korowinę.

bg‑orange

1.1 Sęki otwarte

RWRXl5J69scMP
Nagranie dźwiękowe dotyczące otwartych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęki otwarte to widoczne na pobocznicy drewna ślady po odcięciu lub odpadnięciu gałęzi. Zwyczajowo sęki otwarte dzielono pod względem wielkości i wyróżniano: sęk duży (powyżej 40 mm), sęk średni (25–40 mm), sęk mały (10–25 mm), sęk ołówkowy (6–10 mm), sęk perłowy (3–6 mm), sęk szpilkowy (do 3 mm). Dokonuje się pomiaru najmniejszej średnicy sęka z dokładnością do 1 mm. Podczas pomiaru należy jednak zwrócić uwagę na rozróżnienie między drewnem sęka a pnia – nie zalicza się drewna pobocznicy. Podczas okrzesywania równo z pobocznicą cały ślad po odciętej gałęzi jest znacznie większy niż średnica odciętej gałęzi.

Zabiegiem powodującym szybsze zarastanie sęków otwartych jest podkrzesywanie drzew. Stosując je, można uzyskiwać większą strefę drewna bezsęcznego, przez co mamy drewno wyższej jakości.

1
Sęk otwarty zdrowy
R1FensdlOOpTY
Nagranie dźwiękowe dotyczące sęków otwartych zdrowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęk otwarty zdrowy nie wykazuje jakichkolwiek oznak zgnilizny. Można wyróżnić zdrowe sęki jasne, których drewno ma barwę zbliżoną do otaczającego drewna, oraz sęki ciemne, których drewno jest wyraźnie ciemniejsze od drewna pnia. Ciemne zabarwienie wynika z gęstszego usłojenia (duży udział drewna późnego), występowania drewna reakcyjnego oraz wysycenia drewna żywicami, garbnikami lub gumami. Sęki ciemne można zwyczajowo podzielić na sęki rogowe – silnie wysycone żywicą typowe dla gatunków iglastych (szczególnie sosny) oraz sęki czarne – w gatunkach liściastych i jodle.

RCRVrOvkEEUJb
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Sęk zepsuty
R1BwqLBiXZsgG
Nagranie dźwiękowe dotyczące sęków zepsutych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęk zepsuty to sęk, w którym drewno ma oznaki zgnilizny. W przeszłości sęk zepsuty traktowany był oddzielnie od sęka nadpsutego i rozróżniany na podstawie udziału powierzchniowego drewna zgniłego do zdrowego. Jednak z praktycznych względów odstąpiono od tego rozróżnienia. Wśród sęków zepsutych wyróżniamy:

  • deresza, zwanego sarniakiem, występującego w drewnie dębowym o pstrej barwie z płytkową strukturą rozłożonego drewna; występowanie tego sęka świadczy o obecności zgnilizny wewnętrznej pnia;

  • sęk tabaczny w drewnie gatunków iglastych ze zgnilizną miękką, w stadium rozkładu na proszkową lub włóknistą masę; często, lecz nie zawsze, towarzyszy mu zgnilizna pnia;

  • sęk smołowy – występowanie i struktura rozkładu podobna jak u tabacznego, ale silnie przeżywiczony;

  • sęk zabiałowy – w drewnie liściastym o jasnej barwie i gąbczastej strukturze;

  • sęk zabarwiony – ze zgnilizną twardą, ale zmienioną w stosunku do naturalnej barwą.

R1BMvhAfxM03I
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Sęk pojedynczy
R1409ZGAh2gF5
Nagranie dźwiękowe dotyczące sęków pojedynczych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęk pojedynczy – jego odległość do kolejnego najbliższego sęka otwartego wynosi co najmniej połowę średnicy drewna w miejscu występowania. Pomiaru odległości dokonuje się między rdzeniami sęków.

RIPZdUhddF9fy
Źródło: Ilona Kruk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Skupienie sęków
RCBjGan3GZuHO1
Nagranie dźwiękowe dotyczące skupienia sęków jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Skupienie sęków to zgrupowanie minimum dwóch sęków, których odległość wynosi mniej niż połowę średnicy pnia w miejscu występowania. Dokonuje się określenia liczby sęków w stosunku do jednostki długości oraz obwodu sztuki.

RX9fCN3DertsQ
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

4
bg‑orange

1.2 Sęki zarośnięte

RGOxeNZXCtk69
Nagranie dźwiękowe dotyczące sęków zrośniętych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sęki zarośnięte na pobocznicy są widoczne w postaci symptomów na korze, dzięki którym możemy rozpoznać obecność sęka w głębszych warstwach drewna. W zależności od głębokości zalegania sęka, a także rodzaju korowiny mogą one przyjmować różny wygląd.

1
Brewki
RPukeaN7T4B9m
Nagranie dźwiękowe dotyczące brewek jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Brewki to pasma ukośnych, symetrycznych zmarszczeń kory o przebiegu stycznym do blizny zakrywającej głęboko zarośnięty sęk. Występują u gatunków z cienką korowiną. Dokonuje się szacunkowego określenia kąta rozwarcia ramion brewki. Im większy kąt zawarty między ramionami brewki, tym głębiej zalega sęk, a im dłuższe brewki, tym jest on większy.

REkjvv3PTB5s3
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Guz
Rny6FLm9ihGvG
Nagranie dźwiękowe dotyczące guzów jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Guz to wypukłość na pobocznicy pnia, pod którą znajduje się stosunkowo płytko zarośnięty sęk. Jest on pierwszym etapem zarastania sęka otwartego. Wada ta jest często mylona z obrzękiem. Zwykle jeśli podczas okrzesywania guz zostanie ścięty pilarką, to na pobocznicy powstanie sęk otwarty, najczęściej zepsuty. Na obecność zdrowych sęków pod guzem pozytywny wpływ ma podkrzesywanie drzew, sprzyja ono szybszemu zarastaniu sęków. Im większy jest stosunek długości guza do jego wysokości, tym sęk zalega głębiej. Dokonuje się pomiaru wysokości guza na podstawie różnicy pomiaru średnicy drewna mierzonej w najwyższym punkcie guza oraz pomiaru średnicy pnia poniżej guza, to znaczy od strony jego dolnego końca. Wysokość guza określa się w centymetrach. Ponadto określa się liczbę sztuk.

