Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Narzędzia kontroli dekontaminacji

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Dobór testów do kontroli mycia i dezynfekcji, do kontroli sterylizacji

INFOGRAFIKA

4

Spis treści

1

Dobór testów do kontroli procesów mycia i dezynfekcji automatycznej

5

Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji termicznej, test do kontroli mycia

Rar3Y0PkRD4aB1
Galeria zawiera cztery ilustracje interaktywne. Pierwsza z czterech. Tytuł Dobór testów do kontroli procesów mycia i dezynfekcji automatycznej. Poniżej dwa zdjęcia i dwa punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji termicznej to 93 stopnie Celsjusza, 10 minut. Zdjęcie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. Na bokach napisy, na przykład nazwa firmy, napis dziesięć minut dziewięćdziesiąt trzy stopnie Celsjusza. Na środku okrągłe jasnożółte pole. Na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie napis „czarny”. Tekst. Wskaźnik pokryty laminatem, na którym umieszczona jest okrągła substancja testowa, zmieniająca kolor po przeprowadzonym procesie mycia i dezynfekcji termicznej.
    Zmiana koloru pozwala na łatwą i pewną weryfikację poprawności przeprowadzonego procesu w parametrach krytycznych: 10 minut, 93 stopnie Celsjusza. Test umieszcza się w miejscu o najniższej temperaturze komory myjni-dezynfektora na tacy narzędziowej.
  2. Test do kontroli mycia. Zdjęcie przedstawia prostokątny, biały pasek osłonięty przezroczystym wieczkiem. W środku paska mniejsze, prostokątne, czerwono-brunatne pole. Tekst. Wskaźnik ten służy do monitorowania skuteczności (mechaniki) mycia w urządzeniach myjąco-dezynfekujących.
    Substancja barwiąca ma skład podobny do ludzkiej krwi, na wskaźniku jest osłonięta przeźroczystą osłonką, co ma zapobiec wypłukaniu barwnika. Test umieszcza się na tacach z narzędziami za pomocą specjalnych zaczepów, które pozwalają na zainstalowanie testów na wewnętrznej powierzchni siatki narzędziowej.
    Po procesie mycia barwnik ma być całkowicie usunięty, a jakiekolwiek pozostałości na teście wskazują na niewystarczającą skuteczność mycia – wówczas cykl mycia należy powtórzyć.
Wskaźnik kontroli parametrów dezynfekcji termicznej, test do kontroli mycia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

6

Szybki test do wykrywania pozostałości protein

Rq7oT5NUV744y1
Galeria zawiera cztery ilustracje interaktywne. Druga z czterech. Tytuł Dobór testów do kontroli procesów mysia i dezynfekcji automatycznej. Poniżej tekst. Szybki test do wykrywania pozostałości protein, czyli niewidocznych gołym okiem pozostałości zanieczyszczeń białkowych na instrumentach chirurgicznych. Na zdjęciu podłużna, wąska, plastikowa probówka. Wewnątrz wymazówka, której końcówka sięga do dolnej części probówki. Górna część zakończona małym zbiorniczkiem z płynem. Na zewnątrz wokół probówki naklejka z czterema polami w kolorach (od dołu): fioletowo-brązowy, różowy, szary, jasnozielony. Obok tekst zilustrowany schematem składającym się z pięciu slajdów.
Aby przeprowadzić test, należy wyjąć z probówki wymazówkę i pobrać wymaz z powierzchni narzędzia (Ilustracja jeden. Szare nieregularne paski, u dołu końcówka wymazówki, przedstawia sposób pobierania próbki).
Po procesie mycia i umieścić wymazówkę z powrotem w fiolce (Ilustracja dwa. Probówka z wymazówką w środku).
Następnie wcisnąć zawartość odczynnika (Ilustracja trzy. Probówka trzymana w dłoni za górną część. Ściśnięta palcami, przesuwana w prawo i lewo).
Następnie należy wymieszać (Ilustracja cztery. Probówka trzymana w dłoni za górną część. Mieszając płyn w probówce wykonuje ruchy na prawo i lewo).
Na końcu należy porównać wynik ze skalą umieszczoną na brzegu fiolki (Ilustracja pięć. Probówka z wymazówką w środku, na dnie probówki substancja o ciemnym zabarwieniu).
Poniżej slajdów cztery okrągłe pola:
  • zielone – ze znakiem w kształcie litery „v”,
  • szare – ze znakiem w kształcie litery „x”,
  • różowe – ze znakiem w kształcie litery „x”,
  • fioletowo-brązowe – ze znakiem w kształcie litery „x”.
Szybki test do wykrywania pozostałości protein
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

