Lesson plan (Polish)
Tytuł: Podróże przyszłości
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć:
Podróże przyszłości. O wizjach przyszłości i tajemniczym Projekcie Filadelfia.
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
1) wyszukuje w tekście potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu publicystycznego, popularnonaukowego lub naukowego;
2) porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie;
3) interpretuje dzieła sztuki (obraz, grafika, rzeźba, fotografia);
4) dostrzega różnice między literaturą piękną a literaturą naukową, popularnonaukową, publicystyką i określa funkcje tych rodzajów piśmiennictwa;
6) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów kultury.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
1) dostrzega zróżnicowanie słownictwa, w tym rozpoznaje słownictwo ogólnonarodowe i słownictwo o ograniczonym zasięgu (np. terminy naukowe, archaizmy, kolokwializmy); rozpoznaje wyrazy rodzime i zapożyczone, zna typy skrótów i skrótowców – określa ich funkcje w tekście;
2) rozpoznaje nazwy osobowe i miejscowe, rodzaje nazw miejscowych, używa poprawnych form gramatycznych imion, nazwisk, nazw miejscowych i nazw mieszkańców;
3) zna sposoby wzbogacania słownictwa.
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
1) rozumie, na czym polega grzeczność językowa i stosuje ją w wypowiedziach.
III. Tworzenie wypowiedzi
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;
5) odróżnia przykład od argumentu;
7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
3) formułuje pytania do tekstu.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;
2) rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania;
6) rozwija umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;
8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie kształtują umiejętność analizy tekstów kultury: grafik oraz tekstu popularnonaukowego.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje społeczne i obywatelskie;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
rozmawia na temat różnych środków transportu;
odróżnia realne i fantastyczne wizje podróżowania;
tworzy nazwy futurystycznych środków transportu;
tworzy hierarchię cech środków transportu, potrafię je uzasadnić.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita;
aktywność w grupach i parach.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest refleksja nad futurystycznymi wizjami sposobów przemieszczania się. Podaje uczniom kryteria sukcesu.
2. Nauczyciel wprowadza w temat. Pyta uczniów, jak sądzą, w jaki sposób ludzie będą się przemieszczali za sto lat. Słucha wypowiedzi uczniów, pozwalając im na dzielenie się futurystycznymi wizjami. Następnie prowadzący pyta, w jaki sposób przemieszczali się ludzie sto lat temu. W razie potrzeby weryfikuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel, kontynuując rozpoczętą rozmowę, zadaje uczniom pytania:
Jak w ciągu minionego stulecia zmieniał się sposób, czas i komfort podróżowania?
Jak na początku ubiegłego wieku współcześni mogli sobie wyobrażać środki transportu w późniejszych czasach?
Uczniowie wspólnie szukają odpowiedzi, dyskutują na temat zmian w sposobach podróżowania.
2. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki przedstawiające futurystyczne środki transportu. Zwraca uwagę, że ilustracje te powstały ponad 100 lat temu. Uczniowie wymyślają nazwy dla przedstawionych pojazdów. Następnie odpowiadają na pytanie:
Dlaczego widocznych na ilustracjach wizji przyszłości nie udało się zrealizować w XX w.?
3. Nauczyciel uruchamia zewnętrzny materiał audio. Uczniowie słuchają rozmowy na temat nowoczesnych środków transportu. Następnie pracują w parach: jeden uczeń układa pytania do wysłuchanego materiału, drugi uczeń odpowiada; potem następuje zmiana.
Uwaga, jeśli materiał audio nie jest już dostępny, nauczyciel może skorzystać z dołączonej do scenariusza lekcji transkrypcji i zrealizować ćwiczenie na podstawie tekstu.
4. W grupach (lub parach) uczniowie układają krzyżówkę: hasłem ma być słowo transport (generator krzyżówki w abstrakcie).
5. Nauczyciel pyta uczniów, czym kierują się ludzie, tworząc nowe środki transportu, co jest dla nich najważniejsze. Następnie prosi uczniów, aby ułożyli własną hierarchię cech pojazdu przyszłości. Uczniowie mogą wybrać cechy z listy zaproponowanej w zadaniu w abstrakcie, mogą także podawać własne.
Po wykonaniu zadania uczniowie porównują swoje listy cech, ich hierarchię, dyskutują na ten temat.
6. Nauczyciel prosi uczniów, aby wyjaśnili pojęcie teleportacji. Mogą przy tym opierać się na wiedzy własnej lub skorzystać z dostępnych na lekcji źródeł (np. internetu).
7. Uczniowie czytają tekst „Eksperyment Filadelfia”. Wyjaśniają, na czym miał polegać ów eksperyment (zadania pod tekstem w abstrakcie).
8. Uczniowie rozmawiają na temat teleportacji jako środka przemieszczania się. Podają dobre i złe strony tego rozwiązania. Powołują się przy tym na przykłady z filmów lub literatury, gier komputerowych, w których pojawia się motyw teleportacji.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji.
2. Uczniowie zapisują w zeszytach słowa klucze dotyczące lekcji, które uważają za najważniejsze.
Praca domowa
Wyobraź sobie, że w 2215 roku twoi rówieśnicy oglądają odnalezione na archaicznych twardych dyskach ilustracje z teleporterami. Ułóż krótki dialog, w którym ujawni się ich opinia na temat tych grafik.
Transkrypcja tekstu audycji:
Transcript
Rob
Hello I'm Rob and this is 6 Minute English– the show that brings you an interesting topic, authentic listening practice and some vocabulary to help you improve your language skills
Neil
And hello, I'm Neil. Our topic today is transport. How do you think you'll be travelling to work in, say 30 years' time?
