Lesson plan (Polish)
Tytuł: Jak napisać sprawozdanie?
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Jak napisać sprawozdanie? Ćwiczymy podstawowe umiejętności dziennikarskie.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
1) identyfikuje wypowiedź jako tekst informacyjny, publicystyczny lub reklamowy;
5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;
6) odróżnia informacje o faktach od opinii.
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
2) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny;
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;
7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny;
2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi.
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
1) tworzy spójne wypowiedzi - sprawozdanie;
9) wykorzystuje wiedzę o języku w tworzonych wypowiedziach.
Ogólny cel kształcenia
Kształcenie umiejętności relacjonowania wydarzeń.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;
posługuje się oficjalną odmianą polszczyzny;
wskazuje treści, które powinny się znaleźć w sprawozdaniu;
poprawnie używa wyrazów wskazujących następstwo czasowe;
gromadzi słownictwo oceniające;
ocenia wydarzenie.
Metody/techniki kształcenia
elementy metody podajacej;
problemowa: rozmowa kierowana;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, tekstu przewodniego.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita;
aktywność w parach.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Określenie celu zajęć, którym jest tworzenie sprawozdania z jakiegoś wydarzenia. Podanie kryterów sukcesu.
2. Wprowadzenie do tematu w formie zabawy: uczniowie układają z puzzli obrazek.
Faza realizacyjna
1. W ramach indywidualnej aktywności uczniowie czytają tekst w języku polskim z e‑podręcznika - fragment „Spacerownika Dolnośląskiego” Tomasza Wysockiego. Nauczyciel kieruje lekturą, prosząc uczniów o przemyślenie celu wypowiedzi.
2. W tekście e‑podręcznika niektóre fragmenty są wytłuszczone. Uczniowie proszeni są o opracowanie pytań dotyczących tych fragmentów. Nauczyciel może poinstruować uczniów, aby pracowali w parach: jeden uczeń zadaje pytanie, a drugi odpowiada na nie.
3. Wyszukiwanie informacji w tekście (ćw. 4).
4. Nauczyciel przedstawia materiał w sprawozdaniu jako formę wypowiedzi, np. „Sprawozdanie jest ustną lub pisemną relacją z wydarzeń, w których uczestniczył oraz ich postępów. Pisząc sprawozdanie, należy pamiętać o podaniu szczegółowych informacji - odpowiedzi na następujące pytania: kto?, kiedy?, gdzie?, w czym?, co on z kolei zrobił? Fakty, nazwiska, daty i liczby są ważne. Użyj pierwszej osoby liczby pojedynczej lub mnogiej. W sprawozdaniu potrzebujesz słownika oznaczającego sekwencję czasową, np. na początku, potem, dalej, z kolei, na końcu, podsumowując i oceniając słownictwo (opisujące twoje uczucia i wrażenia), np. świetne, ciekawe, atrakcyjne, nudne, proste, zasypiające, zmarnowany czas. Opisz kolejno wydarzenia (w kolejności chronologicznej). Do sprawozdania możesz dołączyć mapę z trasą i zdjęciami. „
5. Uczniowie ćwiczą umiejętności pisania sprawozdania (polecenie 5). Aby ułatwić pracę, nauczyciel może podzielić klasę na dwie grupy: uczniowie z grupy 1 wyrażają pozytywną opinię na temat wydarzenia, a ci z grupy 2 - negatywną. Ocena tekstowa pod kątem poprawności wdrożenia gatunku (ćw 6). Wskazanie elementów sprawozdania w tekście.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje pytania skłaniajace do podsumowania, np.
Kto może napisać sprawozdanie?
W jakim celu pisze się sprawozdanie?
Kto może być odbiorcą sprawozdania?
O czym należy pamiętać, pisząc sprawozdanie?
Praca domowa
Napisz sprawozdanie na temat dowolnego wydarzenia, np. wycieczka, koncert, mecz itp.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
sprawozdanie
relacja
krasnal
mikstura
latarnia
osada
kamieniczka
zamek
więzienie
Rynek
Teksty i nagrania
How to write a report?
A report is an oral or written account of the events in which one took part; a presentation of the course of events. When writing a report, one must remember to provide specific information – preferably in the form of answers to the following questions: who?, when?, where?, what did they take part in? what did they do? Facts, names, dates and numbers are important. Present your story in the first person singular or plural.
A report requires words specifying the sequence of time, e.g. at the beginning, then, subsequently, later, next, at the end, and evaluating the events (describing your feelings and impressions), e.g. great, interesting, attractive, boring, average, sleepy, a waste of time etc. Events should be presented in sequence (in chronological order). You can attach a tour map and photos to the report.