E‑materiał składa się z siedmiu paneli: wprowadzenia, materiałów multimedialnych, interaktywnych materiałów sprawdzających, słownika pojęć do e‑materiału, przewodnika dla nauczyciela, przewodnika dla uczącego się oraz netografii i bibliografii. Można je przeglądać po kolei.
Każda strona e‑materiału posiada na górze baner z informacją o nazwie zasobu oraz zawodach, dla których jest on przeznaczony. Nad banerem umiejscowiony jest przycisk „Poprzednia strona” wraz z tytułem poprzedniego zasobu tego e‑materiału.
RMU7H1q3G3uTM
Na dole strony znajduje się przycisk „Następna strona” z tytułem kolejnego zasobu. Te przyciski umożliwiają przeglądanie całego e‑materiału.
R11r3K1RZgRdr
Wprowadzenie
WprowadzenieDjrvirByWprowadzenie przedstawia ogólną informację, dla jakiej kwalifikacji i dla jakiego zawodu przeznaczony jest e‑materiał. Posiada również spis treści, dzięki któremu można przejść do konkretnego zasobu poprzez kliknięcie na ikonę.
W ich skład wchodzą: film instruktażowy, gra „wcielanie się w rolę”, interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning oraz e‑book.
Film instruktażowy
Film instuktażowyDAJ1DYBXkFilm instuktażowy przedstawia sposoby przygotowania do jazdy.
Ekran filmu wygląda jak na zdjęciu poniżej:
Ruz4zqiGukF0M
Aby odtworzyć film, należy kliknąć ikonkę trójkąta znajdującą się w dolnym lewym rogu:
R1BqyFUpHPvWg
Ikona zmieni się w poniższy znak. Żeby zatrzymać film, należy go kliknąć.
R1Ik5OfJwvWbq
Przeciągając widoczny poniżej niebieski pasek do określonego poziomu, można ustawić wymaganą głośność. By całkowicie wyłączyć dźwięk, trzeba kliknąć symbol głośnika.
R1ADRL7Hvif5P
Poniższy przycisk pozwala na włączenie alternatywnej ścieżki dźwiękowej.
R1Xck8pLTqCx6
Gdy ścieżka jest aktywna, ikonka zmieni się na tę przedstawioną poniżej. Kliknięcie jej spowoduje wyłączenie alternatywnej ścieżki.
RWF5g0vlQXsL2
Ikona napisów to mały prostokąt z kropkami i kreskami. Po kliknięciu go pojawia się panel dający możliwość włączenia lub wyłączenia napisów.
R69LpJ0OOVEvg
Ikona „auto” pozwala na dostosowanie jakości wyświetlanego materiału.
RBZ9WBudsB4Ov
Klikając ikonę „1x”, można wybrać prędkość odtwarzania filmu. Poniżej widnieją dostępne opcje:
R1bEUZDVjXEBN
Ostatnia ikona pozwala na wejście w tryb pełnoekranowy oraz późniejsze z niego wyjście.
R1bhQLCqkyoOB
Gra „wcielanie się w rolę”
Gra „wcielanie się w rolę”DY5iOly2eGra „wcielanie się w rolę” przedstawia pierwszy dzień pracy młodego kierowcy.
Poniżej przedstawiony jest ekran startowy gry. Żeby rozpocząć grę, należy nacisnąć przycisk Rozpocznij grę.
R1XbUFn22TTt8
Szczegółowa instrukcja do gry wcielanie się w rolę znajduje się nad tym multimedium.
Interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning
Interaktywne narzędzie typu scenario‑based learningDtLQW9Jg4Interaktywne narzędzie typu scenario‑based learning umożliwia nabycie umiejętności niezbędnych do zdobycia prawa jazdy kategorii B, B + E oraz przygotowanie do zdobycia prawa jazdy kategorii C, C1, C + E, C1 + E.
Poniżej przedstawiony jest ekran startowy gry. Żeby rozpocząć grę, należy nacisnąć przycisk Rozpocznij grę.
RQA7Dyvtq2XKR
Szczegółowa instrukcja do gry znajduje się nad tym multimedium.
E‑book
Aby wyświetlić e‑bookDtLQW9Jg4e‑book, należy kliknąć w jego okładkę. Otworzy się wtedy nowa karta w przeglądarce, gdzie będzie można zapoznać się z jego treścią.
RptTLzMR1zpZW
Po otwarciu e‑booka za pomocą myszki, można swobodnie obsługiwać materiał. Do przesuwania treści w górę i w dół można użyć paska przewijania (scroll). Aby przejść na następną bądź poprzednią stronę materiału, wystarczy kliknąć w podpisany przycisk.
E‑book zawiera spis treści, który umożliwia interaktywne przejście do właściwej tematyki poprzez odsyłacze. Ponadto, w materiale zamieszczono linki do materiałów multimedialnych spójnych tematycznie.
