Czy potrafisz wyjaśnić, czemu zimą czasami pękają szyny kolejowe, a w drogach robią się dziury? Albo dlaczego, jeśli na mrozie napompujesz balonik i wejdziesz z nim do ciepłego pokoju, balonik pęknie, mimo że nic go nie przebiło? Co stoi za tymi tajemniczymi zjawiskami?
R15XV2ipeJd4n1
Już wiesz
że wyróżniamy trzy stany skupienia materii;
że drobiny poruszają się szybciej wraz ze wzrostem temperatury.
Nauczysz się
wyjaśniać zjawisko rozszerzalności temperaturowej ciał stałych, cieczy i gazów;
podawać przykłady rozszerzalności temperaturowej substancji znanych z życia codziennego;
Wiesz już, że wszystko, co nas otacza, zbudowane jest z drobin. Są one w nieustannym ruchu. Im wyższa temperatura, tym szybciej się poruszają i tym większy jest zasięg ich ruchu. Gdy zaczniemy zwiększać temperaturę jakiegoś przedmiotu, drobiny będą poruszać się coraz szybciej. Gdy rośnie ich prędkość, zwiększają się odległości między nimi. Można powiedzieć, że drobiny rozpychają się i mają wokół siebie coraz więcej miejsca. Co się wtedy dzieje? Przedmiot zaczyna zwiększać rozmiary. Jeśli obniżymy temperaturę substancji, to cząsteczki zwolnią i zbliżą się do siebie, powodując zmniejszenie objętości. Zjawisko to nazywamy rozszerzalnością temperaturowąrozszerzalność temperaturowarozszerzalnością temperaturową lub cieplnąrozszerzalność cieplnacieplną ciał.
R1cr4uKDUF7VG1
Rozszerzalność temperaturowa gazów
Doświadczenie 1
Naprawienie piłeczki pingpongowej.
Co będzie potrzebne
piłeczka pingpongowa,
naczynie żaroodporne.
Instrukcja
Weź do ręki piłeczkę i lekko ją zgnieć, aby powstało niewielkie wgłębienie.
Wlej do naczynia gorącą wodę.
Wrzuć piłeczkę do wrzątku. Co obserwujesz?
Podsumowanie
Piłeczka pingpongowa jest wypełniona powietrzem. Jeśli się je rozgrzeje, to jego objętość wzrośnie i zacznie naciskać na ściany piłeczki.
iayixW4w4B_d5e229
2. Rozszerzalność temperaturowa gazów
Zjawisko rozszerzalności temperaturowej jest najbardziej widoczne w gazach. Wynika to z ich budowy – drobiny, które je tworzą, poruszają się z dużą prędkością. Dalszy wzrost temperatury jeszcze bardziej ten ruch przyspiesza, zwiększając odległości między drobinami.
Gdy w zimny dzień napełniony gazem balonik wniesiemy do pomieszczenia, w którym jest ciepło, istnieje ryzyko, że ten pęknie. Dlaczego? Gaz zamknięty w balonie będzie się rozszerzał wraz ze zwiększaniem się jego temperatury. Jeżeli membrana balonika była już mocno napięta, to balonik może pęknąć.
W jaki sposób możemy wykorzystać zjawisko rozszerzalności temperaturowej gazów? Na przykład w lotach balonowych. Ogrzane powietrze zwiększa swoją objętość i jest lżejsze od otaczającego balon zimnego powietrza. Balon wypełniony mniejszą ilością ogrzanego powietrza jest lżejszy i się unosi.
RodB9u7Sa7sNF1
R1Nk28AlPFHQh1
iayixW4w4B_d5e271
3. Rozszerzalność temperaturowa cieczy
Ciecze również ulegają rozszerzalności cieplnej, chociaż w nieco mniejszym stopniu niż gazy. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na termometr cieczowy. Jest to chyba najbardziej znany przykład praktycznego wykorzystania tego zjawiska.
Rih8zK4G2B9uJ1
iayixW4w4B_d5e304
4. Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych
Jak już wiesz, ciała stałe charakteryzują się określonym kształtem oraz tym, że trudno zmienić ich objętość. Czy to oznacza, że nie podlegają rozszerzalności temperaturowej? Przekonajmy się o tym, wykonując doświadczenie.
Rozszerzalność cieplna ciał stałych1
Doświadczenie 2
Zbadanie wpływu temperatury na objętość ciał stałych.
