Lesson plan (Polish)
Tytuł: Marzenia się spełniają
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć
Marzenia się spełniają. Jak odkryto mityczną Troję?
Grupa docelowa
Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
7) opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
3) określa temat i główną myśl tekstu;
8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych).
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;
3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;
4) dokonuje selekcji informacji.
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
5) opowiada o przeczytanym tekście.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;
8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;
9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń poznaje historię odkrycia mitycznej Troi i ćwiczy czytanie ze zrozumieniem.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
opowiada historię odkrycia mitycznej Troi;
tworzy streszczenie mitu;
rozmawia o swoich planach i marzeniach.
Metody/techniki kształcenia
podająca: pogadanka;
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność w parach;
aktywność zbiorowa.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi wyznaczonego ucznia lub uczniów, by zapoznali się z fragmentem literackim zawartym w abstrakcie i przygotowali ilustrację plastyczną do lekcji. Uczniowie, pracując metodą przekładu intersemiotycznego, przygotowują swoje prace z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej. Ich zadaniem będzie rozpoczęcie zajęć od prezentacji swoich impresji lub skojarzeń oraz zachęcenie innych uczniów do dyskusji.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób została odkryta mityczna Troja.
2. Wybrani uczniowie prezentują przygotowane na zajęcia prace plastyczne wraz z uzasadnieniem ich realizacji. Wyjaśniają, dlaczego wykonali je w ten sposób. Nauczyciel zachęca pozostałych uczniów do zadawania pytań prezentującym, np.
Dlaczego zdecydowałeś się na taką technikę plastyczną?
Do czego nawiązuje dany element twojej pracy?
W razie potrzeby do zaprezentowanego materiału można wrócić w fazie podsumowującej lekcji. Jeżeli uczeń ma problem z formułowaniem płynnych wypowiedzi w języku angielskim, może podać uzasadnienie wyboru przykładów w języku ojczystym.
Faza realizacyjna
1. Rozmowa o marzeniach. Najpierw uczniowie tworzą rysunki przedstawiające to, o czym marzą (program do rysowania w abstrakcie). Następnie nauczyciel pyta uczniów, jakie mają marzenia. Pytania sterujące:
Czy warto mieć marzenia?
Po co one są?
O czym marzą inni ludzie?
Czy wszystkie marzenia się spełniają i czy powinny się spełniać?
2. W poszukiwaniu mitycznej Troi. Przypomnienie treści mitu trojańskiego. Nauczyciel przedstawia uczniom postać Henryka Schliemanna, który chciał odnaleźć mityczną Troję. Uczniowie czytają tekst w abstrakcie, aby poznać dalsze losy bohatera.
3. Omówienie treści przeczytanego tekstu. Rozmowa kierowana o głównym bohaterze opisanej historii – jego marzeniu, sposobach realizacji planu, osobach, które mu pomogły.
4. Ćwiczenia sprawdzające rozumienie przeczytanego tekstu (nr 2‑6) oraz wzbogacające słownictwo ćw. nr 7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela uczniom informacji zwrotnej. Wskazane jest wykonanie ćwiczeń wspólnie przez cały zespół klasowy.
5. Uczniowie tworzą samodzielnie streszczenie przeczytanego tekstu (4‑6 zdań). Wybrane osoby odczytują swoje prace.
6. Prezentacja zdjęć zawartych w abstrakcie: rekonstrukcji konia trojańskiego oraz ruin Troi na wzgórzu Hisarlik w Turcji. Nauczyciel prosi uczniów, by spróbowali sobie wyobrazić, że przenieśli się w czasie do starożytnej Troi, i opisali wyobrażoną sobie sytuację. Pyta:
Co widzicie?
Co czujecie?
Co zdarzyło się przed chwilą?
Co zdarzy się za chwilę?
Uczniowie w grupach opracowują krótkie opisy sytuacji w czasie teraźniejszym.
7. Przypomnienie znaczenia związku frazeologicznego koń trojański (według informacji w abstrakcie).
Faza podsumowująca
Nauczyciel prosi uczniów o ocenę ich pracy na lekcji oraz stopnia zrozumienia omawianego materiału. Może do tego wykorzystać planszę interaktywną zawartą w abstrakcie.
Praca domowa
Napisz krótkie opowiadanie, którego bohater spełnia swoje wielkie marzenie.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
marzenia
wojna trojańska, trwająca 10 lat wojna, która według greckiej mitologii wybuchła po porwaniu przez Parysa, syna trojańskiego króla Priama, pięknej Heleny, córki króla Sparty.
archeolog, osoba zajmująca się badaniem dawnych kultur i cywilizacji, m.in. na podstawie wykopalisk.
poliglota, osoba mówiąca wieloma językami.
entuzjasta, pasjonat, zapaleniec.
uczony, naukowiec będący autorytetem w swojej dziedzinie.
amator
wykopaliska archeologiczne
koń trojański, drewniana konstrukcja przypominająca konia, dzięki której Grecy zdobyli Troję.
podstęp
streszczenie lub podsumowanie
Teksty i nagrania
Dreams come true
What do you think, is it worth to have dreams? What are they for? What do people dream about? Do all dreams come true? Do you know literary or film heroes who followed their dreams?
Henryk Schliemann, a German merchant, from his childhood dreamed to find a mythical city known only from ancient tales – Troy. Because nobody had ever found the ruins of this city, his desire seemed almost impossible to achieve. See how the story turned out.
The text shows the figure of Helen of Troy – do you remember the history with which she is connected?