Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie rolnik powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji

ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej:

  • wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej,

  • wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej,

  • prowadzenia i obsługiwania pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,

  • prowadzenia sprzedaży zwierząt i produktów rolnych.

RmRzjP3UpHesJ1
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Rolnik, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmuję się czynnościami okołohodowlanymi, a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym zajmuję się także uprawą roślin”.

Łukasz, rolnik

Ciekawostka

W Polsce obecnie jest około 1,3 mln gospodarstw rolnych i mimo że liczba gospodarstw spada, to są one coraz większe.

RUW4Kpoalnwtd
Źródło: Loren King, Żniwa, dostępny w internecie: www.pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Przykładowe zadania zawodowe

Wykonywanie prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe

Zdjęcie pierwsze przedstawia wysiew ziaren. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który sieje ziarna. Mężczyzna w jednej dłoni trzyma ziarna a drugą wkłada je pojedynczo w rowek wyżłobiony w ziemi.

Zdjęcie drugie przedstawia wysiew nawozów. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który na ramieniu powieszony ma pojemnik z nawozem. Łopatką rozrzuca nawóz po polu.

Zdjęcie trzecie przedstawia zbiór warzyw. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna obrócony tyłem, który w ręku trzyma pęk świeżo wyrwanych z ziemi buraków.

Wykonywanie prac związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej

1,1,1
RY7N6D9eA6d4O
Wykonywanie prac związanych z żywieniem zwierząt gospodarskich
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Opieka nad zwierzętami, licencja: CC BY-SA 3.0.
RtLr8QozhRh53
Wykonywanie prac związanych z higieną zwierząt gospodarskich i utrzymaniem pomieszczeń inwentarskich
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Opieka nad zwierzętami, licencja: CC BY-SA 3.0.
R19ivhgaJNWFB
Hodowla drobiu
Źródło: ArtHouse Studio, Przepiórki w klatkach, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia wykonywanie prac związanych z żywieniem zwierząt gospodarskich. Na zdjęciu widoczne są krowy w stajni, które jedzą siano. Krowy znajdują się w wyznaczonych dla nich boksach.

Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie prac związanych z higieną zwierząt i utrzymaniem pomieszczeń inwentarskich. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna, który zgarnia siano spod krów przy użyciu wideł.

Zdjęcie trzecie przedstawia hodowlę drobiu. Na zdjęciu widoczne są młode kury umieszczone w klatkach. W jednej klatce znajduje się po kilka kur.

Prowadzenie i obsługiwanie pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej

1,1
Ry0p2IZVUMtPH
Prowadzenie i obsługa ciągnika rolniczego
Źródło: Leutrim Fetahu, Prowadzenie ciągnika rolniczego, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R11EC1yJNg5HA
Obsługa dojarki bańkowej
Źródło: cottonbro studio, Dojenie krów dojarką, dostępny w internecie: www.pexels.com, licencja: CC BY-SA 3.0.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia prowadzenie o obsługę ciągnika rolniczego. Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna prowadzący ciągnik rolniczy. Ciągnik ma otwartą kabinę i jest koloru czerwonego, za nim widoczny jest zbiornik, ciągnięty przez ciągnik.

Zdjęcie drugie przedstawia obsługę dojarki bańkowej. Na zdjęciu przedstawione zostało zbliżenie na dłonie osoby obsługującej dojarkę bańkową. Podłącza ona elementy znajdujące się na wymionach do pozostałych elementów urządzenia.

Prezentacja przedstawia przykłady zadań zawodowych pracy rolnika. Zdjęcie przedstawia traktor ciągnący przyczepę. Traktor znajduje się na polu, na którym zostało skoszone zboże.

Krok pierwszy: przygotowanie narzędzi do pracy. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna ubrany w roboczy strój, który trzyma w ręku łopatę. W tle widoczne jest zabłocone podwórko oraz wiata z samochodem oraz różnymi narzędziami.

Krok drugi: kontrola stanu funkcjonowania i zdrowia zwierząt hodowlanych. Na zdjęciu widoczne są krowy jedzące siano. Krowy znajdują się w stajni w wyznaczonych boksach.

Krok trzeci: kontrola stanu funkcjonowania i zdrowia zwierząt hodowlanych. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na pysk krowy, która je siano, w tle widoczne jest więcej krów. Krowy znajdują się w boksach.

Krok czwarty: karmienie zwierząt hodowlanych. Na zdjęciu widoczna jest osoba karmiąca krowy sianem. Mężczyzna przerzuca siano przy użyciu wideł.

Krok piąty: prowadzenie czynności porządkowych związanych z produkcją zwierzęcą. Na zdjęciu znajduje się osoba wywożąca siano na taczkach. W tle widoczne są zagrody dla zwierząt

Krok szósty: prowadzenie czynności porządkowych związanych z produkcją zwierzęcą. Na zdjęciu znajduje się traktor, który z przodu przymocowany ma lemiesz. Rolnik przy pomocy traktora zgarnia obornik w jedno miejsce.

Podsumowanie W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł sprawnie.

Prowadzenie sprzedaży zwierząt i produktów rolnych

1,1,1
RC01glzVoAqcn
Przygotowanie zwierząt do sprzedaży
Źródło: Paulina Jaramillo, Sprzedaż zwierząt, dostępny w internecie: www.pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RvYRMQ2VIwJhO
Wykonywanie prac związanych z wypasem zwierząt gospodarskich
Źródło: cottonbro studio, Owce, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1ddiM7y78Qmu
Przygotowanie zwierząt do transportu
Źródło: Mark Stebnicki, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe.

Zdjęcie pierwsze przedstawia przygotowanie zwierząt do sprzedaży. Na zdjęciu znajduje się mężczyzna stojący przed stadem krów.

Zdjęcie drugie przedstawia wykonywanie prac związanych z wypasem zwierząt gospodarskich. Na zdjęciu widoczne są pasące się owce oraz mężczyzna rozrzucający siano z taczek. W tle widoczny jest las.

Zdjęcie trzecie przedstawia przygotowanie zwierząt do transportu. Na zdjęciu widoczne są świnie. Jedna ze świń patrzy prosto w obiektyw aparatu.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem Zadania zawodowe zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu rolnik.

1
RunpeKtUvqFPa
Interaktywna gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.

Ćwiczenia

R1B6AcqXuAjre1
Ćwiczenie 1
Jakie narzędzie jest najczęściej wykorzystywane przez rolnika podczas pracy w stajni?
R1cjTpmfAkaw12
Ćwiczenie 2
Wymień wszystkie prace związane z prowadzeniem produkcji roślinnej. Wskaż wszystkie właściwe odpowiedzi.
R12brtgvm5qJ73
Ćwiczenie 3
Do wykonywania jakich zadań zawodowych uprawnia kwalifikacja R O L zero cztery. Zaznacz wszystkie poprawne odpowiedzi.