7

Datalogery

Rvr4mbrQvvzHS1
Galeria zawiera cztery ilustracje interaktywne. Trzecia z czterech. Tytuł Dobór testów do kontroli procesów mycia i dezynfekcji automatycznej. Poniżej tekst. Datalogery. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Na pierwszym zdjęcia metalowe urządzenie w kształcie walca. Na górze czujnik osłonięty mniejszym, czarnym walcem z okienkiem w środku. Podpis pod zdjęciem. Dataloger umieszczany jest na dnie komory. Na drugim zdjęciu metalowe urządzenie w kształcie walca. Na górze, na środku, cienka przezroczysta rurka ustawiona pionowo. Podpis pod zdjęciem. Dataloger umieszczany jest na półkach wózka wsadowego. Tekst. Zewnętrzne przyrządy elektroniczne pomiarowo-rejestrujące do kontroli procesów mycia i dezynfekcji w myjniach-dezynfektorach. Urządzenie rejestruje przewodnictwo cieczy podczas całego procesu (wypłukiwanie środków chemicznych i pozostałości po procesie), jak również bada temperatury w tym czasie.
Datalogery
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8

Kontrola parametryczno‑fizyczna

RoDMaQ04rx2mF1
Galeria zawiera cztery ilustracje interaktywne. Czwarta z czterech. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Kontrola parametryczno-fizyczna: czas, ciśnienie i temperatura. Na ilustracji umieszczono zdjęcie i 11 punktów interaktywnych. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
Opis zdjęcia. Dwa prostokątne, papierowe wydruki. Na lewym wykres. Na osi pionowej wartości od zera do stu czterdziestu stopni Celsjusza. Na wykresie dwie czarne linie o przebiegu wskazującym wartości liczbowe przedstawione na wydruku po prawej stronie. Wartości liczbowe i opisy słowne w kolumnach. Nagłówki kolumn od lewej: numer, czas, temperatura, jest, powinno być, faza.
Na dole napisy: trwanie czterdzieści osiem minut dwadzieścia trzy sekundy, koniec – wysterylizowano, zwolniono dnia, podpis. Punkty interaktywne opisujące lewy wydruk.
  1. Na wydruk z rejestratora urządzenia sterylizującego składają się otrzymany z drukarki termicznej zapis cyklu przedstawiony w formie wykresu oraz tabelaryczny widok całego procesu sterylizacji.
  2. Nagłówek cyklu.
  3. Skalowanie ciśnienia i temperatury.
  4. Ciśnienie w komorze.
  5. Temperatura komory.
Punkty dotyczące prawego wydruku
  1. Rzeczywista wartość temperatury w stopniach Celsjusza.
  2. Rzeczywista wartość ciśnienia w mega barach.
  3. Nastawa ciśnienia w mega barach.
  4. Dane cyklu tabelaryczne.
  5. Koniec cyklu.
  6. Podpis osoby wydającej.
Kontrola parametryczno‑fizyczna
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Kontrola procesów sterylizacji parowej

9

Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek

RuAZepgUHcyDh1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Pierwsza z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test kontroli poprawnej pracy zgrzewek. Na ilustracji umieszczono zdjęcie i punkt interaktywny. Pod nim znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie przedstawia prostokątny rękaw papierowo-foliowy. W środku biały prostokątny arkusz (test zgrzewu) tej samej wielkości. Górna część rękawa na całej długości ma postać jednolitego czarnego paska. W dolnej części napisy (na przykład nazwa firmy, data ważności) i wykropkowane miejsca do opisu testu, nazwa szpitala, data wykonania testu, wynik, podpis osoby wykonującej test. Tekst do zdjęcia. Arkusz testowy należy umieścić pomiędzy kontrolne opakowanie jednorazowe rękawa papierowo-foliowego. Test ten pozwala określić, czy w czasie zgrzewania parametry temperatury i nacisku są dobrane prawidłowo. Jednolity czarny pasek na wykonanym zgrzewie oznacza poprawną pracę urządzenia zgrzewającego.
Test kontroli poprawnej pracy zgrzewarek
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

