Tytuł: Porozmawiajmy o stylach, języku i komunikacji

Opracowanie scenariusza: Barbara Kazimierczak

Temat zajęć:

Porozmawiajmy o stylach, języku i komunikacji.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy II liceum lub technikum.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) analizuje strukturę tekstu: odczytuje jego sens, główną myśl, sposób prowadzenia wywodu oraz argumentację;

3) rozpoznaje specyfikę tekstów publicystycznych (artykuł, felieton, reportaż), retorycznych (przemówienie, laudacja, homilia), popularnonaukowych i naukowych (rozprawa); wśród tekstów prasowych rozróżnia wiadomość i komentarz; rozpoznaje środki językowe i ich funkcje zastosowane w tekstach; odczytuje informacje i przekazy jawne i ukryte; rozróżnia odpowiedzi właściwe i unikowe.

II. Kształcenie językowe.

1. Gramatyka języka polskiego. Uczeń:

3) rozpoznaje argumentacyjny charakter różnych konstrukcji składniowych i ich funkcje w tekście; wykorzystuje je w budowie własnych wypowiedzi;

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

7) rozpoznaje słownictwo o charakterze wartościującym; odróżnia słownictwo neutralne od słownictwa o zabarwieniu emocjonalnym, oficjalne od potocznego.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

3) rozpoznaje i określa funkcje tekstu (informatywną, poetycką, metajęzykową, ekspresywną, impresywną – w tym perswazyjną);

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

6. formułuje tezy i argumenty w wypowiedzi ustnej i pisemnej przy użyciu odpowiednich konstrukcji składniowych;

7. wskazuje i rozróżnia cele perswazyjne w wypowiedzi literackiej i nieliterackiej;

8. rozumie i stosuje w tekstach retorycznych zasadę kompozycyjną (np. teza, argumenty, apel, pointa);

9. wyjaśnia, w jaki sposób użyte środki retoryczne (np. pytania retoryczne, wyliczenia, wykrzyknienia, paralelizmy, powtórzenia, apostrofy, przerzutnie, inwersje) oddziałują na odbiorcę;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

10. zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie;

11. buduje wypowiedź w sposób świadomy, ze znajomością jej funkcji językowej, z uwzględnieniem celu i adresata, z zachowaniem zasad retoryki;

8) tworzy plan kompozycyjny i dekompozycyjny tekstów o charakterze argumentacyjnym;

9) stosuje retoryczne zasady kompozycyjne w tworzeniu własnego tekstu; wygłasza mowę z uwzględnieniem środków pozajęzykowych;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

12. rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę na temat stylów języka i poetyki wypowiedzi argumentacyjnych.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje informatyczne;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • określa specyfikę tekstów publicystycznych i popularnonaukowych;

  • wskazuje i rozróżnia cele perswazyjne w wypowiedzi publicystycznej;

  • rozpoznaje argumentacyjny charakter różnych konstrukcji składniowych i ich funkcje w tekście;

  • wskazuje charakterystyczne cechy stylu danego tekstu, rozpoznaje zastosowane w nim środki językowe i ich funkcje w tekście.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • aktywizujące

    • dyskusja.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi wszystkich uczniów, by przypomnieli sobie materiał e‑podręcznika z lekcji: „How to compose a logical and effective statement?”; „Stylistic characterization of the text”; „Creating argumentative statements in accordance with the principles of logic and rhetoric”; „On the specifics of media texts and statements of politicians”; „About the language of popular science texts”, a wybranych, by na podstawie lekcji przygotowali w oparciu o generator zamieszczony w abstrakcie krzyżówki dla kolegów do pracy na lekcji.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wyświetlają na tablicy interaktywnej opracowane przed lekcją krzyżówki. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie poszczególnych haseł. Po każdej krzyżówce, w oparciu o technikę świateł, uczniowie dokonują oceny pytań (czy są jednoznaczne, logicznie sformułowane). Nauczyciel ocenia pytania pod kątem językowym i udziela informacji zwrotnej.

  2. Ćwiczenie 1. Zadawanie pytań. Uczniowie wykorzystują formularz do zapisania pytań skierowanych do kolegi lub koleżanki w celu sprawdzenia rozumienia wysłuchanego tekstu.

  3. Ćwiczenie 2. Uczniowie, wykorzystując generator zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie testowe dla koleżanki lub kolegi na podstawie fragmentu tekstu.

