Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Zapoznaj się z filmem, a następnie wykonaj polecenia.

RuB76lKEGgzJH1
Film nawiązujący do treści materiału
Polecenie 1

Podaj skutki bezpośredniego i pośredniego wpływu smogu na organizm człowieka.

RgAdfE9aehmgM
Skutki bezpośrednie (Uzupełnij). Skutki pośrednie (Uzupełnij).
Polecenie 2

Wyjaśnij, w jaki sposób można ograniczyć niską emisję. Podaj sposoby eliminowania smogu z powietrza.

R1Owf4O85HLJh
(Uzupełnij).
Po zapoznaniu się z e‑materiałem wiesz, jak duży wpływ na występowanie smogu mają warunki pogodowe. Warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń zależą nie tylko od prędkości wiatru, ale także od pionowych zmian temperatury powietrza, czyli gradientu termicznego. Można to zaobserwować, gdy dym z komina wznosi się niemal pionowo albo intensywnie miesza, tworząc szeroką, „poszarpaną” smugę. Niekiedy smuga dymu jest wąska i długa, a innym razem kieruje się ku powierzchni ziemi.
1
Polecenie 3

Przeanalizuj przedstawione na rysunkach kształty smugi zanieczyszczeń i zmiany temperatury powietrza z wysokością i określ główne relacje między tymi elementami. Wskaż warunki, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia powietrza w warstwie przyziemnej i występowania smogu.

Po zapoznaniu się z opisami kształtów smug zanieczyszczeń i zmian temperatury powietrza z wysokością i określ główne relacje między tymi elementami. Wskaż warunki, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia powietrza w warstwie przyziemnej i występowania smogu.

RRkZy1hall0ze
(Uzupełnij).