Rodzaje imprez masowych
Imprezy masowe towarzyszą nam od zamierzchłych czasów i na stałe wplotły się w życie społeczeństwa. Rozwój cywilizacji i kultury wpływa bezpośrednio na sposób spędzania wolnego czasu. Naturalnym zjawiskiem jest chęć celebracji różnego rodzaju wydarzeń, ważnych dla poszczególnych grup społecznych, a tym samym przeżywania ich w szerszym gronie. Zainteresowania wspomnianych wcześniej grup społecznych powodują różnorodność imprez masowych, na których gromadzą się widzowie, fani i kibice. Biorąc pod uwagę podział odbiorców, imprezy masowe różnią się od siebie charakterem i przeznaczeniem.
Na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych możemy je podzielić na imprezy artystyczno‑rozrywkowe i sportowe, w których wyodrębniono mecz piłki nożnej:
Impreza masowa artystyczno‑rozrywkowa – to impreza o charakterze artystycznym lub rozrywkowym, a także zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 metry. Impreza taka może odbywać się na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000. Przeprowadzenie takiej imprezy możliwe jest także w hali sportowej lub innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, o ile liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.
Impreza masowa sportowa – to impreza masowa mająca na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej. Impreza taka odbywa się na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku jej organizacji w hali sportowej lub innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 300. Tego typu impreza masowa może mieć miejsce na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, o ile liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000. W masowych imprezach sportowych wyodrębniono mecz piłki nożnej. Jest on organizowany na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.
Każda z imprez masowych – niezależnie, czy jest to impreza artystyczno‑rozrywkowa, czy sportowa – może być dodatkowo uznana za imprezę masową podwyższonego ryzyka. Następuje to wtedy, gdy, na podstawie informacji o przewidywanych zagrożeniach lub dotychczasowych doświadczeń związanych z zachowaniem osób uczestniczących, istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji. Należy tutaj zaznaczyć, że w przypadku takiej imprezy kierownikiem do spraw bezpieczeństwa może być wyłącznie osoba, która ukończyła szkolenie dla kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz została dodatkowo wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Nie wszystkie wydarzenia o charakterze artystyczno‑rozrywkowym i sportowym podlegają rygorom określonym dla imprez masowych. Wyłączone są z nich imprezy organizowane w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach, a także w szkołach i placówkach oświatowych, gdy są organizowane przez zarządzających tymi obiektami. Imprezami masowymi nie są również zawody sportowe dzieci i młodzieży oraz sportowców niepełnosprawnych. Podobnie jak wydarzenia w zakresie sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępne i nieodpłatne, organizowane na terenie otwartym. Wspomnieć tutaj należy również o imprezach zamkniętych, organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników, pod warunkiem że rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbywać.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści