Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ma wbudowany wymiennik ciepła i dwa wentylatory:

  • nawiewny – pobiera powietrze z zewnątrz za pomocą czerpni,

  • wywiewny – usuwa powietrze na zewnątrz przez wyrzutnię.

W Polsce najpopularniejsze są rekuperatory krzyżowe. Ich działanie jest bardzo proste. Przez rekuperator przepływa strumień zimnego powietrza nawiewanego i usuwane jest powietrze ciepłe. Dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika część ciepła z powietrza wywiewanego jest przekazywana do powietrza nawiewanego, jednak mieszanie się powietrza nie następuje. Rekuperator ogrzewa zimne powietrze zasysane kanałem nawiewnym przez czerpnię, filtruje je, a następnie nawiewa do odpowiednich pomieszczeń. Jednocześnie zużyte powietrze transportowane jest za pomocą anemostatów wywiewnych, umieszczonych na suficie lub ścianie, systemem kanałów do rekuperatora, gdzie jest usuwane z kanału wywiewnego przez wyrzutnię.

R1N6GssgYXA0J
Rys. 8. Strzałki niebieskie oznaczają wlot powietrza zewnętrznego do rekuperatora. Strzałki czerwone wskazują wlot powietrza z pomieszczeń do rekuperatora oraz wylot powietrza z rekuperatora na zewnątrz budynku. Strzałki fioletowe wlot do pomieszczeń świeżego, ogrzanego w rekuperatorze powietrza.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.

System w zimowe dni efektywnie nagrzewa powietrze wprowadzane do pomieszczeń, a w letnie dni może działać odwrotnie – odbierać ciepło z powietrza nawiewanego do pomieszczeń i w ten sposób je ochładzać. Rekuperator instaluje się zazwyczaj na poddaszu, garażu, piwnicy lub w jakimkolwiek innym pomieszczeniu technicznym, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Podłączone są do niego cztery przewody rurowe: dwa wlotowe i dwa wylotowe. Wlot zużytego powietrza łączy się z systemem rur doprowadzonych najczęściej do kuchni, łazienki i toalety, a wylot świeżego, ogrzanego już powietrza podłącza się do przewodów wentylacyjnych zakończonych anemostatami (regulowanymi nawiewnikami), umieszczonymi w pokoju dziennym, korytarzu i sypialniach. Pozostałe dwie rury wentylacyjne wyprowadza się na zewnątrz budynku: jedną do czerpni, drugą do wyrzutni.

Na wymienniku ciepła, z powodu różnicy temperatur, często skrapla się wilgoć. Skropliny odprowadza się zwykle do domowej kanalizacji.

Wróć do spisu treściDvL99jPmJWróć do spisu treści

Powrót do materiału głównegoDuL5UP4lPPowrót do materiału głównego