Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rc1KLUGXxUnIU
Ilustracja przedstawia kobiety w sukniach i mężczyzn w garniturach, którzy siedzą przy stole. Na stole stoją kieliszki i karafka. Mężczyźni palą papierosy i przeglądają gazetę.

Francuskie oświecenie

Henri Gervex, Café Scene in Paris, 1877
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Immanuel Kant Co to jest Oświecenie?

Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy. Niepełnoletność to niezdolność człowieka do posługiwania się swym własnym rozumem, bez obcego kierownictwa. Zawinioną jest ta niepełnoletność wtedy, kiedy przyczyną jej jest nie brak rozumu, lecz decyzji i odwagi posługiwania się nim bez obcego kierownictwa. Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się swym własnym rozumem − tak brzmi hasło Oświecenia.

K0065 Źródło: Immanuel Kant, Co to jest Oświecenie?, tłum. A. Landman.

Czy polityka potrzebuje filozofii? Jeżeli ma być oparta na wartościach i rozwiązywać problemy społeczne - na pewno tak. Oświecenie francuskie określiło na nowo rolę filozofii i filozofów. Stali się działaczami społecznymi i popularnymi literatami, wyznaczającymi intelektualne prądy epoki. Filozofia poruszyła opinię publiczną. Stworzyła program polityczno‑społeczny, domagając się reform i sprawiedliwości. Hasła rewolucji francuskiej: wolność, równość, braterstwo, powstały w czasach oświecenia i pozostają aktualne. Wiek rozumu zbudował mentalną tożsamość europejską.

Twoje cele
  • Poznasz najważniejsze prądy umysłowe filozofii francuskiego oświecenia.

  • Przeanalizujesz wpływ francuskiej filozofii oświecenia na inne kraje Europy, w tym Polskę.

  • Ocenisz historyczne znaczenie oświeceniowych postulatów społecznej równości.