Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11xTg3TRDj3r
Na ilustracji widać model "drzewa życia". Jest to wielkie koło, od którego środka odchodzą dwie kreski, które następnie dzielą się na kolejne, a te rozgałęziają się na wiele innych itd. Na końcu każdego z rozgałęzień, których ostatecznie jest kilkaset, znajduje się zapisana nazwa łacińska gatunku. Obrzeże koła w trzech czwartych oznaczone jest kolorem fioletowym, pozostała część po połowie w kolorze zielonym i czerwonym.

Konstruowanie drzew filogenetycznych

Automatycznie wygenerowane „drzewo życia” to model używany w badaniach ewolucji organizmów oraz przy opisywaniu relacji między nimi.
Źródło: Ivica Letunic, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Filogenetyka to nauka zajmująca się badaniem drogi rozwojowej (filogenezy) organizmów. Analizuje ich chronologiczne drogi rozwojowe oraz stopnie pokrewieństwa między organizmami żyjącymi współcześnie i kopalnymi. Zastanawialiście się kiedyś, jakie jest pokrewieństwo między człowiekiem a innymi organizmami? Badania filogenetyczne pomagają to ustalić.

Twoje cele
  • Opiszesz, czym są filogeneza, filogenetyka, drzewo filogenetyczne.

  • Wyjaśnisz, na czym polega konstruowanie drzew filogenetycznych na podstawie danych morfologicznych i anatomicznych.

  • Zrozumiesz, na czym polega konstruowanie drzew filogenetycznych na podstawie danych molekularnych (genetycznych).