  4. Nauczyciel przygotowuje dla całej klasy przykład tekstu publicystycznego (kopie dla uczniów). Uczestnicy zajęć w parach analizują tekst i podkreślają w nim konstrukcje składniowe, dzięki którym autor wprowadza argumenty, oraz użyte środki retoryczne. Na koniec określają cele analizowanego tekstu.

  5. Praca w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z grup losuje jeden z pięciu tematów lekcji, z których jest powtórzenie. Zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie quizu pod postacią zestawu pytań otwartych i zamkniętych dla innej grupy. Po wyznaczonym czasie grupy kończą pracę i losują zestaw pytań od innej grupy. Ich zadaniem będzie udzielenie poprawnych odpowiedzi bez możliwości korzystanie z zewnętrznych źródeł. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania na podsumowanie:
    - Jak odróżnić tekst popularnonaukowy od publicystycznego? Jakie cechy wspólne będą miały oba te teksty?
    - Jakie przykładowe konstrukcje składniowe pomagają wprowadzić argumenty w tekście?.

Praca domowa

  1. Przynieś na lekcję przykład tekstu popularnonaukowego. Przygotuj się do omówienia cech stylu, kompozycji oraz języka tego tekstu.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

style
style
Ra1GZZdEtqscq
Nagranie dźwiękowe słówka.

styl

text
text
R1RcW1RN1ZkmA
Nagranie dźwiękowe słówka.

tekst

diminutive
diminutive
R1MTD755aPlO8
Nagranie dźwiękowe słówka.

zdrobnienie

poeticism
poeticism
RhkdhoY2Q1GPT
Nagranie dźwiękowe słówka.

poetyzm

archaisms
archaisms
R1SYjO7Jir0iD
Nagranie dźwiękowe słówka.

archaizmy

regionalisms
regionalisms
R10BgjbBZtRLH
Nagranie dźwiękowe słówka.

regionalizmy

colloquialisms
colloquialisms
RZAUh8N0RsKv6
Nagranie dźwiękowe słówka.

kolokwializmy

fashionable words
fashionable words
R1RxoWBspq6H1
Nagranie dźwiękowe słówka.

modne słowa, wyrażenia

prolongation
prolongation
RV1Td9Q7LclrU
Nagranie dźwiękowe słówka.

wydłużenie

promise
promise
R1ZrLsuWoD6DK
Nagranie dźwiękowe słówka.

obietnica

graduation
graduation
R1aS2zphQEpNF
Nagranie dźwiękowe słówka.

ukończenie studiów lub gradacja (stopniowanie, np. przymiotnika)

designate
designate
RlX9yk9xx2leH
Nagranie dźwiękowe słówka.

desygnować, wyznaczać

logic
logic
R1LaJKG0VhS0f
Nagranie dźwiękowe słówka.

logika l. logiczny

rhetoric
rhetoric
R12sAfaojdGdl
Nagranie dźwiękowe słówka.

retoryczny

argumentative statement
argumentative statement
RhFNs6gNHHYIC
Nagranie dźwiękowe słówka.

wypowiedź argumentacyjna

command
command
R18cX8rn4CKAR
Nagranie dźwiękowe słówka.

rozkaz

effectiveness
effectiveness
R1Rgvroakbgp7
Nagranie dźwiękowe słówka.

efektywność

substantiation
substantiation
R6DDe9ymNZ2wR
Nagranie dźwiękowe słówka.

uzasadnienie

gold thought
gold thought
RglDXBbN7S3zE
Nagranie słówka: gold thought

złota myśl

quotation
quotation
RlKyKwXj1on4V
Nagranie dźwiękowe słówka.

cytat

wordplay
wordplay
RhxUExpz4hUK7
Nagranie dźwiękowe słówka.

gra słów

paradox
paradox
RCr3kkM90Bg6R
Nagranie dźwiękowe słówka.

paradoks

puzzlement
puzzlement
RLKmO9sQqbSCV
Nagranie dźwiękowe słówka.

zakłopotanie

attractiveness
attractiveness
RwDfhhr64lNBs
Nagranie dźwiękowe słówka.

atrakcyjność

cohesion
cohesion
R3uqE9jGze5CF
Nagranie dźwiękowe słówka.

spójność

subjectivism
subjectivism
RYe2aKHBXtXqJ
Nagranie dźwiękowe słówka.

subiektywizm

metatext expressions
metatext expressions
RMq0HIzfC1Mra
Nagranie dźwiękowe słówka.

wyrażenia metatekstowe

admission
admission
RlxSEmCNkuAL8
Nagranie dźwiękowe słówka.

wstęp, dostęp

develop
develop
R1TyPOAMwfF4j
Nagranie dźwiękowe słówka.

