Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik pożarnictwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
BPO.03. Wykonywanie działań ratowniczych:
wykonywania czynności ratowniczych,
rozpoznawania i likwidacji zagrożeń podczas działań ratowniczych,
postępowania zgodnie z przepisami regulaminów służbowych.
BPO.04. Zarządzanie działaniami ratowniczymi:
kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym podczas pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
organizowania i monitorowania przebiegu służby,
dysponowania siłami i środkami systemu ratowniczego,
przeprowadzania czynności kontrolno‑rozpoznawczych.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim wykonywaniem i nadzorowaniem pracy w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, prowadzących akcje ratownicze w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń”.
Grzegorz, technik pożarnictwa
W Polsce działa ponad 16 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Przykładowe zadania zawodowe
Wykonywanie czynności ratowniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w pracy technika pożarnictwa.
Pierwsze zdjęcie, podpisane Wykonywanie działań ratowniczych, przedstawia strażaków w specjalnych mundurach i hełmach ochronnych, którzy gaszą pożar. W dłoniach trzymają węża strażackiego, z którego wypływa woda.
Na drugim zdjęciu widoczny jest proces gaszenia pożaru przez dwóch strażaków w mundurach żaroodpornych i hełmach ochronnych. W dłoniach trzymają węża strażackiego, z którego wypływa woda.
Trzecie zdjęcie przedstawia dwóch strażaków, którzy znajdują się na podnośniku koszowym. Mają na sobie ubranie strażackie, a w dłoniach trzymają węża, z którego wydobywa się woda. Widoczne są kłęby dymu.
Czwarte zdjęcie przedstawia dwóch strażaków w specjalnych strojach i hełmach ochronnych, którzy wynoszą z zadymionego budynku człowieka. Osoba jest bezwładna. Widoczne są nogi poszkodowanego.
Rozpoznawanie i likwidacja zagrożeń podczas działań ratowniczych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w pracy technika pożarnictwa.
Pierwsze zdjęcie, podpisane Rozpoznawanie i likwidacja zagrożeń podczas działań ratowniczych, przedstawia technika pożarnictwa w ubraniu strażackim i hełmie, który sprawdza bezpieczniki.
Drugie zdjęcie, podpisane Rozpoznawanie i likwidacja zagrożeń podczas działań ratowniczych, przedstawia technika pożarnictwa w ubraniu strażackim, który gasi pożar. Widoczna jest woda wypływająca z węża strażackiego.
Trzecie zdjęcie, podpisane Rozpoznawanie i likwidacja zagrożeń podczas działań ratowniczych, przedstawia czterech strażaków w ubraniach strażackich, którzy znajdują sią na tle zadymionej przestrzeni.
Kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym podczas pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w pracy technika pożarnictwa.
Pierwsze zdjęcie, podpisane Kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym podczas pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, przedstawia strażaka w ubraniu strażackim, który klęczy i trzyma w dłoni węża, z którego wypływa woda.
Drugie zdjęcie, podpisane Kierowanie działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym podczas pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, przedstawia strażaka w wozie strażackim, który wyjeżdża z garażu. Strażak nadaje komunikat przez stację radiową.
Organizowanie i monitorowanie przebiegu służby
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe w pracy technika pożarnictwa.
Pierwsze zdjęcie, podpisane Organizowanie i monitorowanie przebiegu służby, przedstawia wóz strażacki stojący w garażu. Obok pojazdu znajdują się strażacy wraz ze swoim sprzętem.
Drugie zdjęcie, podpisane Organizowanie i monitorowanie przebiegu służby, przedstawia rozdzielacz kulowy strażacki. Jest to masywny przyrząd służący do rozdzielania strumienia wody.
Trzecie zdjęcie, podpisane Organizowanie i monitorowanie przebiegu służby, przedstawia pracę w dyspozytorni. Mężczyzna siedzi przy biurku i odbiera zgłoszenie przez telefon.
Galeria przedstawia zajęcia technika pożarnictwa podczas wykonywania pracy.
Zdjęcie przedstawia proces gaszenia pożaru. Widoczny jest wóz strażacki z drabiną, na której pracują strażacy. Podpis Przykładowe zadania w pracy technika pożarnictwa.
Pierwszy krok – Reakcja na wezwanie służb ratowniczych. Zdjęcie przedstawia lampę sygnałową, która znajduje się na samochodzie strażackim. Lampa jest otoczona kratą.
Drugi krok – Nakładanie ubioru bojowego. Zdjęcie przedstawia strażaka, który zakłada na siebie ubranie bojowe. Widoczna jest żółtoczarna naszywka z napisem „Straż” z przodu.
Trzeci krok – Przygotowanie ekwipunku strażackiego. Zdjęcie przedstawia strażaka, który pochyla się nad matą obok wozu strażackiego, przygotowując swój ekwipunek. Strażak ubrany jest w strój bojowy.
Czwarty krok – Ubranie dodatkowych elementów ochronnych. Zdjęcie przedstawia strażaka, który pochyla się nad matą obok wozu strażackiego, przygotowując swój ekwipunek. Strażak ubrany jest w strój bojowy, na plecach ma butlę gaśniczą. Zakłada hełm ochronny.
Piąty krok – Zajęcie stanowisk w wozie strażackim. Zdjęcie przedstawia technika pożarnictwa w stroju bojowym. Strażak znajduje się za kierownicą wozu strażackiego.
Szósty krok - Prowadzenie komunikacji radiowej z pozostałymi ekipami ratowniczymi. Zdjęcie przedstawia stację radiową wbudowaną w wóz strażacki. Ręka strażaka ubranego w strój bojowy sięga ku stacji.
Podsumowanie
W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik pożarnictwa.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik pożarnictwa. W grze znajdują się stwierdzenia dotyczące pracy w zawodzie fotograf. Do wyboru są dwie odpowiedzi: prawda lub fałsz. Zaznacz właściwą odpowiedź.