10

Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1

RtYUDdDlaze9R1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Druga z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Na ilustracji umieszczono trzy zdjęcia i 3 punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Zdjęcie pierwsze przedstawia papierowy żółty pasek ustawiony poziomo z ukośnymi zielonymi liniami ułożonymi w równych odstępach. Tekst do zdjęcia. Taśmy zabezpieczające ze wskaźnikiem procesu przeznaczone są do zabezpieczania opakowań sterylizacyjnych, które są poddawane sterylizacji parą wodną.
    Samoprzylepne taśmy ze wskaźnikiem umieszcza się na zewnętrznej powierzchni systemu bariery sterylnej. Można bez obaw zabezpieczyć opakowanie wykonane z papieru krepowanego, nie tracąc jego sterylności.
    Wskaźnik zmienia barwę z zielonej na czarną po poddaniu pakietu sterylizacji, dzięki czemu można odróżnić pakiety poddane sterylizacji od pakietów oczekujących na sterylizację.
  2. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. Po lewej mniejszy, prostokątny, fioletowy pasek nadrukowany poziomo. Poniżej napis Green równa się Sterilized. W połowie prawego boku wystaje długi cienki pasek. Tekst do zdjęcia. Wszystkie typowe systemy kontenerów sterylizacyjnych z uchwytami do zamykania można pewnie i bezpiecznie plombować. Kontener można otworzyć dopiero po zniszczeniu plomby – jest to skuteczna ochrona przed manipulacją. Plomba zawiera pasek samoprzylepny i ma pola opisowe. Wskaźnik zmienia barwę z fioletowej na zieloną po poddaniu pakietu sterylizacji.
  3. Chemiczne wskaźniki procesu – typ jeden. Zdjęcie trzecie przedstawia prostokątny biały pasek. Od góry kolejno wydrukowane poziomo jedno pod drugim: data, zielony pasek, numer sterylizacji, fioletowy pasek. Tekst do zdjęcia. Umieszcza się je na zewnętrznej powierzchni systemu bariery sterylnej.
    Wskaźnik zmienia barwę z fioletowej na zieloną po poddaniu pakietu sterylizacji. Wskaźnik zawiera informacje dotyczące procesu sterylizacji: datę, numer sterylizatora, kod identyfikujący osobę przygotowującą wyrób do sterylizacji oraz numer kolejnego cyklu sterylizacji.
Chemiczne wskaźniki procesu – typ 1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11

Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie

R1PqXb837Aith1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Trzecia z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie. Na ilustracji umieszczono zdjęcie i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie przedstawia małą, plastikową, przeźroczystą probówkę. Wewnątrz fioletowy zbiornik sięgający połowy głębokości. Na brązowej zakrętce naklejka z małym różowym prostokątem nadrukowanym poziomo i opisem. Tekst do zdjęcia. Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie. Wskaźnik biologiczny przeznaczony jest do szybkich i niezawodnych testów kwalifikacyjnych oraz do monitorowania procesów sterylizacji parowej z dynamicznym usuwaniem powietrza. Wskaźnik zawiera nośnik ze sporami Geobacillus stearothermophilus oraz ampułkę z pożywką wzrostową. Na skutek biochemicznej aktywności mikroorganizmów powstają metaboliczne produkty uboczne, które powodują zmianę koloru pożywki z fioletowego na żółty, co oznacza niepowodzenie sterylizacji parowej.
Na fiolce z testem umieszczony jest wskaźnik chemiczny typu 1, który zmienia barwę z różowej na niebieską po procesie sterylizacji.
Do kontroli wskaźnika biologicznego stosuje się tak zwaną ślepą próbę – inkubuje się fiolkę niepoddaną sterylizacji.
Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