Rob
Well, not only will homeworking be more prevalent – that means ‘common’ – but I hope I won't be working in 30 years' time!
Neil
Good answer! But if we look back and see how transport has changed in the last 30 years, it makes you wonder what the future holds.
Rob
Yes, we've seen how air travel has become commonplace for many people. Commonplace means ‘not unusual’. And there's been the development of high‑speed train travel. But the main priority has been speed – going faster to make your journeys quicker.
Neil
That's true, and we'll be discussing some ideas for making transport even faster soon. But let's not waste any time and speed on to today's quiz question.
Rob
Ah yes, time waits for no one, not even you Neil. So can you answer this question? According to Guinness World Records, in which country has the fastest ever train been recorded? Is it in…
a) China
b) Japan
c) France
Neil
All these countries have fast trains but I've heard that Chinese trains go particularly fast. I'm going to say a) China.
Rob
Well, you'll have to wait until the end of the programme to see if you're right. But let's talk more now about the future of transport. One development we hear much about is automation.
Neil
Automation means ‘using machines to do work that humans normally do’ and in terms of transport this means driverless vehicles. It won't be too long before we become the passenger in a driverless car.
Rob
Scary! And the French train engineering company, Alstom, is planning to test automated freight trains later this year. The automated train prototype can travel for about 100 kilometres without driver intervention. A prototype is the first version of something which can be tested before it is produced in large quantities.
Neil
Of course some trains are already driven by computers but there's an exciting plan to develop a form of driverless vehicle that could move you around at 1,123 kilometres per hour.
Rob
Come on Neil. That sounds a bit far‑fetched – like flying cars that we see in sci‑fi movies – it's difficult to believe because it's unlikely to happen.
Neil
Well you say that but it's already being tested in Nevada in the USA and has a name – Hyperloop One.
Rob
Tell me more!
Neil
The idea is, you get loaded into a pod then you're pushed through a metal tube at high speed, taking you to your destination in minutes rather than hours. Anita Sengupta is the lead systems engineer and says there's nothing scary about it…
INSERT
Anita Sengupta, Lead systems engineer, Virgin Hyperloop One The Hyperloop is a maglev train in a vacuum system – or in a vacuum tube – and so you can also think of it as an aircraft flying at 200,000 feet so people don't have any issue flying in aeroplanes and people don't have any issue going in maglev trains. This is simply combining the two and allows you to be more energy efficient.
Rob
So Anita Sengupta explained the type of technology the Hyperloop used. First she mentioned maglev – that's a short way of saying magnetic levitation.
Neil
It's when trains travel on magnetic track rather than conventional rails.
Rob
And then she mentioned a vacuum system - a vacuum is a space that has had all the air and any other gases removed from it. So the tube these pods travel in have no air in so there's no resistance. And these technologies are more efficient and they save energy.
Neil
Which is a good thing. This sounds like a great way to travel but will it take off?
Rob
Well, BBC technology correspondent Rory Cellan‑Jones isn't so sure. He thinks it will be quite challenging to convince governments to allow long metal tubes to be built on or below ground.
Neil
But we have to try these new technologies Rob. If we didn't we'd still be travelling around on horse and cart!
Rob
A good point Neil – and we wouldn't have been able to travel at the great speeds mentioned in today's question. Now earlier I asked you according to Guinness World Records, in which country has the fastest ever train travelled? Is it in…
a) China
b) Japan
c) France
Neil
And I said a) China.
Rob
And you were wrong Neil. China does have some very fast trains. But the fastest recorded train was a maglev from the Central Japan Railway Company, which ran on a test track at a speed of 603 kilometres per hour.
Neil
Now that would make my commute to work very quick! OK, shall we recap some of the vocabulary we've heard today? Starting with commonplace.
Rob
Which means ‘not unusual or often seen’. For example 'free Wi‑Fi in coffee shops is commonplace these days.'
Neil
And very useful it is too! Next we had automation, meaning ‘using a machine to do something instead of a human.’ 'Automation in the car making industry has led to the loss of hundreds of jobs.'
Rob
Of course when you build a new car you need to make a prototype – that's the first version of something which can be tested before it is produced in large quantities. 'The prototype of a new solar‑powered bike has been so successful that it's now going into mass‑production.'
Neil
Come on Rob, that sounds a bit far‑fetched – and by that I mean ‘so unbelievable it's unlikely to happen.’
Rob
Well something people once thought far‑fetched is now a reality and that's maglev – that's short for magnetic levitation and is how some of the world's fastest trains travel.
Neil
Finally, we discussed the word vacuum. It's a space that has had all the air and other gases removed from it – basically an empty space. 'The plan for Virgin's Hyperloop One is to make a maglev even faster by putting it in a vacuum tube.' And that brings us to the end of today’s 6 Minute English. Don’t forget to check out our You Tube, Facebook, Twitter and Instagram pages, and we’ll see you next time. Goodbye.
Rob
Bye
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
podróż
teleportacja
fantastyka naukowa
środki transportu
Teksty i nagrania
Future travels
Future methods of transport is a favourite theme of science fiction writers. Dreams of rapid, safe and comfortable travel also spawn visions of futuristic means of transport. At one time, man only wanted to reach the most inaccessible places on Earth, later he wanted to defy gravity, and in the end, he decided to travel without wasting a single moment of time… Which of these dreams have we managed to achieve? Do we travel as the visionnaires imagined over a hundred years ago? And how does our generation see future travel?