RGgjf9rFEJXeI
Interaktywne materiały sprawdzające
Interaktywne materiały sprawdzająceD130egjbyInteraktywne materiały sprawdzające są pogrupowane tematycznie. Znajdują się w określonych zakładkach, które należy kliknąć.
R1QQEZ3bxaYfe
Po kliknięciu danego tematu zakładki rozwinie się i wyświetli zadanie.
Rmuf1CQHW52DJ
Odpowiedź zaznacza się poprzez kliknięcie wybranej opcji, przeciągnięcie odpowiedzi lub jej wpisanie. Polecenie zawsze określa, co należy wykonać. Po wybraniu lub uzupełnieniu odpowiedzi należy kliknąć przycisk „Sprawdź”. Nad poleceniem wyświetli się informacja, czy zadanie zostało poprawnie wykonane. Po lewej stronie przycisku „Sprawdź” znajduje się symbol gumki, która czyści odpowiedzi. Poniżej przycisku „Sprawdź” jest napis „Pokaż odpowiedź”. Umożliwia on poznanie prawidłowego rozwiązania zadania. W przypadku błędnej odpowiedzi użytkownik otrzyma wskazanie materiału multimedialnego, na podstawie którego może uzupełnić swoją wiedzę. Po prawej stronie polecenia widoczny jest kolorowy sześciokąt. Jego kolor informuje o poziomie trudności zadania: zielony kolor to zadanie łatwe, żółty to zadanie o średnim poziomie trudności, a czerwony to zadanie trudne.
REbDT6LQv7SOY
Słownik pojęć dla e‑materiału
Słownik pojęćDoinBVREvSłownik pojęć umożliwia zapoznanie się z definicjami słów kluczowych związanych z e‑materiałem, daje też możliwość wyszukiwania pojęć bądź fraz.
Rv8CTw96TuYXw
Do każdego pojęcia w słowniku dołączone są linki przekierowujące do materiałów multimedialnych, w których to pojęcie zostało użyte.
RLZIcgeOnwA04
Przewodnik dla nauczyciela
Przewodnik dla nauczycielaD2sXfiO9iPrzewodnik dla nauczyciela zawiera szczegółowe informacje o celach i efektach kształcenia, które ma zapewnić e‑materiał. Obejmuje również informację o strukturze e‑materiału i powiązaniach pomiędzy jego elementami, a także wskazówki, jak wykorzystać go w pracy dydaktycznej. Można tam też znaleźć spis wymagań technicznych niezbędnych do pracy z e‑materiałem. Przewodnik posiada spis treści pozwalający na przejście do wybranego podpunktu poprzez odsyłacze. Istnieje także możliwość przejścia z przewodnika do wszystkich składowych e‑materiału poprzez kafelki multimediów.
Przewodnik dla uczącego się
Przewodnik dla uczącego sięDez1w2v0HPrzewodnik dla uczącego się przedstawia strukturę e‑zasobu oraz zawiera instrukcję, jak korzystać z materiałów w procesie samokształcenia. Można tam też znaleźć spis minimalnych wymagań technicznych umożliwiających korzystanie z e‑materiału. Przewodnik posiada spis treści pozwalający na przejście do wybranego podpunktu poprzez odsyłacze. Istnieje również możliwość przejścia z przewodnika do wszystkich składowych e‑materiału poprzez kafelki multimediów.
Netografia i bibliografia
Netografia i bibliografiaD1FbV4XmwNetografia i bibliografia zawierają spis linków lub pozycji bibliograficznych, na podstawie których tworzone były materiały zawarte w zasobie.
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows lub nowszy,
OS X lub nowszy,
GNU/Linux z jądrem w wersji lub nowszej RAM.
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji
Firefox w wersji
Safari w wersji
Opera w wersji
Microsoft Edge w wersji
Internet Explorer w wersji
Urządzenia mobilne:
RAM iPhone/iPad z systemem iOS lub nowszym,
Tablet/Smartphone z systemem Android (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium (lub nowszym) np. Chrome , Samsung Browser , szerokość co najmniej
W przypadku problemów z wyświetlaniem się multimediów w e‑materiale należy upewnić się, że urządzenie (komputer, laptop, smartfon itp.) ma dostęp do sieci internetowej. Najczęstszą przyczyną spowolnienia internetu jest otwarcie zbyt wielu aplikacji lub zakładek w przeglądarce internetowej na urządzeniu. Wolne ładowanie się stron może być również wywołane słabym łączem internetowym, co jest odczuwalne zwłaszcza w przypadkach prób otwarcia stron zawierających wizualizacje 3D.
Słaba jakość połączenia może być też spowodowana wyczerpaniem się danych pakietowych, jeżeli użytkownik korzysta z internetu mobilnego.