Tytuł: Porozmawiajmy o awangardzie

Opracowanie scenariusza: Barbara Kazimierczak

Temat zajęć:

Porozmawiajmy o awangardzie.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy III liceum lub technikum.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

2. rozumie podstawy periodyzacji literatury, sytuuje utwory literackie w poszczególnych okresach: starożytność, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r.;

3. rozpoznaje konwencje literackie i określa ich cechy w utworach (fantastyczną, symboliczną, mimetyczną, realistyczną, naturalistyczną, groteskową);

3) rozróżnia gatunki epickie, liryczne, dramatyczne i synkretyczne, w tym: gatunki poznane w szkole podstawowej oraz epos, odę, tragedię antyczną, psalm, kronikę, satyrę, sielankę, balladę, dramat romantyczny, powieść poetycką, a także odmiany powieści i dramatu, wymienia ich podstawowe cechy gatunkowe;

6) rozpoznaje w tekstach literackich: ironię i autoironię, komizm, tragizm, humor, patos; określa ich funkcje w tekście i rozumie wartościujący charakter;

9) rozpoznaje tematykę i problematykę poznanych tekstów oraz jej związek z programami epoki literackiej, zjawiskami społecznymi, historycznymi, egzystencjalnymi i estetycznymi; poddaje ją refleksji;

10) rozpoznaje w utworze sposoby kreowania: świata przedstawionego (fabuły, bohaterów, akcji, wątków, motywów), narracji, sytuacji lirycznej; interpretuje je i wartościuje;

10) rozumie pojęcie parafrazy, parodii i trawestacji, wskazuje ich wzorce tekstowe; wykorzystuje te pojęcia w interpretacji utworu literackiego ZR

14) przedstawia propozycję interpretacji utworu, wskazuje w tekście miejsca, które mogą stanowić argumenty na poparcie jego propozycji interpretacyjnej;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

4) porównuje teksty kultury, uwzględniając różnorodne konteksty; ZR

III. Tworzenie wypowiedzi.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę na temat awangardowych konwencji artystycznych w dziełach literackich i plastycznych.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • określa tematykę i problematykę poznanych tekstów oraz jej związek z programami epoki literackiej i założeń estetycznych;

  • wyjaśnia pojęcie groteski i wskazuje jej przykłady w tekstach;

  • rozpoznaje awangardowe konwencje literackie i artystyczne i określa ich cechy w dziełach (symboliczna, groteskowa);

  • wskazuje zastosowane w utworze środki wyrazu artystycznego i ich funkcje.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • aktywizujące

    • dyskusja.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli sobie materiał z e‑podręcznika z lekcji objętych powtórką (linki w abstrakcie).

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Deformacja w prozie Kafki. Nauczyciel odtwarza nagranie zamieszczone w abstrakcie. Prosi uczniów o przypomnienie sobie lektury „Procesu” Franza Kafki i odpowiedź na pytania:
    - Co oznacza, że deformacja rzeczywistości przyjmuje czasami w literaturze i sztuce formę rewolucyjnego narzędzia?
    - Jakie jest znaczenie egzystencjalnej izolacji w prozie Franza Kafki?.

  2. Deformacja w poezji Gałczyńskiego. Praca w parach. Uczniowie zapisują na planszy interaktywnej notatkę, w której wymieniają najważniejsze cechy poetyckiego stylu K.I.Gałczyńskiego.

  3. Następnie uczniowie czytają fragment wiersza Gałczyńskiego, „Śmierć inteligenta”, i na podstawie tekstu wyjaśniają, czym jest groteska oraz czemu służy. Wskazują środki poetyckie użyte w wierszu i określają ich funkcje.

  4. Przypomnienie poznanych tekstów literackich, określenie ich tematyki oraz związku z programami epoki literackiej i założeniami estetycznymi. Uczniowie wypełniają tabelę w abstrakcie, tworząc notatkę.

  5. Przypomnienie twórczości artystów awangardowych: Giorgio de Chirico, Rene Magritte i Francisa Picabii. Rozpoznanie cech ich twórczości, wskazanie, na czym polegała awangardowość ich dzieł.

  6. Uczniowie, wykorzystując generator zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie testowe dla koleżanki lub kolegi, dotyczące całego materiału powtórkowego.