Co będzie potrzebne
deska,
dwa gwoździe,
szczypce,
świeca,
moneta.
Instrukcja
Poproś osobę dorosłą, by wbiła w deskę gwoździe w odległości równej szerokości monety. Moneta powinna dać się przesunąć między gwoździami.
Weź szczypce i uchwyć nimi monetę. Przytrzymaj ją nad płomieniem świecy przez minutę. Nie dotykaj monety – jest bardzo gorąca!
Nadal trzymając monetę w szczypcach, spróbuj przesunąć ją między gwoździami. Co się dzieje?
Podsumowanie
Jeśli moneta nie mieści się między gwoździami, to znaczy, że musiała zwiększyć objętość pod wpływem ciepła.
R1HS59HtCAyG41
Ciała stałe zmieniają objętość pod wpływem zmiany ich temperatury. Zjawisko to jest znacznie bardziej widoczne w przypadku metali. W przedstawionej tabeli znajdziesz kilka przykładów, o ile zmieni się długość przedmiotów, które mierzą 1 m i są wykonane z różnych materiałów, jeśli podniesiemy temperaturę o 50°C.
Zmiany długości materiałów pod wpływem temperatury
Substancja (1 m długości)
Zmiana długości (mm) przy zmianie temperatury o 50°C
Szyna wykonana ze stali
0,6
Rurka wykonana z ołowiu
6,0
Światłowód wykonany ze szkła kwarcowego
0,02
Zjawisko rozszerzalności temperaturowej ma ogromny wpływ na nasze życie. Inżynierowie muszą je uwzględnić przy projektowaniu budowli oraz wszelkich wytworów metalowych: mostów, torów kolejowych czy przewodów wysokiego napięcia, a także metalowych konstrukcji niektórych budynków.
Jak inżynierowie radzą sobie z rozszerzalnością cieplną?
RkQV7f614I3wW1
R1SUxQQCcRxVn1
RHqcXXEmWWiCI1
R1ZqsWgYY1M1i1
R1H0c00gvLTfO1
iayixW4w4B_d5e400
5. Wyjątkowa rozszerzalność temperaturowa wody
Jak ryby są w stanie przeżyć zimę w wodzie, skoro ona zamarza? Jest to możliwe dzięki wyjątkowej rozszerzalności cieplnej wodywyjątkowa rozszerzalność temperaturowa wodywyjątkowej rozszerzalności cieplnej wody. Schładzana początkowo zmniejsza objętość. Jednak po obniżeniu temperatury poniżej 4°C ponownie zwiększa objętość. Dlatego lód, jako że ma temperaturę poniżej 0°C, znajduje się na powierzchni, ale w głębi woda jest płynna i ryby mogą pływać.
Przyczyny i skutki wyjątkowej rozszerzalności cieplnej wody
RPrsZJJE8ybdU1
RaRlAjCbuCn9X1
R1MMv9ZesyUA91
R1eFN46MvxYwO1
iayixW4w4B_d5e436
6. Naprężenia wewnętrzne
Dlaczego szklanka napełniana gorącą wodą może pęknąć? Dzieje się tak na skutek nierównomiernego ogrzewania się szkła – wewnętrzna część szklanki ogrzewa się szybciej niż zewnętrzna. Tym samym wewnętrzna część rozszerza się szybciej niż zewnętrzna. Dochodzi wówczas do powstania naprężeń w szkle. Powodują one, że zewnętrzna część szklanki nie wytrzymuje i pęka.
RTtNcvJZtkY331
iayixW4w4B_d5e470
Podsumowanie
Rozszerzalność cieplna (temperaturowa) to zmiana objętości ciał na skutek zmiany ich temperatury.
Rozszerzalność cieplna ciał związana jest ze zwiększoną szybkością ruchu drobin wraz ze wzrostem temperatury.
Rozszerzalności cieplnej w największym stopniu podlegają gazy, ale zjawisko to występuje też w cieczach i ciałach stałych.
Zjawisko rozszerzalności cieplnej musi być brane pod uwagę przy projektowaniu budowli i urządzeń.
Praca domowa
Polecenie 1.1
Podaj inne niż wymienione w rozdziale przykłady praktycznego wykorzystania rozszerzalności ciał stałych, cieczy i gazów.
Polecenie 1.2
Podaj przykłady sytuacji, w których rozszerzalność cieplna ciał stałych, cieczy i gazów przeszkadza nam w życiu codziennym.