R58NaZ5DYj3JP
Źródło: Beentree, Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Róża
R1NAptZjPCvpA
Nagranie dźwiękowe dotyczące róży jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Róża to koliste bądź eliptyczne zmarszczenie kory występujące w miejscu głęboko zarośniętego sęka. Występuje na gatunkach z grubą korowiną. Dokonuje się pomiaru średnicy w centymetrach ostatniego zamkniętego pierścienia zmarszczenia kory. Pomiar wykonywany jest wzdłuż osi pnia.

R17LUb1OqU1Yn
Źródło: MPF, licencja: CC BY-SA 4.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

5
bg‑green

2. Pęknięcia

RYLqUBLn6gIsf
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia to rozdzielenia włókien w efekcie naprężeń, które przekraczają wytrzymałość drewna na rozciąganie lub ściskanie. Znacznie obniżają jakość drewna, stwarzają też warunki dla rozwoju grzybów. Stopień zmniejszenia wartości technicznej drewna zależy od wielkości i miejsca pęknięcia.

6
bg‑orange

2.1 Pęknięcia czołowe

R1Go9Y7uuOaTA
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć czołowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia czołowe to widoczne na czole drewna szczeliny. Występują w środkowej części pnia wyłącznie na czole drewna okrągłego i nie dochodzą do jego obwodu. Mierzy się największy zasięg pęknięcia do średniej średnicy czoła. Pomija się pęknięcia powietrzne.

1
Pęknięcie okrężne
R1JxwleJLYTxw
Nagranie dźwiękowe dotyczące okrężnych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia okrężne biegną mniej więcej równolegle do pobocznicy pnia, najczęściej w postaci odspojenia się od siebie dwóch przyrostów rocznych – mają wówczas postać szczeliny po granicy słoja rocznego. Taki regularny przebieg jest charakterystyczny dla drewna drzew iglastych i pierścieniowonaczyniowych, w których drewno wczesne ma mniejszą wytrzymałość. W przypadku gatunków rozpierzchłonaczyniowych o bardziej równomiernej strukturze drewna pęknięcia okrężne mogą przechodzić przez kilka różnych słojów rocznych. Pęknięcia okrężne mogą przebiegać od czoła na znacznej długości pnia. Powstają bardzo często jako efekt występowania wewnętrznego bielu. W przypadku gdy pęknięciom okrężnym towarzyszy przylegająca do nich zgnilizna, nazywamy je opukliną. Pęknięcia okrężne dawniej dzielono na łukowe i pełne, jednakże z punktu widzenia wykorzystania surowca ważniejsze jest, w jakiej części pnia występują i jaką część czoła obejmują. Bardzo często wykluczają możliwość przetarcia drewna.

RVwbi7WBdCtTO
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pęknięcie powietrzne
R1DOlIxmEQoV1
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć powietrznych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia powietrzne powstają z przesychania drewna. To drobne szczeliny na czole. Mają przebieg w kierunku promieniowym, jednak nie dochodzą ani do pobocznicy, ani do rdzenia Nie wnikają w głąb drewna.

RzkLO1ztUovcc
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pęknięcie rdzeniowe
R1VxmFawsrpEh
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć rdzeniowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia rdzeniowe przechodzą przez rdzeń wzdłuż promieni. Zwykle są najszersze bezpośrednio na rdzeniu i zwężają się w kierunku obwodu pnia. Dzielono je na proste (tworzą linię prostą), załamane (obie części w miejscu rdzenia łączą się pod kątem mniejszym niż 180°) oraz gwiaździste (od rdzenia po promieniu rozchodzą się minimum trzy pęknięcia). Pęknięcia rdzeniowe zazwyczaj występują bezpośrednio na czole i nie rozchodzą się dalej wzdłuż długości pnia. Powstają na skutek naprężeń za życia drzew w wyniku kołysania na wietrze, ale także podczas ścinki. Bardzo często powoduje je szybkie przesuszanie czoła drewna. Z punktu widzenia przerobu jedynie duże pęknięcia załamane, a także przypadki, gdy pęknięciom towarzyszy skręt włókien, mogą ograniczać możliwości przetarcia drewna.

R1EVNHcywA3ax
Źródło: Beentree, Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

bg‑orange
7

2.2 Pęknięcia boczne

RKod4F3t7SznP
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć bocznych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia boczne to szczeliny zwężające się ku środkowi pnia, są widoczne wyłącznie na pobocznicy pnia i nie przechodzą na czoło.

1
Pęknięcia mrozowe
RoUCuPSDV154R
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć mrozowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia mrozowe powstają od gwałtownego spadku temperatury. Wskutek bardzo niskiej temperatury drewno pęka, a następnie w okresie wegetacyjnym tkanka przyranna powoduje zarastanie powstałej rany. Następnej zimy z powodu osłabienia struktury drewna z reguły pęknięcie się odnawia. Cykl się powtarza i w ten sposób powstaje tzw. listwa mrozowa. To wada bardzo istotna z punktu widzenia ścinki drzew, bo stwarza duże zagrożenie dla pilarza. Ponadto uniemożliwia wykorzystanie drewna jako drewna łuszczarskiego na sklejkę. Przy pomiarze stwierdza się obecność wady, jej przebieg, liczbę pęknięć.

RQRw2tM0CAuIp
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pęknięcia z przesychania
R1WGKHsxlFwBr
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć z przesychania jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia z przesychania powodowane są nierównomierną kurczliwością drewna podczas wysychania. Występują najczęściej w miejscach pozbawionych kory. Zamiennie używano określeń pęknięcia desorpcyjne lub promieniowe. Dokonuje się pomiaru szerokości w milimetrach, ewentualnie pomiaru głębokości, przy czym wyraża się go w stosunku do średnicy górnej.

