Lesson plan (Polish)
Tytuł: Rodzina, dom, ojczyzna
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć
Rodzina, dom, ojczyzna. Czym dla człowieka jest dom?
Grupa docelowa
Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;
6) rozpoznaje elementy rytmizujące wypowiedź, w tym wers, rym, strofę, refren, liczbę sylab w wersie;
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;
19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;
20) wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
3) określa temat i główną myśl tekstu;
11) odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia;
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
2) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny;
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;
5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach;
6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;
7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;
8) rozróżnia synonimy, antonimy, rozumie ich funkcje w tekście i stosuje we własnych wypowiedziach.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
5) opowiada o przeczytanym tekście.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;
3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;
5) korzysta ze słowników ogólnych języka polskiego, także specjalnych, oraz słownika terminów literackich;
6) zwraca uwagę na typ definicji słownikowych, określa ich swoistość;
7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;
8) poznaje życie kulturalne swojego regionu;
9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie poznają różne znaczeniach słowa dom oraz wartości ważne dla człowieka dawniej i dziś.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
bierze udział w dyskusji na zadany temat;
podaje różne znaczenia słowa dom;
rozmawia o wartościach ważnych dla człowieka dawniej i dziś;
określa nastrój i charakter utworu.
Metody/techniki kształcenia
podająca: pogadanka;
praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;
ekspozycyjne: nagranie;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi wyznaczonego ucznia lub uczniów, by zapoznali się z utworem literackim zawartym w abstrakcie i przygotowali własną ilustrację zdjęciową do lekcji. Uczniowie, pracując metodą przekładu intersemiotycznego, wykonują trzy zdjęcia, np. aparatem telefonicznym i przygotowują uzasadnienie. Ich zadaniem będzie rozpoczęcie zajęć od prezentacji swoich impresji lub skojarzeń oraz zachęcenie innych uczniów do dyskusji.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie poznają fraszkę Jana Kochanowskiego i porozmawiają o różnych znaczeniach słowa dom.
2. Wybrani uczniowie prezentują przygotowane na zajęcia fotografie własne wraz z uzasadnieniem swoich realizacji. Wyjaśniają, dlaczego je wykonali oraz dlaczego prezentują je akurat w takiej kolejności. Nauczyciel zachęca pozostałych uczniów do zadawania pytań prezentującym.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel zachęca uczniów do wypisania jak największej liczby skojarzeń związanych z domem (ćw. nr 1). Odczytanie propozycji zainicjuje rozmowę na temat tego, czym jest dom (czy to tylko budynek, w którym się mieszka), tak aby uczniowie doszli do wniosku, że to również rodzina, bezpieczeństwo, ojczyzna. Na podsumowanie dyskusji uczestnicy zajęć sprawdzają w słowniku języka polskiego znaczenia słowa dom, a następnie wykonują ćwiczenie nr 2.
2. Wprowadzenie do lektury fraszki Jana Kochanowskiego. Nauczyciel pyta uczniów, o czym marzą, co sprawia, że są szczęśliwi.
3. Wysłuchanie nagrania utworu „Na dom w Czarnolesie”. Słuchanie aktywne: podczas prezentacji recytacji uczniowie zwracają uwagę na to, jakie wartości są ważne dla postaci mówiącej.
4. Omówienie utworu. Nauczyciel zadaje pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i naprowadzające na jego interpretację, np.
Do kogo zwraca się postać mówiąca?
Dlaczego zwroty do adresata są pisane wielką literą?
Jaki jest nastrój utworu?
Uczniowie wykonują ćw. 4, 5 i 6 w abstrakcie.
5. Nauczyciel prosi uczniów, aby spróbowali sobie wyobrazić i narysowali w zeszytach dworek w Czarnolesie, gdzie mieszkał Jan Kochanowski. Można przy okazji odczytać inną fraszkę tego autora, „Na lipę”. Następnie konfrontujemy wizję uczniów ze współczesnym widokiem czarnolaskiego dworku (zdjęcie w abstrakcie lub wirtualna wizyta w muzeum Cyfrowy Czarnolas). Wskazanie elementów charakterystycznych budynku.
Faza podsumowująca
Na podsumowanie nauczyciel zadaje pytania:
Czy dom jest ważnym miejscem dla was? Dlaczego?
Uczniowie swobodnie wypowiadają się. Należy zwrócić uwagę, aby w swoich odpowiedziach stosowali słowo „dom” w różnych znaczeniach, np. dom to miejsce, w którym się urodziłem, dom to budynek, w którym mieszka moja rodzina, dom to miejsce, gdzie czuję się bezpieczny itp.
Praca domowa
Narysuj dom swoich marzeń i opisz go w kilku zdaniach.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
epigram, fraszka, rodzaj krótkiego wiersza
wartości
dworek
architektura
ojczyzna
modlitewny
żałobny
błogosławieństwo
świadomość
dobroć, życzliwość
dobrobyt
zdrowie
harmonia
spokój, pokój
Teksty i nagrania
Family, home, fatherland
What do you associate with home? Does home refer only to the building? What does a home mean to you?
What do you dream about? What would you like to have?
Who does the speaker address? Why does the addressee is referred to with the capital letters?