Elementy stałych urządzeń gaśniczych
WIZUALIZACJA 3D
Spis treści
Tryskacze i zraszaczeTryskacze i zraszacze
DyszeDysze
Stacja kontrolno‑alarmowaStacja kontrolno‑alarmowa
Zawór wzbudzającyZawór wzbudzający
Tryskacze i zraszacze
Podział tryskaczy ze względu na element termoczuły
Wizualizacja zatytułowana jest Podział tryskaczy ze względu na element termoczuły. Przedstawia dwa tryskacze. Oba mają taką samą formę, a różnią się elementem termoczułym. Składają się z metalowego korpusu w kolorze miedzianym. W górnej części jest gwintowana końcówka do wkręcenia tryskacza do instalacji. Poniżej znajduje się obudowa elementu termoczułego, a w dolnej części okrągła, promienista końcówka, która służy do rozpryskiwania strumienia wody. Lewy tryskacz posiada topikowy element termoczuły. To metalowa, cienka blaszka połączona warstwą lutu. Prawy tryskacz posiada szklaną, czerwoną ampułkę. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem.
Tryskacze:
topikowe posiadają element topikowy dwuelementowy, który jest połączony cienką warstwą lutu. W przypadku osiągnięcia określonej temperatury lut topi się, rozdzielając obie części i wyzwalając przepływ wody.
Ampułkowe posiadają szklaną ampułkę jako element zamykający. W wyniku wzrostu temperatury powyżej wartości dopuszczalnej ampułka pęka, otwierając przepływ wody.
Podział tryskaczy ze względu na pozycję pracy
Wizualizacja zatytułowana jest Podział tryskaczy ze względu na pozycję pracy. Przedstawia trzy tryskacze: stojący, wiszący i horyzontalny. Wszystkie składają się z metalowego korpusu o srebrnym kolorze i różnią się pozycją deflektora. Pierwszy tryskacz w dolnej części posiada gwintowaną końcówkę do wkręcenia go do instalacji. Powyżej znajduje się czerwona, szklana ampułka w metalowej obudowie. W górnej części jest okrągła, promienista końcówka, która służy do rozpryskiwania wody, czyli deflektor. Drugi tryskacz jest niejako odwróceniem pierwszego. W górnej części jest gwintowana końcówka do wkręcenia tryskacza do instalacji. Poniżej znajduje się obudowa elementu termoczułego w postaci szklanej ampułki, a w dolnej części okrągła, promienista końcówka, która służy do rozpryskiwania strumienia wody. Trzeci tryskacz ma formę poziomą. Po lewej stronie jest gwintowana końcówka do wkręcenia tryskacza do instalacji. W środku znajduje się metalowy element termoczuły, a po prawej stronie jest deflektor złożony z okrągłej końcówki oraz prostokątnej blaszki w górnej części. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem.
Tryskacze:
stojące - deflektor umieszczony do góry;
wiszące - deflektor umieszczony w dół;
horyzontalne - deflektor umieszczony poziomo.
Podział tryskaczy ze względu na uformowanie rozpraszanej wody
Wizualizacja zatytułowana jest Podział tryskaczy ze względu na pozycję pracy Przedstawia trzy tryskacze: stojący, wiszący i horyzontalny. Wszystkie składają się z metalowego korpusu o srebrnym kolorze i różnią się pozycją deflektora. Pierwszy tryskacz w dolnej części posiada gwintowaną końcówkę do wkręcenia go do instalacji. Powyżej znajduje się czerwona, szklana ampułka w metalowej obudowie. W górnej części jest okrągła, promienista końcówka, która służy do rozpryskiwania wody, czyli deflektor. Drugi tryskacz ma podobną budowę do pierwszego. Różni się kształtem końcówki rozpylającej wodę. Promieniste ząbki są ostro zwrócone ku dołowi. Trzeci tryskacz w górnej części ma gwintowaną końcówkę do wkręcenia go do instalacji. Poniżej jest walcowata obudowa zakończona okrągłą i nieco wypukłą końcówką. Urządzenie kształtem przypomina odwróconego grzyba. Czwarty tryskacz ma formę poziomą. Po lewej stronie jest gwintowana końcówka do wkręcenia tryskacza do instalacji. W środku znajduje się metalowy element termoczuły, a po prawej stronie jest deflektor złożony z okrągłej końcówki oraz prostokątnej blaszki w górnej części. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem.