  7. Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat: Czy XX‑wieczna Awangarda jest dziś nadal awangardą?
    Pytania pomocnicze: Kogo dziś można nazwać mianem artysty nowoczesnego, szukającego swojego środka wyrazu, niepoddającego się trendom? Czy być awangardowym jest dziś łatwo czy trudno?.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji z jego punktu widzenia. Pyta pozostałych uczniów, czy chcieliby coś dodać do wypowiedzi kolegi na temat wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcji.

Praca domowa

  1. Wyobraź sobie, że przeprowadzasz wywiad z jednym z bohaterów dzisiejszej lekcji. Zapisz swoje pytania i przewidywane odpowiedzi.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

vitalism
vitalism
R1FJcD14IbYtT
Nagranie dźwiękowe słówka

witalizm

urbanism
urbanism
RvWeXFObJ9rMa
Nagranie dźwiękowe słówka

urbanizm

daily
daily
RxHW1cc4QEn5p
Nagranie dźwiękowe słówka

codzienny

homogenization
homogenization
RYcKeo64SgNQQ
Nagranie dźwiękowe słówka

homogenizacja

city
city
RFmGsF26VkllM
Nagranie dźwiękowe słówka

miasto

euphoria
euphoria
R1GyyCARraNst
Nagranie dźwiękowe słówka

euforia

exultation
exultation
R15lewz1djMQe
Nagranie dźwiękowe słówka

egzaltacja

momentum
momentum
RdOFx6tnokbe4
Nagranie dźwiękowe słówka

rozmach

intoxication
intoxication
R11mu77zQ39t0
Nagranie dźwiękowe słówka

nietrzeźwość

delight
delight
R1Jb4rTwZ8px4
Nagranie dźwiękowe słówka

uciecha

optimism
optimism
Rd3BPkJUw3gjl
Nagranie dźwiękowe słówka

optymizm

spontaneity
spontaneity
RmoYeJk2R2OXq
Nagranie dźwiękowe słówka

spontaniczność

freedom
freedom
R1JZfuhyDqZpd
Nagranie dźwiękowe słówka

wolność

collective hero
collective hero
RjHuYVJZ9a4LF
Nagranie dźwiękowe słówka

bohater zbiorowy

calculation
calculation
R1FfnGOmeKhgb
Nagranie dźwiękowe słówka

kalkulacja

music video
music video
RDA6uVsf8KtmG
Nagranie dźwiękowe słówka

teledysk

arrangement
arrangement
RAgTd762kQZvA
Nagranie dźwiękowe słówka

aranżacja

right
right
RVJF10dar5hD1
Nagranie dźwiękowe słówka

prawo

foreignness
foreignness
RUucnK3whRYk7
Nagranie dźwiękowe słówka

obcość

absurd
absurd
RswNvaQv2eMUv
Nagranie dźwiękowe słówka

absurd

grotesque
grotesque
RGxCsa5ppHsxW
Nagranie dźwiękowe słówka

groteska

deformation
deformation
R19yaZcG8mmP1
Nagranie dźwiękowe słówka

deformacja

process
process
REHeVUuZknflq
Nagranie dźwiękowe słówka

proces

parabola
parabola
R1I2o9Dy96o5W
Nagranie dźwiękowe słówka

parabola

metaphor
metaphor
R1cMqx10iOc12
Nagranie dźwiękowe słówka

metafora

arrest
arrest
Rx7B9K7HhW7Eb
Nagranie słówka: arrest

areszt

fault
fault
R1C29jNRsKKa7
Nagranie słówka: fault

wina

penalty
penalty
R1FUzOfv4Lyho
Nagranie słówka: penalty

kara

unit
unit
R1VwwxbdZtYWm
Nagranie słówka: unit

jednostka

society
society
Rv5LQn3K5lxKO
Nagranie słówka: society

społeczeństwo

social norms
social norms
RFG44WjL7Nc8W
Nagranie dźwiękowe słówka

normy społeczne

criticism
criticism
R1SyOLCmJFJoR
Nagranie dźwiękowe słówka

krytyka

mythologization
mythologization
Rsdnv8tVms3Ki
Nagranie dźwiękowe słówka

mitologizacja

Onirism
Onirism
RDAAPwgivdfx7
Nagranie dźwiękowe słówka

oniryzm

