Swoje zdjęcia możesz zaprezentować w postaci filmu. Będą one ukazywać się w kolejności ustalonej przez ciebie. Często takiemu pokazowi towarzyszy podkład muzyczny. Można dodać tekst lub narrację. W zależności od możliwości programów możesz zaprojektować różne przejścia zdjęć oraz upozorować ruch kamery. Przed przystąpieniem do wykonania filmu, sprawdź, czy wybrane przez ciebie zdjęcia odpowiadają twoim oczekiwaniom. Przygotuj je, wykorzystując już ukształtowane umiejętności. Obejrzyj kilka przykładów. Może zainspirują cię do stworzenia własnego filmu.
R1ME9zE12rQDP1
Istnieje wiele sposobów zaprezentowania w formie multimedialnej wybranych obrazów. Wśród nich jest program PhotoStory 3.0 dla Windows. Możesz go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Microsoft. Program przeprowadzi cię przez etapy przygotowania filmu. Na kolejnych kartach programu możesz wykonać następujące operacje. Kliknij w ich nazwy, aby wyświetlić ich opis.
Przygotuj film ze zdjęć prezentujący wybrane szkolne wydarzenie: uroczysty apel, wycieczkę klasową, lub inne.
Ćwiczenie 2
Przygotuj film ze zdjęć prezentujących twoje najlepsze wakacje.
iggma3lsdS_d198e90
Do jednej prezentacji możesz zaimportować do 300 zdjęć. Mogą one być importowane z wybranych folderów. Wstawione do filmu zdjęcia możesz zmodyfikować w zakresie nasycenia kolorami, likwidowania efektów czerwonych oczu, itp. W tym etapie tworzenia pokazu istnieje możliwość zmiany kolejności wyświetlania obrazów lub usuwania niepotrzebnych czarnych obramowań zdjęć. Wybrane zdjęcia możesz również obrócić.
RdysDhsbfli5t1
iggma3lsdS_d198e98
W kolejnym etapie prac możesz przystąpić do podpisywania zdjęć. Operacja ta nie jest konieczna. Edytor tekstu jest dosyć ubogi. Można jednak za jego pomocą przygotować napisy na kolejnych zdjęciach dostosowując położenie napisów, ich wielkość, kolor i rodzaj czcionki. Na karcie Dodaj tytuł do obrazu istnieje możliwość zmiany wyglądu obrazu poprzez wybranie i zastosowanie odpowiedniego, jednego z dziesięciu, efektu: Akwarela, Czerń i biel, Kontur czarny, Kontur szary, Kreda i węgiel, Kredka, Negatyw, Rozmycie, Rozproszona poświata, Sepia.
R1P1eDqgHlLOs1
iggma3lsdS_d198e106
W kolejnym etapie projektowania pokazu zdjęć możesz nagrać narrację. Posiadając podłączony mikrofon do komputera, istnieje możliwość zaprezentowania w sposób dźwiękowy każdego zdjęcia umieszczonego w filmie.
R1U3Ni4dgwgI31
W tym samym etapie prac nad filmem możesz również skorzystać z funkcji Dostosuj ruch. Po jej uaktywnieniu otwiera się dodatkowe okno złożone z dwóch zakładek. Pierwsza o nazwie Ruch i czas trwania pozwala zaprojektować sposób ukazywania się zdjęcia, jego rozmiaru na początku i na końcu okresu wyświetlania. Uzyskasz w ten sposób ruch kamery pokazującej prezentowane zdjęcie. Możesz mieć wrażenie, że kamera przybliża się lub oddala od prezentowanego na zdjęciu obiektu. Aby samodzielnie zaprojektować ruch kamery, zaznacz pole Określ pozycję początkową i końcową ruchu.
R14emA8RHzlBF1
W drugiej zakładce Przejście możesz zaprojektować sposób przejścia jednego zdjęcia w następne. Każda dokonana zmiana w oknie Dostosowywanie ruchu musi być każdorazowo zapisywana.
iggma3lsdS_d198e116
Przedostatni etap tworzenia filmu umożliwia dodanie podkładu muzycznego pod prezentowane zdjęcia. Możesz dołączyć istniejący utwór zapisany w formie cyfrowej w pliku (Wybierz muzykę) lub utworzyć nowy utwór (Utwórz muzykę) dokonując wyboru gatunku muzyki, jej stylu, nastroju oraz rodzaju podkładu muzycznego.
RWv6pUnGNq9db1
iggma3lsdS_d198e123
W tej ostatnie fazie prac możesz zapisać przygotowany projekt pokazu w formacie wp3, będącym wewnętrznym formatem programu PhotoStory. Pliki o takim rozszerzeniu mogą być edytowane jedynie w tym programie.
Ru0DeP16rt1Ky1
Po zapisaniu projektu, jesteś już gotowy do skomplikowania filmu. Zanim to nastąpi musisz odpowiedzieć na kilka pytań. W jakim celu został wykonany ten film, a tym samym, jakie jest jego przeznaczenie. Jeśli film będzie prezentowany na dużym ekranie, zadbaj, aby został on zapisany dla największej liczby pikseli. Jeśli natomiast chcesz go wysłać bliskiej osobie pocztą elektroniczną, warto zadbać o mniejszą wielkość pliku, co jest jednoznaczne ze zmniejszoną liczbą pikseli, rysujących twoje obrazy w filmie. Wszystkie te szczegóły możesz wybrać po otworzeniu okna Ustawienia. W przypadku wyboru profilu komputerowego należy określić wielkość okna, w pikselach, w którym będzie prezentowany pokaz. Od wielkości okna będzie zależeć wielkość wygenerowanego pliku. Po wybraniu odpowiednich ustawień i nadaniu nazwy plikowi oraz po kliknięciu przycisku „Dalej”, następuje skompilowanie pokazu do formatu wmv. Czy już wybrałeś zdjęcia z których zaprojektujesz film? Efekt na pewno będzie imponujący. Czy wiesz, że za pomocą tego programu możesz zaprezentować efekty wykonywanych projektów?