Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1MOOggM6YhDY
Grafika przedstawia bakterie. Mają one jaskrawy, pomarańczowo-różowy kolor oraz cylindryczny kształt, o nieregularnej, kudłatej strukturze. W ich budowie można również wyróżnić wiele cienkich, długich wici.

Procesy płciowe i zmienność genetyczna bakterii

Organizmy występujące na Ziemi dzieli się na prokarionty i eukarionty. Prokarionty to organizmy jednokomórkowe, które nie mają jądra komórkowego. Są nimi bakterie, takie jak np. krętki, sinice, paciorkowce, gronkowce. Organizmy eukariotyczne to te, których komórki zawierają jądro komórkowe (występują odstępstwa od tej reguły, np. erytrocyty ssaków nie mają jądra). Eukariontami są rośliny, zwierzęta, protisty i grzyby.
Źródło: qimono, Pixabay, domena publiczna.

Bakterie, podobnie jak inne organizmy żywe, rozmnażają się, zachowując ciągłość gatunku. Proces ten zachodzi u nich poprzez podział komórki, rzadziej przez pączkowanie lub fragmentację (jak np. u kolonii nitkowatych sinic).

Twoje cele
  • Omówisz przebieg podziału komórki bakteryjnej.

  • Poznasz różne procesy płciowe zachodzące u bakterii.

  • Wykażesz różnice w nabywaniu zmian w informacji genetycznej komórek bakteryjnych.