autobiographism
autobiographism
RRx5KRZpVewyR
Nagranie dźwiękowe słówka

autobiografizm

creationism
creationism
R26wGtXIVYAjI
Nagranie dźwiękowe słówka

kreacjonizm

intertextuality
intertextuality
RAZrudjhOYdwC
Nagranie dźwiękowe słówka

intertekstualność

childhood
childhood
R1R3l3LTEysUf
Nagranie dźwiękowe słówka

dzieciństwo

space
space
R1PtplqimAS1m
Nagranie dźwiękowe słówka

przestrzeń

labyrinth
labyrinth
R1aDF0gDx6dgy
Nagranie dźwiękowe słówka

labirynt

motive
motive
R1TkO5H59BtQu
Nagranie dźwiękowe słówka

motyw

plot
plot
R1AkmfcRQU7bv
Nagranie dźwiękowe słówka

wątek

genealogy
genealogy
R12k4WI4aGfwz
Nagranie dźwiękowe słówka

genealogia

metaphysics
metaphysics
R1Gd8GRj0cvQd
Nagranie dźwiękowe słówka

metafizyka

unmasking
unmasking
Rzcw9mHDnM7Qk
Nagranie dźwiękowe słówka

demaskacja

carnival
carnival
R1QPo0ywGEp6h
Nagranie dźwiękowe słówka

karnawał

materiality
materiality
RTucot6jDOmyI
Nagranie dźwiękowe słówka

materialność

sensuality
sensuality
RXKVVlXnlZ82u
Nagranie dźwiękowe słówka

sensualność

onomatopoeia
onomatopoeia
RhZuM0Ziu6uSc
Nagranie dźwiękowe słówka

onomatopeja

synaesthesia
synaesthesia
R1E03IzLjSFVq
Nagranie dźwiękowe słówka

synestezja

enumeration
enumeration
R7ELr7Dzxyvr9
Nagranie dźwiękowe słówka

wyliczenie

animation
animation
Rnmr49uEIPKBF
Nagranie dźwiękowe słówka

animizacja

Dadaism
Dadaism
RKwaU3cAZzDMV
Nagranie dźwiękowe słówka

dadaizm

surrealism
surrealism
R1GDXTDQKL07I
Nagranie dźwiękowe słówka

surrealizm

metaphysical painting
metaphysical painting
R15WCwEgDS058
Nagranie dźwiękowe słówka

metafizyczny obraz

van
van
R9FNTNkqrJC7Y
Nagranie dźwiękowe słówka

ciężarówka

Fauvism
Fauvism
RYdIDXnsRjUef
Nagranie dźwiękowe słówka

Fowizm

experiment
experiment
RO9KZosaAM09u
Nagranie dźwiękowe słówka

eksperyment

rebellion
rebellion
RtLaKwOccExDh
Nagranie dźwiękowe słówka

rebelia

iconoclasm
iconoclasm
R1eNMjRJC54VZ
Nagranie dźwiękowe słówka

ikonoklyzm

expressionism
expressionism
R1Ebf741gak7e
Nagranie dźwiękowe słówka

ekspresjonizm

cubism
cubism
R1PkgAyIUOui3
Nagranie dźwiękowe słówka

kubizm

futurism
futurism
R1O5MQ3C7kMRL
Nagranie dźwiękowe słówka

futyryzm

constructionism
constructionism
RU727kdbzK8IJ
Nagranie dźwiękowe słówka

konstrukcjonizm

Suprematism
Suprematism
R1Gf6KWmOsBdF
Nagranie dźwiękowe słówka

suprematyzm

Neo‑plasticism
Neo‑plasticism
R17hKAwecz8EN
Nagranie dźwiękowe słówka

neo‑plastycyzm

psychoanalysis
psychoanalysis
Rxw0kdf2nm5oI
Nagranie dźwiękowe słówka

psychoanaliza

collage
collage
RKTSKS5VD2kGJ
Nagranie dźwiękowe słówka

kolaż

photomontage
photomontage
RQvJn21B4K7Dj
Nagranie dźwiękowe słówka

fotomontaż

assemblage
assemblage
RUEkZ8UalDgBJ
Nagranie dźwiękowe słówka

asamblaż

mystery
mystery
R1CvAylGEVpEr
Nagranie dźwiękowe słówka

tajemnica

esoterism
esoterism
RaaxE50snfzoK
Nagranie dźwiękowe słówka

ezoteryka

manifesto
manifesto
R5cZPTMVLC7hc
Nagranie dźwiękowe słówka

manifest

provocation
provocation
R3xHGXpeQFsjD
Nagranie dźwiękowe słówka

prowokacja

Teksty i nagrania

RaVbLZI4l0C84
Nagranie abstraktu

Let's talk about avant‑garde. Repeating lesson

Links to the lessons: 1 , 2 , 3 , 4 , 5