E-materiały do kształcenia zawodowego

Mycie i dezynfekcja narzędzi

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Analiza wydruku z urządzenia myjąco‑dezynfekującego, testy chemiczne kontroli mycia i dezynfekcji

GRA EDUKACYJNA

1
11
Instrukcja obsługi gry edukacyjnej

Gra edukacyjna “Analiza wydruku z urządzenia myjąco‑dezynfekującego, testy chemiczne kontroli mycia i dezynfekcji” rozpoczyna się ekranem startowym. Klikając przycisk Start, gracz przechodzi się do opisu celów, zasad gry i kreatora postaci. Między tymi ekranami przechodzi się, klikając przyciski Dalej lub Wstecz.

Zadaniem gracza pogłębienie i utrwalenie wiedzy z zakresu przeprowadzania procesu mycia i dezynfekcji. Gracz ma dwa życia na początku każdego pytania. Po każdej nieprawidłowej odpowiedzi, traci jedno i wraca do tego samego pytania. Za każdą poprawną odpowiedź w pierwszej próbie otrzymuje 3 punkty, w drugiej 1 punkt, a w każdej kolejnej 0 punktów. Po utracie wszystkich żyć, zostaje przeniesiony do początku danego poziomu.

Gra edukacyjna składa się z dwóch poziomów, które gracz przechodzić będzie kolejno. Aby przejść do kolejnych sytuacji i etapów gry, należy poprawnie rozwiązać zadania. Nie ma możliwości pominięcia pytania.

Na ekranie Menu znajdują się wszystkie etapy gry. Na początku aktywny jest jedynie poziom pierwszy. Klikając w niego, gracz rozpoczyna rozgrywkę.

Na ekranie rozpoczynającym poziom pierwszy znajduje się opis etapu oraz przycisk Dalej. Klikając w odpowiednie pola, gracz wybiera odpowiedzi na zadane pytania. Po kliknięciu przycisku Sprawdź, gracz otrzymuje informację zwrotną o poprawności wykonania zadania.

Następnie przechodzi się do ekranu podsumowującego poziom, na którym znajduje się informacja zwrotna oraz przycisk Dalej umożliwiający powrót do ekranu Menu.

Po ukończeniu poziomu pierwszego, aktywny jest on oraz drugi. Klikając w przycisk wybranego poziomu, gracz rozpoczyna rozgrywkę. Postępowanie podczas przejścia poziomu drugiego jest analogiczne, jak na poziomie pierwszym.

W grze edukacyjnej pojawiają się elementy zaskoczenia oznaczone ikoną gwiazdki. Jeśli gracz odpowie poprawnie za pierwszym razem, otrzyma 5 punktów.

Na ekranie kończącym grę jest informacja zwrotna oraz przyciski Zagraj ponownie i Wróć do menu.

Rga9opGkMmbzM
Przyciski funkcyjne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1D8iojiYbSm6
Analiza wydruku z urządzenia myjąco‑dezynfekującego, testy chemiczne kontroli mycia i dezynfekcji
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1esKn5dKY3IK1
Ćwiczenie 1
Kontrola maszynowych procesów mycia powinna być wykonywana w każdym wsadzie za pomocą wskaźników kontroli mycia umieszczonych w przyrządach testowych w najtrudniejszych miejscach wsadu. Które z parametrów są monitorowane podczas kontroli dezynfekcji termicznej?
RyFfTpmQXklwg1
Ćwiczenie 2
Każde urządzenie myjąco dezynfekujące posiada rejestrator wydruku parametrów krytycznych procesu. Są one podstawą do podjęcia decyzji o zwolnieniu lub powtórzeniu procesu mycia maszynowego. Jakie kroki należy podjąć po uzyskaniu wydruku z parametrami, po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji automatycznej?
RFxcLopDtFrJL2
Ćwiczenie 3
Prawidłowo ułożone narzędzia w procesie mycia i dezynfekcji automatycznej zapewniają mikrobiologiczną czystość i bezpieczeństwo podczas etapu przygotowania narzędzi i zestawów narzędziowych do procesu sterylizacji. Narzędzia posiadające miejsca stykowe, takie jak na przykład peany, kochery, zanim zostaną dostarczone po zabiegu do centralnej sterylizatorni powinny być pootwierane przez instrumentariuszki tak, aby medium myjące miało możliwość dotarcia do wszystkich przestrzeni krytycznych. Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji maszynowej technik sterylizacji medycznej wizualnie ocenia narzędzia umieszczone na siatkach narzędziowych. Jak postąpisz, gdy na jednej z siatek narzędziowych instrumentarium chirurgiczne nie zostało odpowiednio przygotowane, to jest narzędzia nie zostały otwarte?
Re2iNRpy5LXnA1
Ćwiczenie 4
Dokumentacja procesu mycia i dezynfekcji powinna zawierać wykaz wyrobów i zestawów poddawanych myciu i dezynfekcji, oddzielnie do każdego wsadu mytego i dezynfekowanego maszynowo, z określeniem nazwy lub kodu, ilości, właściciela lub użytkownika, zapisu parametrów mycia i dezynfekcji, wyniku wskaźnika chemicznego kontroli mycia, numeru myjni, numeru wsadu oraz daty i autoryzacji personelu wykonującego. Jak powinieneś prawidłowo postąpić, gdy po otworzeniu myjko dezynfektora po procesie mycia maszynowego zauważasz brak testu kontroli mycia chemicznego?
R1FEOCwqrdEoc2
Ćwiczenie 5
Wyroby medyczne wrażliwe na działanie wysokich temperatur, inaczej termolabilne, przygotowywane są do ponownego użycia metodami chemiczno termicznymi. W ich przypadku po etapie mycia zostaje użyty środek przystosowany do celów dezynfekcji maszynowej. We wszystkich fazach płukania oraz na etapie suszenia należy ograniczyć działanie temperatury. Pracownik strefy czystej, otwierając urządzenie myjąco dezynfekujące po procesie dezynfekcji wysokiego stopnia, zaobserwował białe naloty na silikonowym drenie. O czym to świadczy?
Rp8ZbriwlVYDK2
Ćwiczenie 6
Nieskutecznie umyte i zdezynfekowane powierzchnie narzędzi i innych sprzętów medycznych wielokrotnego użytku, nawet jeśli będą poddawane sterylizacji, nigdy nie staną się sterylne, to znaczy nie będą mogły być nazywane sterylnymi wyrobami medycznymi i będą stanowiły poważne zagrożenie dla pacjentów.
Jak należy postąpić, gdy po zwolnieniu wsadu zaobserwujesz pęknięcie na narzędziu z uszkodzoną ciągłością struktury?
RcxyOArMCaRhL3
Ćwiczenie 7
Według aktualnych obowiązujących norm, dokumentacja reprocesowania powinna uwzględniać następujące etapy: walidację procesu, utrzymanie skuteczności walidowanego procesu, rutynowe monitorowanie i kontrolę każdego cyklu mycia i dezynfekcji maszynowej. Jak często zalecana jest kontrola skuteczności mycia wyrobów medycznych za pomocą wskaźnika kontroli pozostałości zanieczyszczeń białkowych?
R86ulp27Ze8pA2
Ćwiczenie 8
Są różne metody kontroli skuteczności mycia i dezynfekcji maszynowej, na przykład użycie pasków wskaźnikowych. W zależności od producenta nadrukowane są na nich specjalne suche substancje testowe, które po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji automatycznej powinny być całkowicie usunięte. Co oznacza, jeżeli po zakończonym procesie na wskaźniku pozostaje jakikolwiek widoczny gołym okiem fragment niezmytej substancji testowej?
R1ORyDthAvTg72
Ćwiczenie 9
Pasek wskaźnikowy DES CHECK jest przeznaczony do kontroli dezynfekcji termicznej w myjni dezynfektorze, dezynfekcja w temperaturze dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza. W którym miejscu wózka wsadowego myjko dezynfektora należy umieścić wskaźniki chemiczne w procesie mycia i dezynfekcji termicznej?
R1C83QyXJ3n4O1
Ćwiczenie 10
Procesy mycia i dezynfekcji maszynowej, w odróżnieniu od procesu ręcznego, są możliwe do skontrolowania pod kątem ich skuteczności. Który z wymienionych testów jest prawidłowy dla procesu maszynowego mycia i dezynfekcji?
RxQO5wp8n8Vr72
Ćwiczenie 11
Testy kontroli mycia maszynowego służą do sprawdzenia skuteczności procesów mycia oraz efektywności działania detergentów w myjniach-dezynfektorach. Są one nieodzownym elementem codziennej kontroli procesów mycia, zgodnie z normą ISO jeden pięć osiem osiem trzy. Testy są bezpieczne dla użytkownika i nie zawierają komponentów krwi, a substancja wskaźnikowa na teście została zaprojektowana tak, aby maksymalnie naśladować pozostałości zaschniętej krwi oraz tkanek. O czym świadczy pozostałość niewielkiej ilości czerwonego zabrudzenia na teście po procesie mycia i dezynfekcji?
R1PcFxpby0fOa2
Ćwiczenie 12
Testy kontroli mycia maszynowego służą do sprawdzenia skuteczności procesów mycia oraz efektywności działania detergentów w myjniach-dezynfektorach. Są one nieodzownym elementem codziennej kontroli procesów mycia, zgodnie z normą ISO jeden pięć osiem osiem trzy. Testy są bezpieczne dla użytkownika i nie zawierają komponentów krwi, a substancja wskaźnikowa na teście została zaprojektowana tak, aby maksymalnie naśladować pozostałości zaschniętej krwi oraz tkanek. O czym świadczy pozostałość niewielkiej ilości czerwonego zabrudzenia na teście po procesie mycia i dezynfekcji?
R11hz71mQgW5k2
Ćwiczenie 13
Zaletą mycia i dezynfekcji w myjniach dezynfektorach jest to, że urządzenia posiadają elektroniczne rejestratory i drukarki przebiegów procesów. Gwarantuje to powtarzalność cykli, umożliwia programowanie żądanego poboru środków, zapewnia dokładność wykonania i utrzymania zadanych parametrów krytycznych oraz większą efektywność dezynfekcji wyrobów o budowie kanałowej. Na jakiej podstawie pracownik centralnej sterylizatorni może podjąć decyzję o zwolnieniu wsadu myjko dezynfektora?
RYyAgcKdWHrsc2
Ćwiczenie 14
Mycie i dezynfekcja maszynowa gwarantują wysoką jakość, skuteczność i powtarzalność. W procesie maszynowym, to jest w zamkniętej komorze urządzenia, pierwszą czynnością jest mycie, a następnie dezynfekcja; taka kolejność umożliwia skuteczniejsze działanie czynnika dezynfekcyjnego. Jakie podejmiesz kroki, jeżeli po skończonym procesie mycia i dezynfekcji maszynowej na wydruku urządzenia zauważysz komunikat o błędzie?
R1FrYlqfU6ZoH2
Ćwiczenie 15
Zagrożenie związane z drobnoustrojami szpitalnymi i przedłużająca się walka z pandemią koronawirusa to tylko dwa z istotnych powodów do rozważenia maszynowego czyszczenia łóżek i szafek przyłóżkowych. Jakie kroki podejmiesz po analizie wydruku z urządzenia myjąco dezynfekującego łóżka szpitalne, gdy widnieje na nim zapis o wystąpieniu błędu w trakcie procesu?
RauwfhWpEhomx2
Ćwiczenie 16
Endoskopy giętkie należy myć i dezynfekować najlepiej w specjalistycznych myjniach dezynfektorach. W czasie cyklu mycia maszynowego endoskop musi być odpowiednio umocowany, aby mógł być skutecznie umyty i zdezynfekowany. Jak postąpisz w sytuacji, gdy podczas mycia maszynowego, w czasie testu szczelności bronchoskopu, urządzenie sygnalizuje błąd?
R1NZRC4dDRKmM2
Ćwiczenie 17
Zagrożenie przeniesienia zakażeń prionowych stwarzają narzedzia używane podczas operacji wykonywanych na centralnym układzie nerwowym lub w okulistyce. Udowodnione jest duże powinowactwo białek prionowych do struktur centralnego układu nerwowego i oka. Instytut Roberta Kocha opracował wskazania dotyczące postępowania ze skażonymi narzędziami, na wypadek zetknięcia się z przypadkiem choroby prionowej. Użycie środka dezynfekcyjnego na bazie jakiej substancji jest przeznaczone do programu mycia i dezynfekcji automatycznej narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego w profilaktyce chorób prionowych?
R1bE9uY9dtgyn2
Ćwiczenie 18
Istnieją różne metody kontroli skuteczności mycia i dezynfekcji parametrów krytycznych. Jednym z nich jest elektroniczny rejestrator temperatury, dataloger. Jeden lub kilka rejestratorów umieszcza się na tacach narzędziowych i przeprowadza się proces mycia i dezynfekcji. Następnie przesyła się dane za pośrednictwem interfejsu rejestratora temperatury do komputera i odczytuje się dane procesu. Jakie parametry krytyczne mycia i dezynfekcji automatycznej są zapisywane przy pomocy elektronicznego systemu kontroli parametrów krytycznych?
R1PLmI9pOCu7c2
Ćwiczenie 19
Protokoły, czyli zapisy w postaci dziennej dokumentacji medycznej, powinny być sporządzane w przypadku mycia w myjni dezynfektorze. Każdy proces powinien być poparty wykonaniem testów funkcyjnych urządzenia i zaopatrzony w prawidłowy wydruk przeprowadzanego procesu z drukarki urządzenia. Co należy zrobić z testami kontroli i wydrukiem z urządzenia po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji maszynowej?
RUTSEHFi7opOo2
Ćwiczenie 20
Główną zasadą postępowania z narzędziami chirurgicznymi jest usunięcie warstwy zanieczyszczeń, w tym pozostałości tkanek. Należy to zrobić niezwłocznie po użyciu narzędzi, na przykład już w sali operacyjnej czy gabinecie zabiegowym. Narzędzia należy bezpiecznie ułożyć w szczelnie zamykanych pojemnikach i tak przygotowane przetransportować do centralnej sterylizatorni. Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji w myjko dezynfektorze okazuje się, że jedno z narzędzi nie zostało prawidłowo rozmontowane do procesu mycia i dezynfekcji. Jak należy postąpić z takim narzędziem?
R1AlHiXdlCTj12
Ćwiczenie 21
System kontroli skuteczności mycia może składać się z przyrządu testowego procesu symulującego narzędzia chirurgiczne, do którego wkłada się odpowiednie paski z naniesioną syntetycznie substancją testową. Mała szczelina w przyrządzie stwarza utrudnienie dla penetracji wody, przez co utrudnia dojście i zmycie pola testowego na wskaźniku. Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji na siatce narzędziowej test kontroli mycia mechanicznego został nie do końca domyty, ponieważ pracownik strefy brudnej umieścił test w nieodpowiednim miejscu wózka wsadowego, w efekcie widoczna jest substancja barwnikowa na teście. Jak należy w tej sytuacji postąpić?

Powiązane ćwiczenia