Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rna1D1qFHttFa
Ilustracja przedstawia mężczyznę, który siedzi przy biurku, czyta książkę i trzyma prawą ręką płonącą świecę. Drugą ręką trzyma globus. Na biurku znajduje się klepsydra oraz flakon z płynem.

John Locke: tabula rasa, podział idei

Gerrit Dou, Astronom przy świetle świecy, ok. 1650
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Wyobraź sobie, że jesteś na absolutnym początku swojego życia. Twoje narządy zmysłów dopiero co się uformowały i połączyły z zalążkiem Twojego mózgu. Nie wiesz jeszcze nic. Tak można określić stan, który brytyjski filozof John Locke nazywał stanem tabula rasa – niezapisanej tablicy. Locke był empirystą radykalnym - uważał, że absolutnie wszystkie idee, które posiadamy, biorą się z doświadczenia. Refleksja, zwana też introspekcją, to nic innego, jak doświadczenie wewnętrzne, płynące z postrzegania aktywności własnego umysłu.

Twoje cele
  • Poznasz teorię empiryzmu Johna Locke'a.

  • Przeanalizujesz stworzoną przez Locke'a klasyfikację idei.

  • Zastanowisz się nad koncepcją tabula rasa.