rozwinąć

conclusion
conclusion
R5KhCTy9yyEG4
Nagranie dźwiękowe słówka.

wniosek

media language
media language
RJDE0qK4p83Z7
Nagranie dźwiękowe słówka.

medialna odmiana języka

language of politics
language of politics
Rc0n119nkNyyv
Nagranie dźwiękowe słówka.

język polityki

persuasion
persuasion
RbALKrWqGVWAQ
Nagranie dźwiękowe słówka.

perswazja

manipulation
manipulation
R1dJFAwOpBHTg
Nagranie dźwiękowe słówka.

manipulacja

invective
invective
RE2nx0JA2nzmm
Nagranie dźwiękowe słówka.

inwektywa

popular science style
popular science style
R1QVKzdFnRRpe
Nagranie dźwiękowe słówka.

styl popularno‑naukowy

popular science text
popular science text
R17pgj8SWCy4c
Nagranie dźwiękowe słówka.

tekst popularno‑naukowy

popularization
popularization
R172CmirW2OWD
Nagranie dźwiękowe słówka.

popularyzacja

science
science
RgKAdgIvwcTys
Nagranie dźwiękowe słówka.

nauka

knowledge
knowledge
Rs5ue3zGMN40o
Nagranie słówka: knowledge

wiedza

specialist magazine
specialist magazine
R2bu9av3hUyDU
Nagranie dźwiękowe słówka.

magazyn specjalistyczny

science festival
science festival
R8mWt5ZISN9w9
Nagranie dźwiękowe słówka.

festiwal naukowy

science picnic
science picnic
R1OwGs2TqysxE
Nagranie słówka: science picnic

piknik naukowy

professional
professional
RasCoMfP1owGu
Nagranie dźwiękowe słówka.

fachowiec

layman
layman
RCGUmyTTQ9eSo
Nagranie dźwiękowe słówka.

laik

objectivism
objectivism
R8tUSWVsXX8g1
Nagranie dźwiękowe słówka.

obiektywizm

accessibility
accessibility
RG95w1rdYMdjY
Nagranie dźwiękowe słówka.

dostępność

imagery
imagery
RGCY8Ni1z1MRa
Nagranie dźwiękowe słówka.

zobrazowanie

credibility
credibility
Rm6WymFuZle6M
Nagranie dźwiękowe słówka.

wiarygodność

lecture
lecture
RzNEfU8zXsOak
Nagranie dźwiękowe słówka.

wykład

talk
talk
RIQM2lixoV5nM
Nagranie dźwiękowe słówka.

rozmowa

booklet
booklet
RlT7WVxCR88O0
Nagranie słówka: booklet

broszura

quiz
quiz
RHsFmnm2pPUcF
Nagranie dźwiękowe słówka.

quiz

edutainment
edutainment
R1UfGknfFsTZq
Nagranie dźwiękowe słówka.

gry edukacyjne

utility
utility
Rq5luit711chR
Nagranie dźwiękowe słówka.

użyteczność

self‑presentation
self‑presentation
ReuVYD3DcOkFy
Nagranie dźwiękowe słówka.

autoprezentacja

chart
chart
R123f2AW8lyRr
Nagranie dźwiękowe słówka.

wykres

map
map
R6Y92c2KDwGOD
Nagranie dźwiękowe słówka.

mapa

table
table
R1Rb6jJxuBEAx
Nagranie dźwiękowe słówka.

tabela

visualisation
visualisation
R1DzqyTNaateH
Nagranie dźwiękowe słówka.

wizualizacja

Teksty i nagrania

R15FFGXyjEQLx
Nagranie abstraktu: The stylistic markedness of the text. Individual utterances differ because each of us – depending on the situation and the topic of the conversation – uses different linguistic measures, namely by using a different style. We understand style as an effect of a specific linguistic measure selection. Our linguistic choices are determined by various factors, such as the topic of the conversation, the communication situation as well as the age and education level of the addressee and the relation between the addressee and the speaker. What is more, factors related to the speaker are also important, e.g. their communication skills, social background or place of residence. The style is determined by the use of phonetic, inflectional, word formation, syntactic as well as lexical and semantic measures. Changing the tone of a word from neutral to positive or negative can be the effect of word formation, which results in diminutives or augmentatives word formation. Among Lexical stylistic measures it is word measuring stylistic chards words with the limited range of use and troubs. We can divide the marked lexical measures into several categories.

Let's talk about styles, language and communication

Links to the lessons: 1 , 2 , 3 , 4 , 5