Podstawy teoretyczne
ATLAS INTERAKTYWNY
Napędy hydrauliczne można podzielić na napędy hydrostatyczne i hydrokinetyczne.
W napędach hydrostatycznych wykrzesuje się prawa hydrostatyki, która zajmuje się badaniem równowagi cieczy w spoczynku. Napęd hydrostatyczny wykorzystuje do przenoszenia ruchu przede wszystkim energię ciśnienia cieczy. Napęd hydrokinetyczny natomiast, to napęd hydrauliczny wykorzystujący do przenoszenia ruchu przede wszystkim energię kinetyczną cieczy. Wykorzystuje się w nim prawa hydrokinetyki i hydrodynamiki, które rozpatrują ruch cieczy bez lub z uwzględnieniem wpływu sił działających na ciecz.
Hydrostatyka
W cieczy pozostającej w spoczynku działają siły powierzchniowe i siły masowe (objętościowe). Siły powierzchniowe działają w dowolnym punkcie powierzchni cieczy, prostopadle do tej powierzchni. Siły te są zwrócone do wnętrza cieczy. Siły masowe, zwane też objętościowymi, są proporcjonalne do masy cieczy. Siły masowe działają w całej objętości cieczy, na każdą jej cząstkę.
Ciśnieniem cieczy (lub gazu) nazywamy stosunek siły, jaką ciecz naciska na powierzchnię stykającego się z nią ciała, do pola tej powierzchni.
gdzie:
- siła nacisku w ,
- pole powierzchni w ,
- ciśnienie cieczy w (paskalach).
Jednostką główną ciśnienia jest paskal . W hydraulice zwykle stosuje się wielokrotności paskala, najczęściej megapskal .
Gdyby na ciecz działały tylko siły powierzchniowe, to w każdym punkcie cieczy ciśnienie miałoby taką samą wartość. Jest to prawo Pascala dotyczące równomiernego rozchodzenia się ciśnienia w cieczy. Na prawie Pascala oparte jest działanie prostych urządzeń hydraulicznych, np. prasy hydraulicznej.
Zasadę działania prasy hydraulicznej przedstawia poniższa grafika. Składa się ona z dwóch połączonych ze sobą cylindrów (o różnych średnicach) wypełnionych cieczą. W każdym z cylindrów znajduje się tłok. Jeżeli za pomocą mniejszego tłoka wywierany jest na ciecz nacisk , to wywołuje on w cieczy ciśnienie (gdzie — pole poprzecznego przekroju mniejszego tłoka).
Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie o takiej samej wartości działa również na tłok duży. Napór cieczy na duży tłok (o przekroju ) wynosi:
stąd
Zatem napór cieczy na tłok jest proporcjonalny do pola poprzecznego przekroju tłoka. Wielkość i nazywamy przełożeniem hydraulicznym prasy. Stosując prasę hydrauliczną, można za pomocą małej siły uzyskać bardzo duży nacisk , przy czym zgodnie z zasadą zachowania energii przesunięcia tłoków i są odwrotnie proporcjonalne do pól przekrojów tłoków.
Jeżeli na ciecz pozostającą w stanie spoczynku działa tylko siła ciężkości, to jej powierzchnia swobodna jest pozioma i nazywa się zwierciadłem cieczy. Pod wpływem własnego ciężaru cieczy jej cząstki położone w głębszych warstwach są uciskane przez cząstki warstw wierzchnich, wskutek czego w warstwach leżących głębiej panuje większe ciśnienie. To ciśnienie zwane ciśnieniem hydrostatycznym, spowodowane działaniem siły ciężkości, jest wprost proporcjonalne do głębokości (wysokości słupa cieczy). Określa je wzór:
gdzie:
– gęstość cieczy w ,
– przyspieszenie ziemskie ,
– wysokość słupa cieczy w .
Hydrokinetyka
Parametrem określającym przepływ w przewodzie jest natężenie przepływu . Zwane jest również objętościowym strumieniem objętości. Wylicza się je jako stosunek objętości przepływającego płynu w przewodzie do czasu jego przepływu . Zatem jednostką objętościowego natężenia przepływu jest .
Jeżeli za objętość podstawimy iloczyn przekroju przewodu i długość przewodu zajmowanego przez ciecz , to możemy powyższe równanie przekształcić do postaci:
gdzie:
– powierzchnia przekroju poprzecznego przewodu w ,
– prędkość cieczy w .
Prawo ciągłości strugi
Jeżeli w przewodzie zamkniętym ciecz płynie ruchem ustalonym, to strumień objętości (natężenie przepływu) w dowolnym przekroju ma stałą wartość. Dotyczy to zarówno przewodów o stałym przekroju, jak i przewodów o przekroju zmiennym. Można to zapisać w postaci równania ciągłości strugi, która dla cieczy nieściśliwej ma postać:
Prawo ciągłości strugi przedstawiono graficznie na poniższym rysunku.
Z prawa ciągłości strugi wynika, że prędkość cieczy jest odwrotnie proporcjonalna do przekroju poprzecznego przewodu. Jeśli przekrój przewodu zmniejszy się, np. trzykrotnie, to prędkość cieczy w tym przewodzie zwiększy się trzykrotnie.
Hydrodynamika
Prawo Bernoullego
Jeżeli przyjąć, że ciecz płynąca w zamkniętym przewodzie jest nieściśliwa, nie jest lepka, a przepływ jest ustalony to można powiedzieć, że przepływ cieczy odbywa się bez strat energii, a więc w zgodzie z zasadą zachowania energii. Wg równania Bernoullego energia jest stała dla elementu płynu poruszającego się wzdłuż linii prądu.
Poszczególne człony równania odpowiadają kolejno: energii wynikającej z ciśnienia płynu, energii kinetycznej płynu, energii potencjalnej płynu.
Prawo Bernoulliego udowadnia, że im szybciej ciecz przepływa, tym mniejsze wywiera ciśnienie. Ciecz płynąc w rurze o zmieniającym się przekroju ma mniejsze ciśnienie na odcinku gdzie przekrój jest mniejszy. Może być zatem wykorzystane do wyznaczenia prędkości płynu na podstawie pomiarów ciśnienia manometrem U‑rurkowym w tzw. dyszy (zwężce) Venturiego przedstawionej na poniższym rysunku.
Prawo Bernoullego dla zwężki ma postać:
Wykorzystując równanie ciągłości strugi:
wyliczając z niego prędkość strugi w zwężce i podstawiając do równania Bernoullego uzyskamy:
Różnica ciśnień jest równa ciśnieniu hydrostatycznemu słupa cieczy w manometrze U‑rurkowym, zatem:
Stąd można wyliczyć prędkość cieczy w przewodzie:
Energia, jaką układ hydrauliczny przekazuje np. na tłok siłownika, jest iloczynem siły na tłoku i jego przemieszczenia. Odpowiada to iloczynowi ciśnienia w siłowniku i wpływającej objętości cieczy.
Moc wyraża się więc zależnością:
Iloczyn ciśnienia i objętościowego natężenie przepływu określają moc układu hydraulicznego.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści