Tytuł: Gatunki filmowe

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Poznajemy gatunki i rodzaje filmowe.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

3) określa temat i główną myśl tekstu;

8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych;

13) świadomie i z uwagą odbiera filmy, koncerty, spektakle, programy radiowe i telewizyjne, zwłaszcza adresowane do dzieci i młodzieży.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

4) dokonuje selekcji informacji.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1. doskonali ciche i głośne czytanie; 2. doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji; 3. korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie rozróżniają i omawiają rodzaje i podstawowe gatunki filmowe.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • rozróżnia podstawowe rodzaje i gatunki filmowe;

  • nabywa i rozwija umiejętności świadomego i krytycznego odbioru przekazu filmowego;

  • rozmawia o ulubionych filmach;

  • odróżnia adaptację od ekranizacji;

  • redaguje dialogi filmowe.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • eksponująca: film;

  • aktywne: drama;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna;

  • aktywność w parach;

  • aktywność w grupach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie rozmawiają o ulubionych filmach i poznają różne gatunki filmowe. Podaje kryteria sukcesu.

2. Na początek pyta uczniów, czy lubią oglądać filmy, czym kierują się podczas wyboru filmu, czy mają ulubionych aktorów/reżyserów?

Faza realizacyjna

1. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 1 – łączą w pary rodzaje filmów z ich opisami (film animowany, fabularny, dokumentalny).

2. Wysłuchanie nagrania, w którym Juliusz Machulski opowiada o tworzeniu filmów. Uczniowie odpowiadają na pytania, na czym polega „stała zasada scenariuszowa” oraz jaką rolę odgrywają w filmie zwroty akcji.

3. Nauczyciel przygotowuje rekwizyty w pudełkach lub kopertach, charakterystyczne dla gatunku filmowego: 1. komedia (maska komediowa lub melonik), 2. dramat (serce przebite strzałą), 3. western (kapelusz kowbojski), 4. horror (maska/fotografia wampira), 5. film fantasy (fotografia elfa), 6. film historyczny (miecz i tarcza), 7. film wojenny (czołg zabawka). Dzieli uczniów na grupy, które mają za zadanie wykorzystać dany rekwizyt i przedstawić krótką scenę charakterystyczną dla danego gatunku. Pozostali uczniowie mają zgadnąć o jaki gatunek chodzi i wskazać cztery najważniejsze cechy.

4. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakieś nagrody filmowe, komu i za co przyznaje się nagrody na festiwalach? Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 3, w którym należy połączyć w pary zdjęcia i nazwiska aktorów, którzy niedawno otrzymali Oscara.

5. Nauczyciel pyta uczniów, jakie lektury omawiane na lekcjach języka polskiego zostały sfilmowane? Czy podobała się im wizja reżyserska? Na czym polega adaptacja filmowa? Proszę zwrócić uwagę na definicję ekranizacji, uczniowie najczęściej mylą ją z adaptacją.

6. Nauczyciel zachęca uczniów, aby pobawili się w scenarzystów filmowych i napisali dialogi do filmu. Zadanie interaktywne nr 4. Uczniowie oglądają film (można również zadać im obejrzenie tego filmu w domu przed lekcją) i wymyślają dialogi do podanych kadrów.

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje uczniom pytania skłaniajace do oceny pracy własnej i stopnia zrozumienia materiału, np.

  • Co było dla mnie na tej lekcji najważniejsze?

  • Jakie pytania chciałbym / chciałabym zadać na ten temat?

  • Jakie znam gatunki filmowe?

  • Czy potrafię wyjaśnić „stałą zasadę scenariuszową”?

Praca domowa

Narysuj kadr z ulubionego filmu (ćw. 2).

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

film genre
film genre
RijQUYFCgi3Xv
Nagranie słówka: film genre

gatunek filmowy

screenplay
screenplay
R1QaXXwMc0xxI
Nagranie słówka: screenplay

scenariusz filmowy

director
director
RTskYKeJLaPsD
Nagranie słówka: director

reżyser

producer
producer
RLz7ClnkFUQ6w
Nagranie słówka: producer

producent

frame
frame
RnReMdRmkw3V6
Nagranie słówka: frame

kadr, klatka filmowa

feature film
feature film
R1GCxYVLCzn8R
Nagranie słówka: feature film

film fabularny

animated film
animated film
RVOUc9W5SRFrJ
Nagranie słówka: animated film

film animowany

documentary
documentary
RBUiEmQEpzciI
Nagranie słówka: documentary

film dokumentalny

comedy
comedy
RC6Xmws0feiAp
Nagranie słówka: comedy

komedia

drama
drama
R1ZZrJUNevvYO
Nagranie słówka: drama

dramat

melodrama
melodrama
R7FFknDlgG0EV
Nagranie słówka: melodrama

melodramat

western
western
RM6au9PjSbrBU
Nagranie słówka: western

western

musical
musical
RfSPUSA7QPhIT
Nagranie słówka: musical

musical, film muzyczny

thriller
thriller
R1RuuxQOs0UGH
Nagranie słówka: thriller

thriller

crime film
crime film
R1EAyj6wyHzcU
Nagranie słówka: crime film

film kryminalny

adaptation
adaptation
Rh6pGFbCSB71S
Nagranie słówka: adaptation

adaptacja filmowa

film screening
film screening
RL2RXHtT8BTp2
Nagranie słówka: film screening

ekranizacja

award
award
RdK2XnRvWyaOf
Nagranie słówka: award

nagroda

supporting role
supporting role
RDPlzz7RACN6n
Nagranie słówka: supporting role

rola aktora drugoplanowanego

Teksty i nagrania

R1IwVfhuCnnlF
Nagranie dźwiekowe abstraktu

Film genres

What are your favourite films? How do you decide what film to watch? List your favorite actors and justify your choice.

Now you know the main film genres. Listen to Juliusz Machulski – a director, scriptwriter and a producer who talks about filmmaking.

The best films are awarded by both, the public and the appointed commissions. Do you know any film awards? What are the categories of such awards? Discuss in class.

Imagine you are scriptwriters.