Tryskacze:
Tryskacze i zraszacze klasyczne - charakteryzują się kulistym rozpraszaniem wody. Jest ona skierowana równomiernie na strop i podłoże. Taki typ tryskacza najczęściej stosowany jest w celu ochrony palnych konstrukcji dachu. Obecnie są one rzadko wykorzystywane.
Tryskacz rozpylający typu s - charakteryzują się paraboidalnym uformowaniem rozpraszanej wody. Jest ona skierowana do podłoża. Tego typu tryskacze są obecnie najczęściej stosowane we wszelkich obiektach budowlanych.
Rozpylające o płaskim strumieniu rozproszonej wody typu f - tryskacze rozpylające o płaskim strumieniu charakteryzują się płaskim rozpraszaniem wody. Tego typu tryskacze są najczęściej stosowane w celu ochrony niskich przestrzeni, takich jak pustki sufitowe oraz w instalacjach regałowych w magazynach.
Tryskacze przyścienne - charakteryzują się jednostronnym rozpraszaniem wody, podobnie do połowy tryskacza rozpylającego. Są montowane z jednej strony pomieszczenia. Mają zasięg do 6,5 metra. Tego typu tryskacze są najczęściej stosowane w razie potrzeby wydłużenia zasięgu rzutu wody z tryskacza, na przykład w pomieszczeniach takich jak biura bez sufitów podwieszanych, pokoje hotelowe.
Zraszacz
Wizualizacja zatytułowana jest Zraszacz. Zraszacz składa się z metalowego korpusu o miedzianym kolorze. W górnej części jest gwintowana końcówka do wkręcenia zraszacza do instalacji. Poniżej znajdują się dwa metalowe ramiona, które w dolnej części tworzą podstawę małego stożka. W dolnej części jest okrągła, promienista końcówka, która służy do rozpryskiwania strumienia wody.
Wizualizacja zatytułowana jest Dysza pianowa. Przedstawia trzy dysze pianowe różniące się wielkością. Wszystkie są metalowe i mają srebrny kolor. W górnej części posiadają gwintowane końcówki. Pierwsza dysza jest zabudowana na bokach i rozszerza się nieco ku dołowi. Na spodzie posiada siatkę. Druga dysza posiada dużą, okrągłą i płaską siatkę połączoną z gwintowaną końcówką czterema ramionami. Trzecia dysza posiada dużą, okrągłą i wypukłą siatkę, która ma kształt sferyczny. Połączona jest czterema ramionami z gwintowaną końcówką. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z nazwą: dysze pianowe.
Rodzaje dyszy – dysza gazowa
Wizualizacja zatytułowana jest Dysza gazowa. Przedstawia metalową dyszę gazową o złotym kolorze oraz dwie metalowe obręcze - jedną otwartą i jedną zamkniętą. W dolnej części dyszy znajduje się gwintowana końcówka. Powyżej jest walcowata rurka zakończona ściętym stożkiem, w którym znajdują się dwa rzędy równomiernie rozmieszczonych otworów. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z nazwą: dysza gazowa.
Rodzaje dyszy – dysza aerozolowa
Wizualizacja zatytułowana jest Dysza aerozolowa. Przedstawia metalową dyszę o srebrnym kolorze. Ma ona kształt walca, który przytwierdzony jest o metalowego uchwytu. Jedna ze ścian walca jest zabudowana, a druga posiada dwa rzędy równomiernie rozłożonych otworów. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z nazwą: dysza aerozolowa.
Wizualizacja zatytułowana jest Stacja kontrolno‑alarmowa. Stacja składa się z grubej czerwonej rury z czerwonym, okrągłym zaworem, do której z różnych stron przykręcone są mniejsze, srebrne rurki. Mniejsze rurki posiadają zawory. W przedniej części znajdują się dwa zegary, a w górnej części jest urządzenie sygnalizujące. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z nazwą: stacja kontrolno‑alarmowa.
Wizualizacja zatytułowana jest Zawór wzbudzający. Zawór składa się z grubej czerwonej rury, która zwęża się ku dołowi i posiada węższy odpływ z boku. Do rury z różnych stron przykręcone są mniejsze, srebrne rurki. Mniejsze rurki posiadają zawory. W górnej części rurki połączone są ze skrzynką. Nad nią znajduje się zielona kostka, od której odchodzą wiązki przewodów elektrycznych. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z nazwą: zawór wzbudzający.