Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik pojazdów kolejowych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji
TKO.09. Wykonywanie robót związanych z utrzymywaniem i naprawą pojazdów kolejowych:
naprawiania części, maszyn i urządzeń pojazdów kolejowych,
montażu maszyn i urządzeń w pojazdach kolejowych,
instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń pojazdów kolejowych.
TKO.10. Eksploatacja i utrzymanie pojazdów kolejowych:
prowadzenia i obsługi pojazdów trakcyjnych,
wykonywania prac w charakterze rewidenta taboru kolejowego,
diagnostyki stanu technicznego taboru kolejowego.
„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim utrzymaniem pojazdów kolejowych w stanie sprawności technicznej”.
Andrzej, technik pojazdów kolejowych
Najszybsze obecnie wykorzystywane w Polsce pociągi potrafią rozwijać prędkość powyżej 200 km/h.
Przykładowe zadania zawodowe
Naprawianie części, maszyn i urządzeń pojazdów kolejowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obsługa wiertarki kolumnowej. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w niebieski ochronny strój roboczy. Obsługuje wiertarkę kolumnową.
Zdjęcie drugie, podpisane Naprawa układów mechanicznych taboru kolejowego. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę naprawiającego układy mechaniczne taboru kolejowego.
Zdjęcie trzecie, podpisane Cięcie profilu stalowego szlifierką kątową. Na zdjęciu częściowo widać człowieka obsługującego szlifierką kątową. Wykonuje cięcie profilu stalowego.
Diagnostyka stanu technicznego taboru kolejowego
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wnętrze hali napraw lokomotyw. Na zdjęciu widać wnętrze hali, w której naprawiane są lokomotywy. Widoczna jest duża ilość specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w naprawach.
Zdjęcie drugie, podpisane Pomiar zestawów kołowych. Na zdjęciu widać mężczyznę w ochronnej odzieży roboczej, który dokonuje pomiaru zestawów kołowych. Wykorzystuje do tego specjalny laserowy przyrząd.
Zdjęcie trzecie, podpisane Pomiar okręgu tocznego koła w zestawie kołowym. Na zdjęciu widać zbliżenie na dłoń mężczyzny obsługującego specjalny laserowy przyrząd do wykonywania pomiaru okręgu tocznego koła w zestawie kołowym.
Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy technika pojazdów kołowych.
Przykładowe zadania w pracy technika pojazdów kolejowych. Na zdjęciu widać dwa duże żółte pojazdy do utrzymania sieci trakcyjnej. Są w hali napraw.
Krok pierwszy, podpisany Wjazd pojazdu do utrzymania sieci trakcyjnej do hali napraw. Na zdjęciu widać duży żółty pojazd do utrzymania sieci trakcyjnej. Wjeżdża do hali napraw.
Krok drugi, podpisany Pracownik z przyrządem do pomiaru wysokości osi zderzaka od główki szyny. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w ochronną odzież roboczą. W ręku trzyma przyrząd do wykonywania pomiarów wysokości osi zderzaka od główki szyny.
Krok trzeci, podpisany Kanał rewizyjny do prowadzenia przeglądów bieżących. Na zdjęciu widać kanał rewizyjny wykorzystywany do prowadzenia przeglądów bieżących.
Krok czwarty, podpisany Pomiar okręgu tocznego koła w zestawie kołowym. Na zdjęciu widać mężczyznę w ochronnej odzieży roboczej, który dokonuje pomiaru zestawów kołowych. Wykorzystuje do tego specjalny laserowy przyrząd.
Krok piąty, podpisany Naprawa układów mechanicznych taboru kolejowego. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę naprawiającego układy mechaniczne taboru kolejowego.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Prowadzenie i obsługa pojazdów trakcyjnych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Pulpit sterowniczy wagonu metra. Na zdjęciu widać pulpit sterowniczy w kabinie maszynisty wagonu metra. Przez okno kabiny widać pustą przestrzeń podziemną, składającą się na infrastrukturę metra.
Zdjęcie drugie, podpisane Wagony metra. Na zdjęciu widać wagony metra przejeżdżające obok peronu.
Zdjęcie trzecie, podpisane Pociągi na szlaku. Na zdjęciu widać dwie pary torów kolejowych. Na jednej z nich stoją dwa wagony towarowe, na drugiej lokomotywa.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik pojazdów kolejowych.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia na podstawie wiadomości nabytych w tym materiale.