12

Test symulacyjny typu Bowie‑Dick

R12gJWrEdcD8G1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Czwarta z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test symulacyjny pakiet testowy typu Bowie-Dick. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie pierwsze przedstawia kwadratową tekturę zawiniętą w zielony papier. Na wierzchu duża kwadratowa naklejka z napisami, na przykład pakiet testowy Bowie-Dick, data ważności, symbol przekreślonej cyfry dwa w okręgu. Po prawej stronie małe, kwadratowe, żółte pole. Podpis. Pakiet reprezentacyjny opakowany przez producenta. Na drugim zdjęciu kwadratowa tektura z żółtymi liniami zaginającymi się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Na górze napis BD test pack, poniżej słowo „żółty”, na prawo strzałka wskazująca po prawej stronie słowo „czarny”. Podpis. Pakiet reprezentacyjny rozpakowany. Tekst. Test symulacyjny (pakiet testowy) Bowie-Dick służy do sprawdzania prawidłowego usuwania powietrza, penetracji pary wodnej w sterylizatorach i potwierdzenia nieobecności gazów nieulegających kondensacji. Test przeprowadza się w celu zweryfikowania sprawności technicznej urządzenia, wykonuje się go przed rozpoczęciem pierwszego w danym dniu cyklu, w pustej komorze sterylizatora parowego i po naprawie serwisowej. Przy całkowitej penetracji pary wodnej wskaźnik zmienia równomiernie barwę z żółtej na czarną. Gdy urządzenie funkcjonuje wadliwie, zmiana barwy jest nierównomierna.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

13

Test symulacyjny typu Bowie‑Dick w wersji paska testowego

RvTvFV4p7Ms361
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Piąta z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Test symulacyjny typu Bowie-Dick w wersji paska testowego (test alternatywny do pakietu testowego) przy użyciu przyrządu testowego wykonanego z aluminium i posiadającego zintegrowaną rurkę (helix) ze sztucznego tworzywa. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie pierwsze przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry po prawej napis Bowie-Dick. W środku mniejsze, prostokątne, białe pole nadrukowane poziomo. Podpis. Pasek testowy. Zdjęcie drugie przedstawia okrągłą, metalową, czarną tubkę. Powyżej metalowa okrągła zakrętka z węższym metalowym gwintem. Podpis. Przyrząd P C D. Tekst. Wskaźnik umieszcza się w tubie PCD i przeprowadza się sterylizację w pustej komorze sterylizatora parowego. Przy całkowitej penetracji parą wodną wskaźnik zmienia swoją barwę z białej na niebieską. Jeżeli zmiana koloru nie jest całkowita, to sterylizator nie funkcjonuje poprawnie.
Test symulacyjny typu Bowie‑Dick w wersji paska testowego
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

14

Wskaźnik chemiczny typu 4, wskaźnik chemiczny typu 5

RrOk9CJRsDulR1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Szósta z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej dwa zdjęcia i dwa punkty interaktywne. Pod każdym z punktów znajduje się treść i nagranie z nią tożsame.
  1. Wskaźnik chemiczny typu cztery. Zdjęcie przedstawia prostokątny, papierowy, biały pasek. Na górze nazwa firmy i symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka, niebieska linia. Tekst. Wskaźnik wieloparametrowy, przeznaczony do reagowania na dwa lub więcej parametrów krytycznych osiąganych jednoczasowo, to jest temperaturę i czas, umieszczany wewnątrz pakietów sterylizacyjnych. Tylko dotrzymanie wszystkich parametrów zapewni prawidłową zmianę barwy z niebieskiej na czarną.
  2. Wskaźnik chemiczny typu pięć. Zdjęcie przedstawia prostokątny, papierowy, biały pasek. Po prawej stronie napisy. Po lewej duże żółte kółko. Dalej po prawej strzałka skierowana w prawo, wskazująca małe czarne kółko. Tekst. Wskaźnik zintegrowany, przeznaczony do reagowania na wszystkie parametry krytyczne, umieszczany wewnątrz pakietu lub w pakiecie reprezentatywnym.
    Przy dostatecznej penetracji parą wodną okrągłe miejsce na wskaźniku zmienia barwę z żółtej na czarną.
Wskaźnik chemiczny typu 4, wskaźnik chemiczny typu 5
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

