Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter izolacji budowlanych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BUD.06. Wykonywanie izolacji budowlanych:
wykonywanie i naprawy izolacji wodochronnych,
wykonywanie i naprawy izolacji termicznych, akustycznych i przeciwdrganiowych,
wykonywanie i naprawy izolacji antykorozyjnych i chemoodpornych.
„Mój standardowy dzień pracy obejmuje pomiar, cięcie i montaż materiałów izolacyjnych, aplikację warstw izolacyjnych na różnych powierzchniach budynku oraz współpracę z innymi członkami zespołu w celu skutecznego zabezpieczenia obiektów przed utratą ciepła i wilgocią”.
Zbigniew, monter izolacji budowlanych
Dzięki monterowi izolacji budowlanych budynki są przystosowane do warunków atmosferycznych jakie występują w danym regionie.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie i naprawy izolacji wodochronnych
Galeria przedstawia dwa opisane zdjęcia.
Wykonywanie izolacji wodochronnej za pomocą membrany. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w kasku, który zakłada czarną warstwę izolacji wodochronnej na budynek znajdujący się przed nim.
Wykonywanie izolacji wodochronnej za pomocą pianki poliuretanowej. Zdjęcie przedstawia mężczyznę wewnątrz pomieszczenia. Widoczny jest drewniany szkielet budynku. Pomiędzy pionowe belki ścian mężczyzna umieszcza piankę poliuretanową o zielononiebieskim kolorze.
Prezentacja przedstawia sześć opisanych zdjęć.
Wykonywanie i naprawy izolacji termicznych, akustycznych i przeciwdrganiowych. Zdjęcie przedstawia kobietę w kasku na placu budowy. Niesie ona białe płyty styropianowe.
Krok pierwszy. Przygotowanie materiałów do wykonania izolacji termicznych, akustycznych i przeciwdrganiowych. Przygotowanie materiałów do wykonania izolacji termicznych, akustycznych i przeciwdrganiowych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym i w kasku przenoszącego prostopadłościenne białe bloki.
Krok drugi. Wykonywanie izolacji termicznych. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym i rękawiczkach trzymającego płytę z wełny mineralnej. Przed nim widać ścianę, na której mężczyzna umieści płytę.
Krok trzeci. Naprawa izolacji termicznej. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w okularach ochronnych, masce i rękawiczkach, który umieszcza na suficie płytę z wełny mineralnej.
Krok czwarty. Wykonywanie izolacji akustycznej. Zdjęcie przedstawia mężczyznę na drabinie, który montuje białą izolację akustyczną na ściance.
Krok piąty. Wykonywanie izolacji przeciwdrganiowej. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym i rękawiczkach, który trzyma zwiniętą w rulon żółtą wełnę mineralną.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie i naprawy izolacji antykorozyjnych i chemoodpornych
Galeria przedstawia dwa opisane zdjęcia.
Naprawa izolacji antykorozyjnej. Zdjęcie przedstawia dłonie mężczyzny trzymające szlifierkę kątową. Ostrze szlifierki dotyka pręta zbrojeniowego.
Zabezpieczanie powłoki sprayem antykorozyjnym. Zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju roboczym, rękawiczkach i masce, który trzyma dyszę, z której rozpyla się sprej antykorozyjny.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter izolacji budowlanych.
Ćwiczenie
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczenia, które pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu monter izolacji budowlanych.
Wypisz zadania zawodowe wykonywane w ramach kwalifikacji BUD.06.