Tytuł: Między dwoma światami?

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć: Między dwoma światami? O życiu codziennym w Japonii.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

7) określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;

8) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów literackich;

9) wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

3) zna sposoby wzbogacania słownictwa;

7) rozumie pojęcie stylu, rozpoznaje styl potoczny, urzędowy, artystyczny, naukowy, publicystyczny

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) rozumie, na czym polega grzeczność językowa i stosuje ją w wypowiedziach;

2) rozróżnia normę językową wzorcową oraz użytkową i stosuje się do nich;

3) rozumie, na czym polega błąd językowy

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń poddaje refleksji problemy życia społecznego w Japonii.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • rozpoznaje w tekście literackim oraz określa funckję środków wyrazu artystycznego oraz środków znaczeniowych, w tym frazeologizmów;

  • doskonali umiejętności wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji;

  • kształci umiejętności rozpoznawania i wartościowania postaw.

Metody /techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja, elementy dramy;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem literackim.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita

  • aktywność zbiorowa jednolita

  • aktywność w grupach

Przed lekcją

Uczniowie czytają tekst opowiadania Anny Onichimowskiej zawarty w abstrakcie.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

2. Burza mózgów. Nauczyciel pyta uczniów, z jakimi problemami mającymi swoje odbicie w rodzinie spotykają się młodzi ludzie. Uczniowie powinni wymienić m.in. zagrożenia płynące z nadużywania technologii informacyjnych, zaburzone relacje w rodzinie, brak czasu rodziców dla dzieci etc.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się nad znaczeniem słów „praca” i „pracować”. Prowokuje dyskusję wokół znaczeń tych słów. Zadaje pytanie: Kto i w jaki sposób może pracować? Czy sprzątenie pokoju to praca? A wychowywanie dzieci? Zajmowanie się chorym bliskim? Odrabianie lekcji?

2. Nauczyciel dzieli uczniów na 4‑osobowe grupy. Każdej z nich zadaje do przedstawienia w formie kalamburów jedno z przysłów związanych z pracą, np.

  • Bez pracy nie ma kołaczy.

  • Nauką i pracą ludzie się bogacą.

  • Żadna praca nie hańbi.

  • Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie.

  • Cierpliwość i praca jednych uszlachetniają, a drugich wzbogacają.

  • Człowiek szuka pracy, a nie praca człowieka.

Po wyznaczonym czasie, np. 5 minutach, uczniowie prezentują swoje kalambury.

3. Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 w abstrakcie.

4. Praca z tekstem Anny Onichimowskiej. Nauczyciel prosi wybranego ucznia, by opowiedział fabułę opowiadania własnymi słowami. Następnie uczniowie w grupach opracowują charakterystykę wybranego bohatera z opowieści.

5. Analiza tekstu. Uczniowie odpowiadają na pytania w abstrakcie dotyczące relacji w rodzinie Fushido.

6. Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne wskazane przez nauczyciela.

Faza podsumowująca

1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji. Może w tym celu posłużyć się przygotowaną wcześniej ankietą lub drzewkiem decyzyjnym albo przeprowadzić ewaluację ustnie.

Praca domowa

Zastanów się, jak można zinterpretować temat dzisiejszej lekcji „dwa światy”. O jakich dwóch światach można mówić? Przygotuj krótką notatkę na ten temat.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

hikikomori
hikikomori
Rjk2spe7Y5NRm
Nagranie słówka: hikikomori

hikikomori

cherry blossoms viewing party
cherry blossoms viewing party
RnvL0x5J4hses
Nagranie słówka: cherry blossoms viewing party

Święto Wiśni

blog
blog
RTLyuPYkqgGYP
Nagranie słówka: blog

blog

family relationships
family relationships
RC2Gm1VxdhYO9
Nagranie słówka: family relationships

relacje w rodzinie

real world
real world
R1NmFQYAV3050
Nagranie słówka: real world

świat realny

virtual world
virtual world
R1RXjHagUePov
Nagranie słówka: virtual world

świat wirtualny

work
work
RFvVXF338Bh3T
Nagranie słówka: work

praca

working
working
Ruqr8rkaj8xSc
Nagranie słówka: working

pracować

slave away
slave away
R2DEumdfS8RZ0
Nagranie słówka: slave away

harować

plod
plod
R176MisxTXlyQ
Nagranie słówka: plod

tyrać

hobby
hobby
RFeg6SwPVWX5d
Nagranie słówka: hobby

hobby

effort
effort
RBVCgYvykSAyb
Nagranie słówka: effort

wysiłek

Teksty i nagrania

R1G8vQ3yUVZTE
Nagranie dźwiękowe abstraktu.

Between the two worlds?