Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn leśnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
LES.01. Obsługa maszyn stosowanych w gospodarce leśnej:
obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu zagospodarowania lasu,
obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu użytkowania lasu.
„Mój standardowy dzień pracy to pozyskiwanie surowca drzewnego i innych produktów leśnych”.
Damian, operator maszyn leśnych
Na całym świecie rośnie ponad 23 tys. gatunków drzew.
Przykładowe zadania zawodowe
Obsługiwanie maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach z zakresu zagospodarowania lasu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Odczytywanie szkiców z zakresu gospodarki leśnej. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w kamizelkę odblaskową oraz kobietę ubraną w ubranie codzienne. Stoją w pomieszczaniu zamkniętym przy stole. Na jego blacie leży dokumentacja. Mężczyzna i kobieta analizują ją. W tle, na ścianie za nimi, widać tablicę z mapami i wykresami.
Zdjęcie drugie, podpisane Ręczne i mechaniczne przygotowywanie gleby. Na zdjęciu częściowo widać mężczyznę na leśnej polance. Ma na sobie kalosze, ciemne spodnie i czerwoną kurtkę przeciwdeszczową. W rękach trzyma długą łopatę. Wykopuje dół w ziemi. W tle widać sosny.
Zdjęcie trzecie, podpisane Sprawdzanie stanu technicznego maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w pracach leśnych. Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego w jeansy, czerwoną bluzę w kartę. Na głowie ma bandanę, a na dłoniach rękawice ochronne. Jest na polu. Kuca na suchej, brązowożółtej trawie, na której leży pomarańczowa piła łańcuchowa. Mężczyzna uruchamia ją. W tle widać drogę, a za nią drzewa i krzewy.
Zdjęcie czwarte, podpisane Sadzenie drzew sposobem ręcznym i mechanicznym. Na zdjęciu widać dłoń człowieka sadzącego małą sadzonką drzewa. Roślina obsypana jest czarną, żyzną glebą. Obok częściowo widać plastikową torbę z ziemią.
Wykonywanie prac z zakresu ochrony lasu
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Sadzenie drzew i ochrona drzewostanu. Na zdjęciu widać ręce człowieka sadzącego małą sadzonką drzewa. Roślina obsypana jest korą, igłami i torfem.
Zdjęcie drugie, podpisane Ochrona przeciwpożarowa lasu. Na zdjęciu widać drogę w lesie odgrodzoną taśmą ostrzegawczą. W oddali znajdują się dwa wozy straży pożarnej. Stoją przy nich strażacy i wyciągają węże gaśnicze. Za pojazdami widać drzewa.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wytyczanie i wyznaczanie tras dla zwiedzających. Na zdjęciu widoczna jest kładka spacerowa w lesie, prowadząca do zbiornika wodnego. Widać na niej troje ludzi. Dookoła kładki widoczne są zielone drzewa i krzewy.
Galeria przedstawia przykład przebiegu procesu pozyskiwania surowca drzewnego w formie prezentacji krok po kroku.
Na zdjęciu widać las iglasty. Większość drzew jest wysoka, dorodna i zdrowa. W prawym górnym roku widoczna jest niewielka ilość śniegu.
Krok pierwszy, podpisany Zajęcie stanowiska w maszynie. Na zdjęciu widać tył żółtego harvestera wraz z kabiną operatora. Pojazd stoi w lesie. Podchodzi do niego mężczyzna ubrany w ochronny strój roboczy: granatowe spodnie i buzę, pomarańczową kamizelkę odblaskową i czarne buty. Na głowie ma pomarańczowy kask, a na dłoniach szare rękawiczki. Dookoła widać drzewa.
Krok drugi, podpisany Obsługa ramienia hydraulicznego maszyny. Na zdjęciu widać przód żółtego harvestera wraz z fragmentem kabiny operatora i ramię hydrauliczne pojazdu. Maszyna znajduje się w lesie. Dookoła widać drzewa.
Krok trzeci, podpisany Sterowanie ramieniem hydraulicznym maszyny. Na zdjęciu widać kabinę operatora żółtego harvestera. Siedzi w niej mężczyzna ubrany w granatową bluzę roboczą i pomarańczową kamizelkę odblaskową. Steruje maszyną w lesie. Na drugim planie widać drzewa.
Krok czwarty, podpisany Cięcie drewna. Na zdjęciu widać głowicę żółtego harvestera tnącą leżące na ziemi w lesie drzewo. Dookoła widać drzewa, krzewy i pocięte już kawałki drewna.
Krok piąty, podpisany Przenoszenie bali przy wykorzystaniu ramienia hydraulicznego. Na zdjęciu widać, z perspektywy operatora żółtego harvestera, siedzącego w kabinie, głowicę pojazdu trzymającą przygotowany bal. Widoczne są również inne bale leżące na zimie, a w oddali małe drzewo iglaste, liście i pień większego drzewa.
Krok szósty, podpisany Transport surowca drzewnego. Na zdjęciu widać tył żółtego harvestera w lesie. Dokoła widać drzewa.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostały typowe zadania zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie prac z zakresu pozyskania drewna
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Pozyskiwanie surowca drzewnego przy użyciu pilarki spalinowej. Na zdjęciu częściowo widać człowieka w żółtych spodniach tnącego powalony pień drzewa za pomocą czerwonoczarnej pilarki spalinowej. W oddali widać drzewa i leżące na ziemi gałęzie.
Zdjęcie drugie, podpisane Wykonywanie ścinki drzew oraz przerzynki surowca drzewnego. Na zdjęciu widać czerwony harvester podczas ścinki drzew oraz przerzynki surowca drzewnego w lesie.
Zdjęcie trzecie, podpisane Wykonywanie zrywki surowca drzewnego. Na zdjęciu widać zielony skidder podczas zrywki surowca drzewnego na terenie leśnym.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu operator maszyn leśnych.
Ćwiczenia
Wykonaj poniższe ćwiczenia na podstawie wiadomości nabytych w tym materiale.