RkuOSshrAjXSB
Źródło: Ilona Kruk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8
bg‑orange

2.3 Pęknięcia czołowo‑boczne

R1Ev1As0vcJpL
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć czołowo‑bocznych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia czołowo‑boczne to widoczne na pobocznicy i przechodzące na czoło szczeliny biegnące przeważnie wzdłuż włókien drewna. Nazywane są też pęknięciami ścinkowymi, bo najczęściej powstają z powodu błędów przy pozyskaniu drewna. Szczególnie łatwo o nie podczas ścinki drzew o dużych średnicach i przy ścince buka.

Są istotną wadą ograniczającą możliwość przerobu drewna. Jednak ograniczenia zależą od liczby pęknięć, ich głębokości i współwystępowania z nimi skrętu włókien. Uniemożliwiają wykorzystanie drewna jako drewna łuszczarskiego, a w przypadku występowania kilku pęknięć – także jako tartacznego. Powodują mniejszą wydajność drewna przez zwiększenie ilości odpadu. Na czole dokonuje się pomiaru głębokości pęknięcia i wyraża w centymetrach lub podaje w odniesieniu do średnicy czoła.

Pęknięcia czołowo‑boczne dzielimy na:

1
Pęknięcia głębokie
RfNnwzKIoRLO4
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć głębokich jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia głębokie to te, których głębokość na czole jest większa niż 1/10 średnicy czoła.

RfBmh9efic95R
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pęknięcia niegłębokie
RtEj1qHdOgtu0
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć niegłębokich jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia niegłębokie to te, których głębokość na czole nie przekracza 1/10 średnicy czoła. Z punktu widzenia klasyfikacji drewna te pęknięcia traktuje się jako nieistotne.

RdQG4xVf0gALS
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pęknięcia przechodzące
R6OUOin9w1vry
Nagranie dźwiękowe dotyczące pęknięć przechodzących jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Pęknięcia przechodzące to te, które przechodzą przez czoło w dwóch miejscach na pobocznicę pnia. Są określane jako rozłup – gdy pęknięcie przechodzi przez środek pnia (po średnicy) lub odłup – w pozostałych przypadkach. Powstają wskutek zbyt płytkiego rzazu podcinającego.

R1YqkhehEuCXb
Źródło: Ilona Kruk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

9
bg‑green

3. Wady kształtu

RAngUTBTVd3VE
Nagranie dźwiękowe dotyczące wad kształtów jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Wady kształtu to wszelkie odchylenia od nieistniejącego w przyrodzie „drewna idealnego”, czyli drewna w kształcie walca.

10
bg‑orange

3.1 Krzywizna

R1KgIL6XRCJ72
Nagranie dźwiękowe dotyczące krzywizny jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Krzywizną nazywamy odchylenie osi podłużnej pnia od linii prostej. Powoduje obniżenie wydajności surowca przy przetarciu. Utrudnia układanie w transporcie, korowanie i przerzynkę. Deski przetarte z drewna z krzywizną łatwiej i w większym stopniu się paczą. Krzywizny i sęki są najistotniejszymi i najczęstszymi wadami powodującymi obniżenie klas jakości drewna.

Krzywizny są znacznie częstsze w gatunkach liściastych. Wywołują je wiatr i pochylenie drzew, a także czynniki związane z warunkami wzrostu, np. na stoku często występuje szablastość pnia. Możemy też spotkać charakterystyczną krzywiznę kolankową wynikającą z uszkodzenia pędu głównego np. przez grzyba skrętaka sosny czy zgryzania przez zwierzynę.

W pomiarach krzywizny mierzy się strzałkę ugięcia, czyli odchylenie od linii prostej w miejscu występowania największej krzywizny, i dzieli przez odległość pomiędzy krańcami krzywizny. Strzałka ugięcia jest mierzona w odniesieniu do osi podłużnej pnia, a nie pobocznicy. Krzywiznę wyraża się w centymetrach na metr lub jako procent strzałki ugięcia w stosunku do średnicy. Przy pomiarze należy pominąć inne wady. Przy napływach korzeniowych czy zgrubieniu odziomkowym krzywizna pozornie wydaje się większa. Wady te deformują pobocznicę, ale nie wpływają na przebieg osi pnia.

1
Krzywizna jednostronna
R1JLX3L9XzD41
Nagranie dźwiękowe dotyczące krzywizny jednostronnej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Krzywizna jednostronna – występuje tylko jedna strzałka ugięcia (może to dotyczyć nie całej sztuki, ale wymaganych minimalnych odcinków).

R1DszIkKlT87C
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Krzywizna wielostronna
RvANUWtpSMYP71
Nagranie dźwiękowe dotyczące krzywizny wielostronnej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Krzywizna wielostronna – występują dwie strzałki ugięcia lub więcej w różnych płaszczyznach. Historycznie krzywizna wielostronna była nazywana wichrowatością.

Dawniej wyróżniało się jeszcze krzywiznę dwustronną, czyli taką, w której mogło być wiele strzałek ugięcia, ale wszystkie w jednej płaszczyźnie.

R1Ab4zk0NQbeS
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11
bg‑orange

3.2 Zbieżystość

1
Zbieżystość
R1OpI60ImwZd5
Nagranie dźwiękowe dotyczące zbieżystości jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zbieżystość to stopniowe zmniejszanie się średnicy pnia w kierunku cieńszego końca. Jest naturalną cechą drzew wynikającą ze wzrostu, nie da się wyhodować drzew bez zbieżystości. Drzewa liściaste są na ogół bardziej zbieżyste od iglastych. Drzewa wolno rosnące lub występujące na skraju lasu są nisko ugałęzione i zbieżyste. Nadmierna zbieżystość obniża jakość drewna okrągłego i tarcicy. W tarcicy stanowi przyczynę powstawania obniżającego wytrzymałość pozornego skrętu włókien. W drewnie przeznaczonym na słupy zbieżystość to pożądana cecha ze względu na wzrost wytrzymałości na zginanie.

