Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BUD.13. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych:
obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych w robotach ziemnych i drogowych,
wykonywania czynności związanych z konserwacją maszyn i urządzeń drogowych,
wykonywania robót związanych z budową dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych oraz typowych budowli ziemnych,
wykonywania robót związanych z utrzymaniem dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych, w tym robót ziemnych oraz związanych z wbudowywaniem mieszanek mineralno‑asfaltowych.
„Mój standardowy dzień pracy to obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w robotach ziemnych i drogowych”.
Patryk, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych wykonuje różnego rodzaju roboty ziemne, budowlane i drogowe.
Przykładowe zadania zawodowe
Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w robotach ziemnych i drogowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Wykonywanie robót ziemnych przy użycia młota pneumatycznego. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na młot pneumatyczny w trakcie robót. Z podłoża usuwane są płytki, ich pęknięte fragmenty znajdują się w centralnym punkcie kadru.
Zdjęcie drugie, podpisane Wykorzystywanie koparki gąsienicowej podczas robót ziemnych. Zdjęcie przedstawia plan budowy, wokół niego za ogrodzeniami widać kilka bloków mieszkalnych. Na placu budowy znajduje się pracująca jasnoniebieska koparka gąsienicowa przerzucająca piasek oraz kilka pracujących osób.
Zdjęcie trzecie, podpisane Prowadzenie prac/robót ziemnych przy użyciu ładowarki kołowej – ładowanie urobku/mas gruntu w celu przetransportowania go. Zdjęcie przedstawia pomarańczową ładowarkę kołową usypującą zwały piasku.
Zdjęcie czwarte, podpisane Zastosowanie młota hydraulicznego współpracującego z koparką do kruszenia skał. Zdjęcie przedstawia młot hydrauliczny połączony z ramieniem koparki na tle skał. Maszyna pracuje, drobiąc kamienie.
Wykonywanie czynności związanych z konserwacją maszyn i urządzeń drogowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.
Zdjęcie pierwsze podpisane Naprawa koparki. Zdjęcie przedstawia koparkę znajdującą się na brzegu zbiornika wodnego. Przed koparką stoi mężczyzna w odzieży roboczej.
Zdjęcie drugie podpisane Określanie zasad obsługi codziennej i transportowej wskazanej maszyny. Zdjęcie przedstawia dwoje pracowników w kamizelkach odblaskowych i żółtych kaskach przechadzających się po placu budowy i rozmawiających ze sobą.
Zdjęcie trzecie przedstawia zbliżenie na walec drogowy w kolorze żółtym. W tle widać niski budynek i samochód zaparkowany przed nim.
Wykonywanie robót związanych z budową dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych oraz typowych budowli ziemnych
Prezentacja przedstawia wykonywanie robót związanych z budową dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych oraz typowych budowli ziemnych.
Zdjęcie przedstawia robotnika pracującego za pomocą młota pneumatycznego przyłożonego do kamienistego, rozdrobnionego podłoża. Po prawej stronie robotnika widać kilka schodków prowadzących do wejścia budynku.
Krok pierwszy – Sprowadzenie koparko‑ładowarek na plac budowy. Zdjęcie przedstawia dwie czerwone koparko‑ładowarki, w których znajduje się po jeden operator. Robotnicy pracują na rozmokniętym gęstym podłożu, w tle widać kilka drzew pozbawionych liści.
Krok drugi – Oczyszczanie/porządkowanie terenu podczas robót ziemnych. Zdjęcie przedstawia dwie czerwone koparko‑ładowarki na rozmokniętym podłożu, podczas przybliżania łyżek do zanieczyszczonego gruntu.
Krok trzeci – Niwelowanie terenu podczas robót ziemnych, usuwanie zbędnych elementów z powierzchni gruntu. Zdjęcie prezentuje zbliżenie na ramię koparko‑ładowarki. Widać liczne powykręcane pędy wystające z gruntu.
Krok czwarty – Wyrównywanie poziomu gruntu – zbieranie ziemi, gdzie jest jej nadmiar, uzupełniając jednocześnie miejsca, gdzie jest jej brak. Zdjęcie przedstawia czerwoną koparko‑ładowarkę na podmokłym gruncie. W środku kabiny widać operatora ubranego w zieloną kamizelkę odblaskową.
Krok piąty – Wyrównywanie poziomu gruntu. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na łyżkę koparki ponad zwałami przerzuconej ziemi.
Krok szósty – Ładowanie urobku/mas gruntu w celu przetransportowania go. Zdjęcie przedstawia łyżkę koparki zrzucającą wykopany grunt do białej przyczepy.
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Wykonywanie robót związanych z utrzymaniem dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych, w tym robót ziemnych oraz związanych z wbudowywaniem mieszanek mineralno‑asfaltowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.
Zdjęcie pierwsze podpisane Wyrównywanie poziomu drogi przy użyciu spychacza. Zdjęcie przedstawia żółty spychacz na wyrównanej powierzchni. W tle widać drzewa.
Zdjęcie drugie podpisane Układanie nawierzchni asfaltowej. Zdjęcie przedstawia drogę miejską pokrywaną asfaltem. Widać pomarańczowy walec oraz koparkę w tle. W kadrze znajduje się kilka pracujących osób.
Zdjęcie trzecie podpisane Wykonywanie robót ziemnych przy użyciu wiertnicy glebowej. Zdjęcie przedstawia zakończenie wiertnicy glebowej zanurzonej w ziemi, widać też żółty element maszyny.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych.