Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FNdf91U5Oj4
Ilustracja przedstawia dwie dłonie, które trzymają kulę. Dłonie są wypełnione emotikonami, a kula wypełniona jest wizerunkami zwierząt.

Platon o duszy i ciele

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jednym z elementarnych doświadczeń człowieka jest odróżnienie aktów psychicznych (mentalnych) od cielesnych (fizycznych). Czy doświadczenie to jest wyrazem istnienia w człowieku dwóch zasadniczo odmiennych bytów, najczęściej zwanych duszą i ciałem, czy też jest pozorem, za którym stoi jeden byt manifestujący się w różny sposób?

To pytanie było nieobce religiom i filozofii od dawna. Jednej z najbardziej znaczących odpowiedzi na nie udzielił Platon.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z problemem psychofizycznej natury człowieka i stanowiskami filozoficznymi z nim związanymi – monistycznym (w wersji spirytualistycznej i materialistycznej), dualistycznym, naturalistycznym i antynaturalistycznym.

  • Zrekonstruujesz stanowisko dualizmu psychofizycznego zawarte w filozofii Platona.

  • Zanalizujesz wybrane formy przejawiania się założeń dualizmu psychofizycznego w kulturze.

  • Rozróżnisz stanowiska dualizmu psychofizycznego, monizmu spirytualistycznego i monizmu materialistycznego w konkretnych sytuacjach.