E-materiały do kształcenia zawodowego

E‑book – Szlaki konne

ROL.07. Szkolenie i użytkowanie koni – technik hodowca koni 314203

bg‑yellow

Zasady użytkowania tras konnych

Konieczność jazdy konnej po wyznaczonych drogach leśnych nie wynika wyłącznie z prawnych uwarunkowań, ale także m.in. z przewidywania negatywnego wpływu tego typu rekreacji na środowisko przyrodnicze. Pod wpływem nacisku końskich kopyt nawierzchnia może ulegać zagęszczaniu i erozji, a to powoduje np. zmniejszenie żywotności i wzrostu niektórych, bardziej wymagających, gatunków roślin czy zdolności infiltracyjnych wód opadowych. Oprócz tego na wyznaczonym szlaku, poza turystami przemieszczającymi się konno, mogą znajdować się osoby poruszające się pieszo i rowerzyści czy pracownicy Lasów Państwowych. Szlak konny ma charakter terenowy i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Zasady poruszania się konno na szlaku:

  • Przed skorzystaniem ze szlaku konnego użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z jego regulaminem. Określa on liczbę koni, które mogą poruszać się na szlaku w danym czasie.

  • Jazda konna jest dopuszczona stępem wyłącznie po drogach leśnych i terenach do tego wyznaczonych.

  • Jeźdźcy w terenie mogą poruszać się w różnych formacjach, zachowując odpowiednie odległości:
    - jazda w zastępie – jeźdźcy poruszają się jeden za drugim, odstępy między końmi mierzone są długością konia: w stępie – jeden odstęp, w kłusie – dwa odstępy, w galopie – trzy odstępy;
    - porządek marszowy – jeźdźcy poruszają się w parach, prowadzący jest po lewej stronie w pierwszej parze; w terenie niezabudowanym w kłusie i w galopie odstęp między parami to długość konia; w terenie zabudowanym w stępie co druga para jest przesunięta względem pierwszej w prawo (szachownica), odstępy – linia nosa konia na wysokości nasady ogona koni poprzedających;
    - rój – stosowany tylko wtedy, gdy warunki terenu na to pozwalają; jeźdźcy zachowują stałe miejsce w szyku, a odstępy boczne wynoszą 3 m; nie wolno przecinać drogi innym jeźdźcom.

  • Jazda po szlakach konnych znajdujących się poza lasem, gdzie istnieje prawdopodobieństwo napotkania pojazdów kołowych, dozwolona jest jedynie pod warunkiem przestrzegania przepisów o ruchu drogowym, w tym:
    - jeździec może prowadzić luzem tylko jedno zwierzę – konia po swojej prawej stronie;
    - jazda wierzchem powinna się odbywać po drodze przeznaczonej do pędzenia zwierząt, w razie braku takiej drogi – po poboczu, a jedynie w przypadku braku pobocza – po jezdni;
    - niedozwolona jest jazda wierzchem poza terenami leśnymi bez uzdy, obok innego uczestnika ruchu drogowego oraz w czasie niedostatecznej widoczności.

  • Wskazane jest poruszanie się konno środkiem drogi, tak by nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi często poruszają się piesi oraz rowerzyści.

  • Podczas wymijania i/lub omijania innych użytkowników szlaku obowiązuje ruch prawostronny.

  • Nie wolno zbaczać z wyznaczonego szlaku – jest to dopuszczalne jedynie w sytuacji wyższej konieczności (ratowania życia i zdrowia ludzi lub koni, alarmu o pożarze lasu, ominięcia nieprzewidzianych przeszkód).

  • Poruszanie się po szlaku konnym jest dozwolone na ogół jedynie od godziny po wschodzie słońca do godziny przed zachodem słońca.

  • Zabronione jest przywiązywanie koni do urządzeń nieprzeznaczonych dla koni.

  • Obowiązek uprzątnięcia po koniu korytarza szlaku konnego i powierzchniowych obiektów rekreacyjno‑wypoczynkowych – miejsc odpoczynku, parkingów leśnych – spoczywa na jeźdźcu.

Miejsce na notatki

RDEYb5cXc1EAB