Tytuł: Szkoła w XXI wieku

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć:

Szkoła w XXI wieku. O wizjach przyszłości sto lat temu.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie;

3) interpretuje dzieła sztuki (obraz, grafika, rzeźba, fotografia);

6) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów kultury.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

7) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;

4) uczestniczy w projektach edukacyjnych (np. tworzy różnorodne prezentacje, projekty wystaw, realizuje krótkie filmy z wykorzystaniem technologii multimedialnych);

6) rozwija umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń poznaje dawne wizje przyszłości i projektuje własne.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • kształci umiejętność rzeczowego uzasadniania swojego zdania;

  • gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi;

  • opisuje i interpretuje ikoniczne wizje przyszłości przedstawiane na pocztówkach na początku XX wieku;

  • porównuje marzenia o przyszłości ludzi z początku XX wieku z marzeniami ludzi współczesnych.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych;

  • ekspozycyjna: analiza tekstów ikonicznych.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w grupach i parach.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć oraz podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Nauczyciel informuje uczniów, że na początku ubiegłego stulecia pojawiły się w Europie kolorowe obrazki utrwalające wizje przyszłości. Opowiada o przyspieszonym rozwoju przemysłowym i technicznym w tamtym okresie jako o przyczynie powstania marzeń i wizji przyszłości.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli wybrane karty prezentowane w 1900 roku na Światowej Wystawie w Paryżu przedstawiające wizje przyszłości. Prowokuje dyskusję na ich temat. Zadaje pytania:

  • O czym marzyli ludzie na początku XX wieku?

  • Które z wizji przedstawionych na ilustracjach zostały zrealizowane?

  • Które pomysłów są nadal w sferze ludzkich marzeń?

2. Uczniowie, pracując w grupach, tworzą wizję szkoły przyszłości. Przygotowują opisy, gromadzą materiał zdjęciowy lub graficzny. Przygotowują krótką prezentację wyników swojej pracy.

3. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację przedstawiającą wizję szkoły przyszłości (abstrakt). Uczniowie rozmawiają na jej temat. Odpowiadają na pytania:

  • Jak francuski rysownik przełomu XIX i XX wieku wyobrażał sobie szkołę przyszłości?

  • Które z utrwalonych na rysunku motywów należały, według ciebie, do rzeczywistości początku XX wieku?

  • Czy któryś z pomysłów Jeana‑Marca Côtégo został później zrealizowany?

4. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania, dzięki któremu sprawdzi, co uczniowie zapamiętali ze wstępu lekcji (uzupełnianie zdań podanymi wyrazami).

5. Uczniowie wykonują zadanie w abstrakcie, które polega na tworzeniu sensownych, poprawnych zdań. Następnie uczniowie czytają utworzone zdania z odpowiednią intonacją, oddającą ich żartobliwy charakter.

6. Korzystając ze zdań z zadania 7. uczniowie opisują swój stosunek do ilustracji przedstawiającej szkołę przyszłości.

Faza podsumowująca

1.Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji.

2.Uczniowie zapisują w zeszytach słowa klucze dotyczące lekcji, które uważają za najważniejsze.

Praca domowa

Wybierz jedną z grafik zamieszczonych w abstrakcie. Napisz opowiadanie, które mógłbyś zilustrować wybranym obrazkiem.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

the future
the future
R1RkSkn5OzveJ
Nagranie słówka: the future

przyszłość

school
school
RssNQWgnOtsYx
Nagranie słówka: school

szkoła

science fiction
science fiction
RbdENnATYl9di
Nagranie słówka: science fiction

fantastyka naukowa

an invention
an invention
Rgk6F0MYpF2lo
Nagranie słówka: an invention

wynalazek

a postcard
a postcard
RooSU6Nk97kP3
Nagranie słówka: a postcard

pocztówka

a vision
a vision
R13AWkORUEmSm
Nagranie słówka: a vision

wizja

Teksty i nagrania

R1BCrP46gzQcy
nagranie abstraktu

School in the 21st century

At the beginning of the last century, colourful pictures appeared in Europe, propagating a vision of the future. Between 1899 and 1910, several series of instructions were released on different types of packaging. Some of them were used later as postcards. All of the cards depicted a vision of the world in the year 2000. The first of them were displayed in 1900 at the World's Fair in Paris.