Tej wady nie uwzględnia się przy klasyfikowaniu drewna. Przyjmuje się jednak, że standardowa zbieżystość wynosi do centymetra na metr. W różnych częściach pnia kształtuje się ona odmiennie. Mierząc zbieżystość, różnicę między dwiema średnicami drewna w centymetrach dzieli się przez odległość w metrach między miejscami pomiaru tych średnic, a wyraża się w centymetrach na metr. Należy pominąć inne wady, w tym napływy korzeniowe i zgrubienie odziomkowe.

RyI47UVglmvBd
Źródło: Piotr Pałczyński, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

12
bg‑orange

3.3 Spłaszczenie

1
Spłaszczenie
R1YqJibGBvZBy
Nagranie dźwiękowe dotyczące spłaszczenia jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Spłaszczenie to nieprawidłowy, zbliżony do eliptycznego, zarys przekroju poprzecznego. Często towarzyszy mu mimośrodowość rdzenia oraz jednostronne zwiększenie szerokości słojów rocznych, a niekiedy wielordzenność, zakorek czy drewno reakcyjne. Może występować w jednej płaszczyźnie lub mieć przebieg spiralny w drewnie wykazującym skręt włókien. Często jest wynikiem wady budowy: wielordzenności, martwicy, zakorka czy drewna reakcyjnego. Spłaszczenie jest zwykle skutkiem pochylenia drzewa i wytwarzania przez drzewo drewna reakcyjnego. Druga bardzo typowa przyczyna to uszkodzenie kambium w części obwodu pnia. Wada powoduje nadmierną ilość odpadów w dalszej obróbce. Tarcica wyprodukowana z takiego surowca paczy się i pęka przez różną kurczliwość drewna wąsko- i szerokosłoistego. Wadę określa się jako różnicę między największą i najmniejszą średnicą wyrażoną w centymetrach lub stosunkiem różnicy tych średnic do średnicy większej.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

13
bg‑orange

3.4 Zgrubienie odziomkowe

1
Zgrubienie odziomkowe
RUduxFCr9035n
Nagranie dźwiękowe dotyczące zgrubień odziomkowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zgrubienie odziomkowe to znaczny wzrost średnicy w odziomkowej części strzały drzewa w porównaniu z resztą strzały. Mierzy się je jak zbieżystości, ale tylko w części odziomkowej.

RJ1x5q2GblzoJ
Źródło: Beentree, wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

14
bg‑orange

3.5 Napływy korzeniowe

1
Napływy korzeniowe
Rr2GHhaClgZLj
Nagranie dźwiękowe dotyczące napływów korzeniowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Napływy korzeniowe mają formę podłużnych wypukłości w odziomkowej części pnia. Wywołuje je wzrost systemu korzeniowego. W napływach korzeniowych odziomkowe przekroje pnia mają kształt falisty. Ta wada obniża wydajność materiałową, w tarcicy powoduje tzw. pozorny skręt włókien, wymaga większego nakładu robocizny przy usuwaniu obróbką ręczną nadmiernych napływów korzeniowych. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

R11heQOuyQJwA
Źródło: Piotr Pałczyński, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

15
bg‑orange

3.6 Obrzęk

1
Obrzęk
RQf1KIW7gUYks
Nagranie dźwiękowe dotyczące obrzęków jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Obrzęk to zniekształcenie pnia w postaci narośli z drewna zdrowego, choć często odmiennej budowy niż drewno pnia (zawiły układ włókien). Przyczyną powstawania obrzęków jest działanie bodźców zewnętrznych lub rozwój pączków śpiących. Po uszkodzeniu przez mróz, grzyby, pożar, wiatr następuje lokalnie silniejszy rozwój tkanki przyrannej i powstanie szerszego, jaśniejszego słoja. Cenne formy spotyka się w brzozie, topoli, jesionie, lipie, jaworze, orzechu. Powierzchnia obrzęku może być gładka lub głęboko, nieregularnie spękana.

W drewnie konstrukcyjnym, z uwagi na nieprawidłowy układ włókien, obrzęk jest uważany za dużą wadę, ponieważ zmniejsza wytrzymałość mechaniczną materiału. Jednocześnie ze względu na dekoracyjny wygląd drewna jest wykorzystywany w okleinach, boazeriach. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

16
bg‑orange

3.7 Rak

1
Rak
RfFdDssJQMPpu
Nagranie dźwiękowe dotyczące raka jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Rak jest zniekształceniem pnia w postaci zgrubień, narośli lub ubytków drewna, spowodowanym przez grzyby pasożytnicze, bakterie i inne czynniki biologiczne. Wewnątrz występuje zgnilizna – to odróżnia tę wadę od obrzęku, który ma zdrowe drewno. Dawniej rozróżniano raka zamkniętego – pokrytego korą oraz raka otwartego – pozbawionego kory, często z ubytkami drewna i wydęciem pnia po przeciwnej stronie, niekiedy pokrytego warstwą zakrzepłej żywicy. Przylegające do rany drewno jest wtedy przeżywiczone (np. obwar na sośnie).

Rak obniża jakość sortymentów, drewno rakowate powstałe w wyniku przerostu tkanek ma splątany układ włókien. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

17
bg‑green

4. Wady budowy drewna

RzPSlFL4ZsZyE
Nagranie dźwiękowe dotyczące wad budowy drewna jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Wady budowy drewna to grupa wad, które wpływają nie na kształt pobocznicy, ale na właściwości drewna, bo zmieniają jego strukturę. Jednak część wad budowy współwystępuje z wadami kształtu.

