Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
SPC.02. Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń:
pobierania surowców, materiałów i dodatków do produkcji wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń,
wytwarzania półproduktów i wyrobów gotowych z zastosowaniem maszyn i urządzeń,
użytkowania maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach przemysłu spożywczego,
magazynowania wyrobów gotowych z wykorzystaniem urządzeń magazynowych i środków transportu wewnętrznego.
„Mój standardowy dzień pracy to pobieranie surowców, materiałów i dodatków do produkcji wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń”.
Andrzej, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
Samochody i żelki są powlekane tym samym rodzajem wosku, aby nadać połysk.
Przykładowe zadania zawodowe
Pobieranie surowców, materiałów i dodatków do produkcji wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Pobieranie i selekcjonowanie surowców z wykorzystaniem maszyn i urządzeń. Na zdjęciu widać niebieską maszynę przemysłową, które wybiera, a następnie myje ogromną ilość marchwi.
Zdjęcie drugie, podpisane Pobieranie półproduktów z magazynu z użyciem wózka widłowego. Na zdjęciu widać mężczyznę w żółtej kamizelce odblaskowej obsługującego żółty wózek widłowy w magazynie. Na widłach znajduje się stos towaru.
Zdjęcie trzecie, podpisane Pobieranie dodatków do produkcji spożywczej. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w kompletny ochronny strój roboczy. Znajduje się na hali magazynowej. Dookoła niego widoczne są ogromne stalowe zbiorniki. Mężczyzna w dłoniach trzyma dwa plastikowe opakowania z dodatkami do produkcji spożywczej.
Galeria przedstawia przykład procesu wytwarzania półproduktów i wyrobów gotowych z zastosowaniem maszyn i urządzeń w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać dwoje ludzi w białych fartuchach i niebieskich czepkach ochronnych. Znajdują się w fabryce, na linii produkcyjnej. Dookoła widać różne materiały przed obróbką.
Krok pierwszy, podpisany Uruchamianie linii produkcyjnej. Na zdjęciu widać zbliżenie na czynność uruchamiania maszyny. Przy dużej maszynie częściowo widać człowieka ubranego w biały fartuch. Ręką wciska jeden z wielu przycisków na panelu sterującym maszyny.
Krok drugi, podpisany Kontrola procesu produkcji. Na zdjęciu widać mężczyznę w białym fartuchu i niebieskim czepku ochronnym. Stoi przy dużej maszynie. Ręką przytrzymuje jeden z wielu przycisków pod ekranem informacyjnym urządzenia.
Krok trzeci, podpisany Prowadzenie nadzoru nad produkcją spożywczą. Na zdjęciu widać taśmociąg linii produkcyjnej. Ustawione na nim są w rzędzie butelki z ketchupem. Nie posiadają etykiet.
Krok czwarty, podpisany Weryfikacja parametrów pracy maszyn produkcyjnych. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę w białym fartuchu i niebieskim czepku ochronnym. Stoi przy panelu sterującym maszyny. Jedną rękę trzyma przy niewielkim wyświetlaczu, drugą przy trzech przyciskach obsługujących urządzenie.
Krok piąty, podpisany Przygotowywanie gotowych produktów do magazynowania. Na zdjęciu widać karton z butelkami ketchupu, które mają na sobie etykiety. W tle widać fragment maszyn i linii produkcyjnej.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie i sprawnie.
Użytkowanie maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach przemysłu spożywczego
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Selekcja owoców do dalszej obróbki. Na zdjęciu widać wnętrze hali produkcyjnej i ogromną ilość linii produkcyjnych. Na każdej widoczne są różnego rodzaju owoce. Przy każdej linii produkcyjnej stoją robotnicy w fartuchach i czepkach ochronnych.
Zdjęcie drugie, podpisane Użytkowanie urządzeń do produkcji pieczywa. Na zdjęciu widać mężczyznę w beżowym fartuchu. Obsługuje duży robot do produkcji pieczywa. Wewnątrz ogromnego garnka podstawionego pod maszynę widoczne jest surowe ciasto.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wypalanie kawy za pomocą pieca. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna. Stoi przy ogromnym piecu do wypalania kawy. W podajniku pieca jest ogromna ilość ziaren kawy.
Magazynowanie wyrobów gotowych z wykorzystaniem urządzeń magazynowych i środków transportu wewnętrznego
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Leżakowanie alkoholu w dębowych beczkach. Na zdjęciu widać magazyn z beczkami. W tle widać dwa ogromne stalowe zbiorniki. Przy jednej z beczek stoi mężczyzna, który podłącza do niej metalową rurę.
Zdjęcie drugie, podpisane Transportowanie gotowych produktów z linii produkcyjnej do magazynu. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w żółtą kamizelkę odblaskową i żółty kask. Stoi na hali produkcyjnej przy taśmociągu, na którym widoczne są zgrzewki soku pomarańczowego. Mężczyzna w dłoniach trzyma podkładkę z dokumentacją, w której coś zaznacza.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia. Wykorzystaj informacje nabyte w tym materiale.