Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZJHCOV5zZZ6
Zdjęcie przedstawia wysoki budynek, na którego bocznej ścianie namalowany jest mural. Mural przedstawia budynki o abstrakcyjnych kształtach.

Idealizm niemiecki: część 1. Johann Gottlieb Fichte

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Idealiści tworzyli wielkie projekty filozoficzne, wychodząc z założenia, że to wolna myśl kreuje świat, dostosowując go do siebie. Wiązało się to również z nowym, oryginalnym podejściem do etyki.

Fichte miał inne niż ówcześni mu myśliciele spojrzenie na filozofię. Domagał się, by ujęła ona całą wiedzę w zwarty system oparty na jednej, uniwersalnej zasadzie. Poszukiwał odpowiedzi nie tylko na pytanie o to, co jest, ale i o to, jak być powinno. Żeby to osiągnąć, musiał odrzucić nauki Kanta i powrócić do dawnej metody dedukcji.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy idealizmu niemieckiego w wydaniu Fichtego.

  • Spróbujesz odpowiedzieć na pytania: skąd u Fichtego bierze się niechęć do bytów materialnych? Dlaczego uznaje on, że to, co skończone, jest mniej realne od koncepcji, idei i innych bytów abstrakcyjnych?

  • Zastanowisz się, jak Fichte był w stanie pogodzić wewnątrz swojej filozofii rozważania na temat wolności działania i myślenia ze swoją koncepcją zamkniętego, kontrolującego państwa.