Obecnie nie klasyfikuje się wady, jaką jest drewno reakcyjne, które narasta, by równoważyć oddziałującą na drzewo siłę rozciągającą. W gatunkach iglastych występuje od strony ściskanej (twardzica lub drewno kompresyjne, naciskowe), a w liściastych – od strony rozciąganej (drewno ciągliwe – napięciowe, tensyjne). Wadzie towarzyszy tzw. mimośrodowość rdzenia, czyli przesunięcie rdzenia względem geometrycznego środka drewna. Również ta wada nie jest dziś wymieniana w obowiązujących warunkach technicznych. Powyższe wady zawsze współtowarzyszą spłaszczeniu. Kolejną wadą znaną w brakarstwie, a nieujętą w warunkach technicznych jest nierównomierna szerokość słojów rocznych, która może powodować pęknięcia okrężne, a poza tym jest wadą drewna rezonansowego. Wady te nie zostały wymienione w warunkach technicznych dla uproszczenia norm. Mają marginalne znaczenie i współwystępują z innymi wadami.

A oto wady aktualnie klasyfikowane:

18
bg‑orange

4.1 Skręt włókien

1
Skręt włókien
R1YSbfGNjc78y
Nagranie dźwiękowe dotyczące skrętu włókien jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Skręt włókien to widoczny na pobocznicy spiralny układ włókien. Jest łatwo zauważalny, gdy towarzyszą mu pęknięcia, które właśnie na skutek skrętu włókien nie mają przebiegu prostoliniowego, tylko ukośny. Można go też zaobserwować w postaci ukośnych bruzd korowiny. Pogarsza mechaniczne właściwości drewna, powoduje znacznie większą kurczliwość wzdłuż włókien. Mierzy się odchylenie włókien od podłużnej osi pnia, a wynik wyraża w centymetrach na metr.

RkcifBhTbpjJM
Źródło: Bullenwächter, Łukasz Semeniuk, wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

19
bg‑orange

4.2 Wielordzenność

1
Wielordzenność
RiCF7Zr97cT13
Nagranie dźwiękowe dotyczące wielordzenności jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Wielordzenność to występowanie wewnątrz pnia dwóch lub większej liczby rdzeni otoczonych odrębnym usłojeniem, które w pewnej odległości od rdzeni łączy się i przechodzi we wspólne usłojenie. Wada ta występuje w przypadku zrośnięcia się dwóch lub więcej drzew oraz rozwidleń. Zmniejsza wydajność surowca drzewnego, najczęściej z powodu wad towarzyszących (spłaszczenie, zakorek). Niekiedy na przekrojach można zaobserwować rzekomą wielordzenność, która jest efektem przecięcia sęków, nie stanowi to wady. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

20
bg‑orange

4.3 Przeżywiczenie

1
Przeżywiczenie
RIbCzA0tMADEB
Nagranie dźwiękowe dotyczące przeżywiczenia jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Przeżywiczenie to zazwyczaj miejscowe, wywołane uszkodzeniem pnia, nadmierne przesycenie drewna żywicą. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RiRlssefiEfDx
Źródło: Łukasz Semeniuk, pixabay.com, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

21
bg‑orange

4.4 Zakorek

1
Zakorek
RYoI4KZydOTK0
Nagranie dźwiękowe dotyczące zakorków jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zakorek to wrośnięte w drewno płaty kory. Powstaje najczęściej po zrośnięciu się dwóch pni (wielordzenność) lub napływów korzeniowych. Zakłóca jednorodną budowę drewna z powodu wygięcia słojów rocznych wokół zakorka. Wyróżnia się zakorek otwarty, który jest widoczny na czole i pobocznicy pnia w postaci bruzdy wypełnionej korą, oraz zakorek zarośnięty – widoczny tylko na czole w postaci szczeliny wypełnionej korą. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RSRjTZNobgcex
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

22
bg‑orange

4.5 Martwica (zabitka)

R1NHvfKbzkCdJ
Nagranie dźwiękowe dotyczące martwicy (zabitki) jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Martwica (zabitka) to warstwa obumarłego drewna z odpadającą korą lub przykryta nowo narastającymi słojami drewna w formie wypukłych wałków. Powstaje w drzewach rosnących w następstwie uszkodzenia kambium przez czynniki fizyczne, np. przez zdarcie kory lub silne nasłonecznienie (oparzenia, zgorzelina), pożar. Drewno nie zrasta się z drewnem zabitki, tworzy się wąska szczelina, wypełniona niekiedy resztkami kory. W odróżnieniu od zakorka jej powstanie jest zawsze związane z uszkodzeniem pobocznicy. Bardzo często zabitce towarzyszy zgnilizna, bo otwarte na pobocznicy rany umożliwiają patogenom wniknięcie w drewno i rozpoczęcie infekcji.

1
Martwica otwarta
R1VS6KL1Nj4Bs1
Nagranie dźwiękowe dotyczące martwicy otwartej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Martwica otwarta – niezarośnięta nowo narastającym drewnem, widoczna na pobocznicy pnia jako powierzchnia martwego drewna. W odróżnieniu od świeżych uszkodzeń mechanicznych widać już działanie tkanki przyrannej i rozpoczęcie procesu zarastania rany. Mierzy się największą szerokość i długość martwicy w centymetrach, określa się także liczbę występujących zabitek.

RyUFMo0yhXiKm
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Martwica zarośnięta
RRX6dnTPzqAE5
Nagranie dźwiękowe dotyczące martwicy zarośniętej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Martwica zarośnięta – pokryta nowo narosłym drewnem, widoczna tylko na czole pnia. Na pobocznicy drewna widoczne są jedynie symptomy zabitki. Przy silnym wrośnięciu kory w szczelinę wada jest podobna do zakorka, ale o innej etiologii. Na czole mierzy się szerokość w centymetrach. Przy pomiarze symptomów martwicy na pobocznicy mierzy się ją jak w przypadku martwicy otwartej.

Rx5HB7UDnWcfK
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

23
bg‑green

5. Zabarwienia drewna

RhobRpOiTHp8J
Nagranie dźwiękowe dotyczące zabarwienia drewna jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zabarwienia drewna to zmiany naturalnej barwy drewna, którym nie towarzyszą jeszcze objawy rozkładu. Jednak z czasem bardzo często rozwijają się w nich zgnilizny. Zabarwienia można podzielić ze względu na czynnik sprawczy (biotyczny, abiotyczny), czas powstania (pierwotne, wtórne). Mogą też być charakterystyczne dla określonych gatunków drzew.

24
bg‑orange

5.1 Fałszywa twardziel

1
Fałszywa twardziel
RcD1clhPJkIE71
Nagranie dźwiękowe dotyczące fałszywych twardzieli jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Fałszywa twardziel to odmienne zabarwienie wewnętrznej (środkowej) strefy drewna okrągłego o zarysie kolistym, owalnym, gwiaździstym lub nieregularnym i barwie (w zależności od gatunku drewna) od jasnożółtej do czerwonobrunatnej i szarej. Występuje wyłącznie w gatunkach liściastych, beztwardzielowych: buku, grabie, brzozie, olsze, osice, klonie, jaworze. Istnieje nawet pogląd, że w przypadku buka nie powinno się mówić, że jest beztwardzielowy, a jedynie, że jest gatunkiem, który w późnym wieku wytwarza twardziel. Fałszywa twardziel jest wadą pierwotną, czyli pojawia się za życia drzewa. Zdrowa fałszywa twardziel nie wpływa na mechaniczne właściwości drewna, obniża jedynie jego podatność na nasycenie i gięcie. Zmniejsza estetyczne walory drewna w wyrobach, choć niektórzy są skłonni zapłacić więcej za drewno z tą wadą właśnie ze względów wizualnych. Niestety z fałszywej twardzieli może rozwijać się zgnilizna. Powstawanie wady nie jest do końca wyjaśnione. Zdrowa fałszywa twardziel przypomina twardziel normalną – występują w niej substancje twardzielowe, jest bardziej odporna na działanie grzybów, jednak z czasem staje się na nie podatna.

Szczególnie trudno odróżnić fałszywą twardziel od zgnilizny.

O fałszywej twardzieli możemy mówić, dopóki drewno jest zdrowe. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek oznaki rozkładu drewna, mówimy już o zgniliźnie. Najprościej zarysować czoło ryszpakiem. Jeżeli powstaje jednolity wiór, nie ma działania patogenów; jeśli jednak wiór się kruszy, oznacza to działanie czynników patogenicznych, czyli zgniliznę. Mierząc wadę, na czole określa się jej największy zasięg i odnosi do średniej średnicy czoła.

Rs226DfN27dTK
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

25
bg‑orange

5.2 Wewnętrzny biel

1
Wewnętrzny biel
R133coilJcGs5
Nagranie dźwiękowe dotyczące wewnętrznych bieli jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Wewnętrzny biel to jasno zabarwiona warstwa drewna (barwą i właściwościami zbliżona do bielu). Występuje w strefie twardzieli. Na przekroju czołowym widoczna w postaci łuku lub pierścienia, obejmuje kilka do kilkunastu słojów rocznych. Występuje w drewnie gatunków twardzielowych, najczęściej w dębie, rzadziej w iglastych. Wywołuje ją niska temperatura, która powoduje obumarcie lub uszkodzenie miękiszu, co skutkuje brakiem możliwości przebiegu procesu twardzielowania.

Wewnętrzny biel często ulega zgniliźnie, przechodząc w opuklinę. Z punktu widzenia klasyfikacji drewna jest to wada stosunkowo mało istotna, oczywiście pod warunkiem, że nie ma w nim objawów rozkładu. Jeżeli drewno ulega rozkładowi, to – podobnie jak przy fałszywej twardzieli – wadę należy klasyfikować jako zgniliznę. Zdrowy wewnętrzny biel dyskwalifikuje drewno na beczki, bo z racji braku wcistek jest przesiąkliwe. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

R7e4eRkymPDB8
Źródło: Beentree, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

26
bg‑orange

5.3 Zaciągi garbnikowe (słoneczne)

1
Zaciągi garbnikowe (słoneczne)
R1DBB1bs13ZY5
Nagranie dźwiękowe dotyczące zaciągów garbnikowych (słonecznych) jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zaciągi garbnikowe (słoneczne) to brunatne lub rdzawe zabarwienie drewna widoczne na powierzchni czoła w postaci plam, od których ciągną się w głąb drewna klinowate smugi. Jest następstwem utlenienia w drewnie wyługowanych garbników. Występują w drewnie gatunków liściastych bogatych w garbniki, głównie w drewnie dębowym. Powstawaniu wady sprzyja długie składowanie drewna w okresie wiosenno‑letnim w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia. Wada obniża estetyczne walory drewna, ale w żadnym stopniu nie wpływa na jego właściwości. W odróżnieniu od wielu pozostałych nie wywołuje dalszych przemian w drewnie. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RQvrXkDbi0HSz
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

27
bg‑orange

5.4 Zaparzenie

1
Zaparzenie
Rs8Jb3Lkyaa5J
Nagranie dźwiękowe dotyczące zaparzenia jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zaparzenie to zmiana barwy drewna często na barwę czerwonobrunatną. Dochodzi do niej w wyniku biochemicznych zmian treści komórek miękiszowych. Wada widoczna na przekroju czołowym pnia w postaci drobnych plam, które z czasem powiększają się i tworzą jednolitą zwartą powierzchnię. Rozwija się od czoła (również od miejsc uszkodzeń kory na pobocznicy drewna), przybierając postać klinowatych smug zwężających się w głąb drewna. Często sięgają one płytko i znikają już po odcięciu kilkucentymetrowego plastra, jednak w przypadku długo przelegującego surowca mogą sięgać bardzo głęboko. Zaparzenie występuje w drewnie świeżo ściętych drzew gatunków beztwardzielowych składowanym w ciepłej porze roku. By go uniknąć, drzewa po ścince można pozostawić bez okrzesywania.

Samo zaparzenie nie wpływa na mechaniczne właściwości drewna, zmniejsza jedynie jego podatność na impregnowanie i nasycanie. Jest jednak bardzo istotną wadą, bo w ciągu bardzo krótkiego czasu prowadzi do rozkładu uniemożliwiającego przerób drewna wskutek rozwoju rozproszonej zgnilizny miękkiej. Na czole dokonujemy szacunkowego określenia stosunku powierzchni objętej wadą do powierzchni całego czoła.

RMyAh7Jf9p6sz
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

28
bg‑orange

5.5 Sinizna

1
Sinizna
RmQME7xExifBy
Nagranie dźwiękowe dotyczące sinizny jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Sinizna – szaroniebieskie, niekiedy prawie czarne (sinizna czarna) zabarwienie w postaci promieniowo przebiegających smug w bielu głównie drewna iglastego, wywołane przez grzyby pasożytnicze. Sinizna obserwowana jest na czole, ale także na pobocznicy w miejscach uszkodzenia kory przez rolki harwestera. Jej powstawaniu sprzyjają wilgotne (30–80%) i ciepłe (20–25°C) warunki składowania drewna. W pozyskiwanym surowcu drzewnym można wyróżnić siniznę posuszową (na zamierających lub martwych drzewach), spałową (w drewnie ze spałą żywiczarską) i składnicową (zbyt długie składowanie surowca). Obniża wartości estetyczne drewna i utrudnia jego nasycanie. Obecność grzyba powoduje zmianę barwy, ale nie prowadzi do rozkładu komórek, przez co wytrzymałość drewna w zasadzie jest identyczna jak drewna zdrowego. Jest jednak bardzo istotną wadą przy klasyfikacji drewna ze względu na częstość występowania oraz możliwość pojawienia się kolejnych wad. Mierząc wadę, dokonujemy szacunkowego określenia stosunku powierzchni bielu objętego sinizną do powierzchni całego bielu.

R18wBlorcQYxt
Źródło: Beentree, Łukasz Semeniuk, wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

29
bg‑orange

5.6 Brunatnica

1
Brunatnica
Rm9ceGu3RXCeT
Nagranie dźwiękowe dotyczące brunatnicy jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Brunatnica – krwawobrunatne, niejednolite zabarwienie bielastej części pnia, występuje często z sinizną w drewnie iglastym, głównie sosnowym i świerkowym składowanym zbyt długo w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Wywołują je niektóre grzyby pasożytnicze. Wpływ brunatnicy na właściwości techniczne jest podobny jak sinizny, choć takie drewno ma gorsze właściwości mechaniczne. Jednocześnie w jej następstwie często pojawia się zgnilizna, w związku z czym drewno objęte brunatnicą nie może być wykorzystywane jako konstrukcyjne. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RQhDRsFc5a6TV
Źródło: Ilona Kruk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

30
bg‑orange

5.7 Mokra twardziel jodły

1
Mokra twardziel jodły
R1YYZ5p9egDhF
Nagranie dźwiękowe dotyczące mokrej twardzieli jodły jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Mokra twardziel jodły to czerwonawe lub czerwonawobrązowe zabarwienie części twardzielowej drewna jodłowego. Wywołują je bakterie. Wada ze względu na udział jodły w lasach ma znaczenie marginalne. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

31
bg‑orange

5.8 Zaszarzenie

1
Zaszarzenie
RXAIAUViqDz67
Nagranie dźwiękowe dotyczące zaszarzenia jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zaszarzenie – powierzchniowa zmiana barwy widoczna na czole drewna. Czoło drewna przyjmuje szarą lub srebrnoszarą barwę. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RU58jJHjwe08V
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

32
bg‑green

6. Zgnilizny

33
bg‑orange

6.1 Zgnilizna twarda

Rha2wmV9Rjw8q
Nagranie dźwiękowe dotyczące zgnilizny twardej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zgnilizna twarda pogarsza wygląd drewna, a tylko stosunkowo nieznacznie – jego właściwości mechaniczne. Zgnilizna twarda jasna, o zabarwieniu jaśniejszym od drewna zdrowego, występuje głównie w drewnie gatunków liściastych. Zgnilizna twarda ciemna, o zabarwieniu brunatnym, brązowym, występuje częściej w drewnie gatunków iglastych. Zgnilizna twarda różnobarwna (marmurkowa), o niejednolitym zabarwieniu, występuje częściej w drewnie gatunków iglastych. Zgnilizna twarda czerwona (czerwień twardzieli), o zabarwieniu czerwonym, występuje w części odziomkowej rosnących drzew iglastych, wewnątrz pnia.

1
Zgnilizna twarda rozproszona
RzQ1puwyr4LNp
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zgnilizna twarda wewnętrzna
RtH4K2GKqTxyh
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

34
bg‑orange

6.2 Zgnilizna miękka

RreViFb1rVW5i
Nagranie dźwiękowe dotyczące zgnilizny miękkiej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zgnilizna miękka to rozkład komórek drewna. Powoduje zmiany wszystkich cech drewna. Wskaźnikiem jej występowania mogą być widoczne na pobocznicy pnia owocniki grzybów, ślady po nich lub wklęśnięcia kory. Zgnilizna miękka występuje w drewnie wszystkich gatunków drzew i może rozwijać się w drewnie drzew na pniu i składowanym. Przy znacznym zaawansowaniu zgnilizny drewno traci wartość użytkową.

Zgnilizna miękka korozyjna powstaje w wyniku rozkładu ligniny. W uszkodzonym drewnie, przy zachowaniu jego struktury, występują białe, różnej wielkości smugi, czasem w postaci jamkowatych wgłębień – w zależności od wyglądu porażonego drewna rozróżnia się zgniliznę jamkowatą lub gąbczastą.

Zgnilizna miękka destrukcyjna powstaje w wyniku rozkładu celulozy. Uszkodzone drewno rozpada się na części różnej wielkości i różnego kształtu, a w końcowym stadium – na proszkowatą lub włóknistą masę. W zależności od wyglądu porażonego drewna rozróżnia się zgniliznę płytkową, kostkową i proszkową.

Zgnilizna miękka korozyjno‑destrukcyjna to zgnilizna, w której równocześnie występują objawy uszkodzeń charakterystycznych dla zgnilizny korozyjnej i destrukcyjnej.

1
Zgnilizna miękka zewnętrzna
R1TVLHycHvD7Y
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zgnilizna miękka wewnętrzna
RYLY5c2LKOKfY
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zgnilizna strzały (huba)
RWxQcvimlhFkJ
Zdjęcie przedstawia owocnik grzyba (hubę), który wskazuje na występowanie zgnilizny miękkiej wewnątrz pnia.
Źródło: Paasikivi, Second-petra wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

35
bg‑green

7. Uszkodzenia mechaniczne

RMGwwL7tHSnLn
Nagranie dźwiękowe dotyczące uszkodzeń mechanicznych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Uszkodzenia mechaniczne to cała grupa wad, które mogły powstać podczas wzrostu drzewa albo po jego ścince.

36
bg‑orange

7.1 Chodniki owadzie

RJMX0szsq4acC
Nagranie dźwiękowe dotyczące chodników owadzich jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Chodniki owadzie – ślady bytowania owadów w drewnie w postaci chodników żerowych oraz/lub larwalnych. Dokonuje się pomiaru głębokości chodnika w milimetrach, prostopadle do pobocznicy. Obecnie w klasyfikacji uwzględniamy tylko podział chodników ze względu na głębokość ich położenia w drewnie, dawniej uwzględniano także wielkość otworów.

1
Chodniki owadzie powierzchowne
RzIwaiqmHtBfl
Nagranie dźwiękowe dotyczące chodników owadzich powierzchniowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Chodniki owadzie powierzchowne to ślady po owadach na pograniczu kory i drewna, ich głębokość nie przekracza 3 mm. Powstają w wyniku bytowania tzw. szkodników fizjologicznych – takie chodniki nie są uwzględniane w dalszej klasyfikacji drewna, bo nie mają wpływu na możliwość przerobu drewna.

Chodniki owadzie głębokie
RJexFR1Cb924z
Nagranie dźwiękowe dotyczące chodników owadzich głębokich jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Chodniki owadzie głębokie – głębokość chodników przekracza 3 mm, tworzą je głównie tzw. szkodniki techniczne. Generalnie te chodniki owadzie zmniejszają wytrzymałość oraz estetykę drewna.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

37
bg‑orange

7.2 Spała żywiczarska

1
Spała żywiczarska
RRc5FdUuBAyFc
Nagranie dźwiękowe dotyczące spały żywiczarskiej jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Spała żywiczarska to widoczne na pobocznicy drewna okrągłego ślady nacięć kory i zewnętrznych słojów rocznych wykonanych w procesie pozyskiwania żywicy balsamicznej. Tę wadę wydzielono, jednak z powodzeniem można by ją zaklasyfikować jako zabitkę/martwicę niezarośniętą. Z założenia żywicowanie drzew miało odbywać się 6 lat przed wyrębem i wówczas nie miałoby ono żadnego znaczenia, tymczasem od lat 90. w Polsce nie żywicuje się drzew, a ciągle można spotkać drzewa z tą wadą. W wyniku żywicowania zbyt młodych drzew wadzie zaczynają towarzyszyć inne wady, np. sinizna, zgnilizna, przeżywiczenie. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

R2pB6v4CDEev7
Źródło: Gunnar Ries, Tomasso1968, wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

38
bg‑orange

7.3 Obecność obcych ciał

1
Obecność obcych ciał
RCpYEeAGwjlf7
Nagranie dźwiękowe dotyczące obecności ciał obcych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Obecność obcych ciał oznacza tkwiące w drewnie kawałki metali, kamieni itp. i towarzyszące im zmiany barwy w otaczającym drewnie, które często przechodzą w zgniliznę. To bardzo poważna wada przede wszystkim dlatego, że może być przyczyną wypadków czy uszkodzenia sprzętu zarówno przy pozyskaniu, jak i przerobie drewna. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

R8aRtla6M15xX
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

39
bg‑orange

7.4 Zwęglenia

1
Zwęglenia
R1CsjYQ5aGUP5
Nagranie dźwiękowe dotyczące zwęglenia jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Zwęglenia to opalenia i nadwęglenia pobocznicy, rzadziej czoła drewna okrągłego w wyniku uszkodzenia ogniem (pożary lasu, ogniska itp.). Takie drewno ma obniżone właściwości wytrzymałościowe i inne właściwości fizyczne, zmieniony skład chemiczny. W skrajnych wypadkach może nie mieć wartości użytkowej. Pomiaru nie wykonuje się, stwierdza się jedynie obecność wady.

RlXZX78gRv7KK
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

bg‑orange
40

7.5 Uszkodzenia technologiczne

RuWeOGETGD7qu
Nagranie

Uszkodzenia technologiczne to uszkodzenia powstałe wskutek prac przy pozyskaniu i zrywce drewna (z wyjątkiem odłupu i rozłupu, które zaklasyfikowano do pęknięć).

1
Uszkodzenia boczne
RiTBZcc6JEgy9
Nagranie dźwiękowe dotyczące uszkodzeń bocznych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Uszkodzenia technologiczne boczne to uszkodzenia widoczne na pobocznicy z tym, że same odarcia kory bez uszkodzenia drewna nie zaliczają się do wad drewna. Są szczególnie istotne dla drzew które po zabiegach trzebieżowych pozostają do dalszego wzrostu, ponieważ w ten sposób powstaną na nich zabitki. Mierzy się głębokość w centymetrach z pominięciem grubości kory.

Uszkodzenia czołowe
R1BqIAcmWxoBz1
Nagranie dźwiękowe dotyczące uszkodzeń czołowych jest tożsame z tekstem zawartym poniżej.

Uszkodzenia technologiczne czołowe to ubytki widoczne na czole w postaci wyrw. Ograniczają wydajność materiałową surowca. Mierzy się największy zasięg na czole i odnosi do średniej średnicy czoła.

RZxJiqb7LSeUp
Źródło: Łukasz Semeniuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia