Lesson plan (Polish)
Tytuł: Legendarne początki Polski
Autorka scenariusza: Katarzyna Kuczyńska
Grupa docelowa
Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
II. Najważniejsze elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Uczeń:
zna legendy o początkach państwa polskiego.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń zapoznaje się z legendami o początkach państwa polskiego.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
opowiada legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz legendę o Piaście i Popielu;
podaje cechy legendy założycielskiej i dynastycznej, potrafi wskazać ich przykłady;
wyjaśnia, że legendy są ważne dla wspólnot (dają ich członkom poczucie, że przynależą do wyjątkowej i ważnej grupy ludzi).
Metody/techniki kształcenia
metody programowane: z wykorzystaniem e‑podręcznika;
metody problemowe: aktywizujące: dyskusja, stworzenie legendy założycielskiej;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem;
metody podawcze: objaśnienia i komentarze nauczyciela.
Formy pracy
praca z całą klasą;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne
e‑podręcznik;
zeszyt i kredki/pisaki;
tablica interaktywna, tablety/komputery.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie fragmentu wstępnego w abstrakcie „Legendarne początki Polski” (wyjaśniającego, czym jest legenda).
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Nauczyciel podaje temat i cel zajęć. Następnie wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.
Pyta uczniów, czym jest legenda, i prosi o wykonanie Ćwiczenia 1.
Faza realizacyjna
Uczniowie wykonują Polecenie 1. oraz Ćwiczenia 2 i 3.
Nauczyciel, odwołując się do lekcji o starożytnym Rzymie, przypomina, czym są legendy założycielskie, i prosi uczniów o przypomnienie cech legendy założycielskiej oraz podanie przykładów.
Uczniowie odszukują cechy legendy założycielskiej w legendzie o Lechu, Czechu i Rusie. Zadanie można wykonać w następujący sposób: wybranym cechom legendy założycielskiej odpowiadają określone kolory (np. opowieści o początku wspólnoty – kolor żółty, elementom wskazującym na wyjątkowość, nieprzypadkowość danej wspólnoty – kolor różowy), uczniowie, w grupach lub parach, na wydrukach legendy o Lechu, Czechu i Rusie zaznaczają odpowiednimi kolorami właściwe ich zdaniem fragmenty. Wspólnie dyskutuje się trafność poszczególnych zaznaczeń.
Uczniowie wykonują Polecenie 2, a następnie Ćwiczenie 4 i Polecenie 3.
Nauczyciel objaśnia pojęcie “legenda dynastyczna” i prosi uczniów o wskazanie, które z poznanych dotychczas legend można uznać za dynastyczne (legenda dynastyczna opisuje cechy władcy oraz wartości, które uosabia i dzięki którym może/powinien rządzić).
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują Ćwiczenie 5.
Nauczyciel zadaje zadanie domowe – prosi o wykonanie Ćwiczenia 6
Zadaje również zadanie dodatkowe dla zainteresowanych: stworzenie legendy założycielskiej dla własnego regionu/miasta/szkoły. Opracowane legendy uczniowie wysyłają nauczycielowi elektronicznie lub oddają prace pisemnie.
Podsumowanie najważniejszych treści lekcji
Poznanie legend o Lechu, Czechu i Rusie oraz o Piaście i złym księciu Popielu.
Przypomnienie cech i znaczenia legend założycielskich, praca na przykładzie legendy o Lechu, Czechu i Rusie.
Wskazanie cech i znaczenia legend dynastycznych, praca na przykładzie legendy o Piaście i złym księciu Popielu.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
legenda
mit
legenda założycielska
legenda dynastyczna
zamek
dwór
książę
smok
potomek
Teksty i nagrania
Legendary beginnings of Poland
The origins of the Polish state are lost in the mists of time. There aren’t any surviving written sources from that period. Poland’s earliest history is told in legends, i.e. traditional stories written down a few centuries after the described events took place. There may – or may not – be a grain of truth in them. These tales are brimming with accounts of fantastic creatures and extraordinary events. Therefore, their function is similar to that of myths. The oldest Polish legends concentrate on two traditions: that of Greater Poland (Gniezno) and that of Lesser Poland (Cracow). It is believed that Lech, the brother of Czech and Rus, was the forefather of Poles (Lechites). Many years later, an evil duke called Popiel came to rule Gniezno. His subjects expelled him and elected a new duke called Siemowit, a son of a smallholder farmer named Piast. A popular legend of the Cracow region was the tale of Krakus and the Wawel Dragon.