15

Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD

RnJtZWYwlR1eR1
Galeria zawiera siedem ilustracji interaktywnych. Siódma z siedmiu. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji parowej. Poniżej tekst. Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu P C D. Na ilustracji umieszczono 2 zdjęcia i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie pierwsze przedstawia owalną polipropylenową tubę ułożoną poziomo. Po lewej stronie metalowy zakrzywiony zaczep i gwint z otworem w środku. Po lewej stronie gwintu zakrętka. Część zakrętki wchodząca do tuby ma postać krótkich białych szczypiec. Podpis. Przyrząd P C D. Zdjęcie drugie przedstawia prostokątny, cienki, papierowy, biały pasek ułożony poziomo. Na nim, po lewej stronie, cztery rozdzielone prostokątne żółte pola. Po prawej stronie nazwa firmy. Podpis. Pasek testowy. Tekst. Testy do rutynowej kontroli każdego wsadu podczas procesów sterylizacji. Wskaźnik chemiczny, umieszczony w kapsule znajdującej się na końcu rurki o małym przekroju, wykrywa powietrze w kapilarze.
Dostęp pary do wskaźnika jest możliwy po usunięciu powietrza z rurki, a zmiana barwy zachodząca w czasie zależy od temperatury pary wodnej (niezależnie od ciśnienia). Przyrząd testowy (PCD) umieszcza się w pobliżu dna komory i drzwi sterylizatora lub zawiesza się na koszu sterylizacyjnym w sposób umożliwiający swobodny załadunek komory sterylizatora wózkiem wsadowym oraz zamknięcie drzwi.
Po procesie sterylizacji cztery pola na wskaźniku zmieniają barwę z żółtej na czarną, co oznacza, że proces przebiegł prawidłowo. Jeżeli jedno z pól pozostaje żółte lub kilka pól nie zmieniło barwy, jest to sygnał oznaczający nieprawidłowy cykl sterylizacyjny.
Wskaźnik do kontroli wsadu wraz z przyrządem testowym procesu PCD
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3

Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu

16

Wskaźnik chemiczny typu 4

R1C1V4jZsUooi1
Galeria zawiera dwie ilustracje interaktywne. Pierwsza z dwóch. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu E O. Poniżej tekst. Wskaźnik chemiczny typu cztery. Na ilustracji umieszczono zdjęcie i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie przedstawia prostokątny, biały, papierowy pasek. U góry symbol testu. W środku długa, pozioma, cienka, czerwono-brązowa linia. Tekst. Wskaźnik wieloparametrowy, przeznaczony do reagowania na dwa lub więcej parametrów krytycznych, umieszczany wewnątrz pakietów sterylizacyjnych. Tylko dotrzymanie wszystkich parametrów zapewnia prawidłową zmianę barwy z czerwonej na zieloną po ekspozycji na tlenek etylenu. Wskaźnik pomaga zidentyfikować błędy w procesie sterylizacji gazowej, wskazując lokalne nieprawidłowości.
Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu – wskaźnik chemiczny typu 4
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

17

Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie

R1cDm5GRoFotL1
Galeria zawiera dwie ilustracje interaktywne. Druga z dwóch. Tytuł Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu E O. Poniżej tekst. Wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie. Na ilustracji umieszczono zdjęcie i punkt interaktywny. Pod punktem znajduje się treść i nagranie z nią tożsame. Zdjęcie przedstawia małą, okrągłą, plastikową, przeźroczystą probówkę z zieloną zakrętką. Wewnątrz ampułka z zieloną substancją, sięgająca dwóch trzecich głębokości probówki. Na dnie mlecznobiała substancja. Na zewnątrz wokół probówki naklejka z brązowym poziomym paskiem. Tekst. Wskaźnik zaprojektowany do rutynowej kontroli procesów sterylizacji tlenkiem etylenu.
Wskaźnik biologiczny zawiera żywą populację spor Bacillus atrophaeus. Został zaprojektowanym do szybkiego, wiarygodnego monitorowania procesów sterylizacji tlenkiem etylenu.
Należy umieścić pakiet testowy wskaźnika biologicznego w miejscu najtrudniej poddającym się sterylizacji – jest to na ogół środkowa część wsadu.
Po procesie sterylizacji wskaźnik chemiczny typu 1 na etykiecie ampułki testu biologicznego zmienia barwę z czerwonej na zieloną, co potwierdza, że test biologiczny był eksponowany na proces sterylizacji EO.
Po procesie sterylizacji należy skruszyć ampułkę wskaźnika biologicznego, aż pożywka zwilży pasek ze sporami znajdujący się w dolnej części fiolki.
Kontrola procesów sterylizacji niskotemperaturowej tlenkiem etylenu – wskaźnik biologiczny o szybkim odczycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Miejsce na notatki

R19onHfgtOv9X
Miejsce na notatki (Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia