Grafika przedstawia schemat poprzeczny obuwia i jego poszczególne elementy. Na górze znajduje się wierzch obuwia, kolejne warstwy to podszewka, wyściółka, podpodeszwa, wyłożenie, podeszwa.
Schemat klejonego systemu montażu
W klejonym systemie montażu dolny brzeg cholewki jest zaćwiekowany na podpodeszwę. Do zaćwiekowanego brzegu cholewki i wyłożenia przyklejona jest podeszwa.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Grafika przedstawia przymocowanie podeszwy do spodu obuwia systemem przeszywanym. Pokazane są kolejne warstwy obuwia - wierzch, podszewka, podpodeszwa, wyłożenie, miejsce przyszycia podeszwy do spodu oraz podeszwa.
Schemat przeszywanego systemu montażu
System przeszywany polega na przeszyciu ściegiem łańcuszkowym podpodeszwy, zaćwiekowanego brzegu cholewki i podeszwy.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Grafika przedstawia schemat przeszywano‑dublowanego systemu montażu. Kolejne warstwy obuwia to wierzch, podszewka, podpodeszwa, wyłożenie, podsuwka, podeszwa. Szew przeszywany łączy podpodeszwę z podsuwką, a szew dublowany podsuwkę z podeszwą.
Schemat przeszywano‑dublowanego systemu montażu
System przeszywano‑dublowany polega na przeszyciu ściegiem łańcuszkowym podpodeszwy, zaćwiekowanego brzegu cholewki i podsuwki. Następnie podsuwkę zszywa się z podeszwą ściegiem dublowanym.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Grafika przedstawia schemat pasowego systemu montażu. Kolejne warstwy obuwia to wierzch obuwia, podszewka, podpodeszwa, wyłożenie, pas i podeszwa. Obuwie ma dwa szwy - szew łańcuszkowy, który łączy podłużny brzeg pasa z brzegiem cholewki i wargą podpodeszwy oraz szew dublowany, który łączy podłużny bok pasa z podeszwą.
Schemat pasowego systemu montażu
System pasowy polega na przeszyciu ściegiem łańcuszkowym wargi podpodeszwy, dolnego brzegu cholewki i podłużnego boku pasa. Drugi bok pasa jest zszyty z podeszwą szwem dublowanym.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia narzędzia ręczne niezbędne w procesie ćwiekowania obuwia - nóż szewski, młotek i kleszcze. Nóż składa się z rękojeści i ostrza ściętego przy końcu. Młotek składa się z drewnianego trzonka i metalowej główki. Z jednej strony główki jest płaski i okrągły obuch, a z drugiej ostro ścięty rąb. Ostatnie narzędzie to kleszcze szewskie. Mają podwójną rękojeść z izolacją z tworzywa sztucznego oraz kleszcze z zębami.
Narzędzia niezbędne w procesie ręcznego ćwiekowania cholewki.
1. Nóż szewski to narzędzie przeznaczone do obcinania nadmiaru materiału zaćwiekowanego brzegu cholewki.
2. Młotek szewski to narzędzie przeznaczone do oklepywania zaćwiekowanego brzegu cholewki oraz wbijania teksów.
3. Kleszcze szewskie to narzędzie przeznaczone do ręcznego ćwiekowania cholewki.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia parzak cholewki - maszynę przeznaczoną do nawilżania przedniej części cholewki oraz aktywizacji podnosków wykonanych z materiałów termoplastycznych. Frontowa część maszyny składa się z panelu z pokrętłami, obudowy wokół silnika maszyny oraz dołączonego do niej pojemnika z płynem.
Na blacie maszyny znajdują się płaskie prasy, na których kładzie się obuwie. W głębi maszyny znajdują się dwa półokrągłe łożyska, które obniżają się i nagrzewają przednią część cholewki. W tle są inne maszyny szewskie.
Parzak cholewki Parzak do czubków cholewek to maszyna przeznaczona do nawilżania przedniej części cholewki oraz aktywizacji podnosków wykonanych z materiałów termoplastycznych.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia formowarkę pięt - maszynę do wstępnego formowania cholewek w części piętowej. W centralnej części maszyny, wewnątrz obudowy znajdują się dwa metalowe kopyta imitujące kształt części piętowej stopy. Dookoła kopyt znajdują się pozostałe części maszyny, których zadaniem jest dociśnięcie i uformowanie skóry tak, aby przyjęła odpowiedni kształt. Obok maszyny leżą zwinięte paski czarnej skóry.
Formowarka pięt Formowarka pięt to maszyna do wstępnego formowania cholewek w części piętowej.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia obciągarkę zakładek, czyli maszynę, której zadaniem jest wyciągnięcie cholewki w taki sposób, aby podszewka i wierzch uległy zespoleniu z zakładką, a całość przyjęła kształt pięty kopyta. Z przodu maszyny znajdują się dwa metalowe kopyta, a dookoła nich kleszcze, których zadaniem jest wyciąganie cholewki i dopasowywanie jej do pożądanego kształtu. Na obudowie na przednim panelu maszyny znajdują się pokrętła. Nad maszyną wisi wentylator.
Obciągarka zakładek Obciągarka zakładek to maszyna powodująca wyciągnięcie cholewki w taki sposób, aby podszewka i wierzch uległy zespoleniu z zakładką, a całość przyjęła kształt pięty kopyta.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia klamerkowarkę. Centralną część maszyny stanowi metalowy element o kształcie prostopadłościanu z lekko zaokrąglonym lewym bokiem. Po jego obu bokach znajdują się dwie korby regulujące, a na górze element maszyny dociskający obuwie.
Klamerkowarka Klamerkowarka to maszyna przeznaczona do przymocowania uformowanej podpodeszwy do podstawy kopyta na czas ćwiekowania cholewki.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia ćwiekarkę czubków za pomocą kleju termoplastycznego. Urządzenie składa się z obudowy, panelu sterującego w przedniej części oraz kleszczy w centralnej części. Kształt kleszczy dopasowany jest do kształtu czubka kopyta. Na przednim panelu, który umieszczony jest po obu stronach urządzenia znajdują się przyciski oraz zegary pomiarowe.
Ćwiekarka czubków za pomocą kleju termoplastycznego Ćwiekarka czubków to maszyna przeznaczona do ćwiekowania przedniej części cholewki za pomocą kleju termoplastycznego. W trakcie tego procesu następuje uformowanie cholewki do kształtu czubka kopyta oraz przymocowanie jej do podpodeszwy.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia ćwiekarkę śródstopia i pięt. Urządzenie składa się z obudowy, do której podłączone są liczne przewody. W centralnej części pomiędzy szczękami znajduje się cholewka wraz z podpodeszwą. Nad szczękami są panele sterujące z pokrętłami i zegarami pomiarowymi. W tle widoczne są inne maszyny szewskie.
Ćwiekarka śródstopia i pięt
Ćwiekarka śródstopia i pięt to maszyna przeznaczona do ćwiekowania cholewki w miejscu śródstopia i pięty za pomocą kleju termoplastycznego i teksów lub wyłącznie kleju. W trakcie tego procesu następuje uformowanie cholewki do kształtu środkowej i tylnej części kopyta oraz przymocowanie jej do podpodeszwy.
Zdjęcie przedstawia ćwiekarkę pięt łączącą elementy za pomocą kleju. Urządzenie składa się z obudowy, panelu sterującego i szczęk znajdujących się w centralnej części. Kształt szczęk dopasowany jest do kształtu pięt. Na panelu sterującym znajdują się dwa pokrętła i czerwony przycisk.
Ćwiekarka pięt łącząca elementy za pomocą kleju Ćwiekarka pięt to maszyna przeznaczona do ćwiekowania cholewki w miejscu pięty za pomocą kleju lub teksów. W trakcie tego procesu następuje uformowanie cholewki do kształtu tylnej części kopyta oraz przymocowanie jej do podpodeszwy.
Zdjęcie przedstawia ścierarkę. Maszyna składa się z przedniego, płaskiego panelu, wyposażonego w długą taśmę ścierającą po lewej stronie i okrągłą, małą głowicę ścierającą przymocowaną do walcowatego elementu maszyny po prawej stronie. Zarówno taśma, jak i głowica mają szorstką powierzchnię, umożliwiającą ścieranie. Po prawej stronie maszyny znajduje się skrzynia z przyciskami do włączania i wyłączania maszyny oraz regulatorem intensywności tarcia.
Ścierarka Ścierarka to maszyna przeznaczona do usuwania nadmiaru materiału powstałego w miejscach ćwiekowania cholewki na podpodeszwę oraz przygotowania zaćwiekowanego brzegu do przyklejenia podeszwy.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia kalibrowarkę. W centrum maszyny znajduje się podłużny walec, na szczycie którego jest umieszczony prostopadłościan zaokrąglony po lewej stronie, a obok niego podobny element przeznaczony do dociskania zaprasowywanej cholewki. Po obu stronach maszyny znajdują się panele z przyciskami sterującymi.
Kalibrowarka Kalibrowarka to maszyna przeznaczona do zaprasowania i wygładzania zaćwiekowanego brzegu cholewki.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia stabilizator obuwia. Maszyna jest wyposażona w płaskie, podłużne panele stabilizujące, stykające się ze sobą dłuższymi bokami. Dociskają one obie strony obuwia jednocześnie, umieszczone na taśmie przypominającej kształtem półokrąg.
Reszta maszyny jest w kształcie prostopadłościanu, a jej elementy pokryte są metalową obudową zabezpieczającą.
Stabilizator obuwia Stabilizator obuwia to maszyna, która utrwala kształt nadany cholewce w procesie ćwiekowania obuwia, poprzez usunięcie wewnętrznych naprężeń w materiale.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia nakładarkę kleju. Górną część maszyny stanowi pojemnik w kształcie prostopadłościanu z lekko ściętym lewym dolnym bokiem. Pod nim zainstalowane są dwa przylegające do siebie elementy w kształcie walca, przytwierdzone śrubami znajdującymi się po prawej stronie. Stabilizuje je lewa część maszyny pokryta obudową zabezpieczającą z przyciskiem alarmowym. Do lewej części maszyny odchodzi niewielki blat.
Nakładarka kleju Nakładarka kleju przeznaczona jest do równomiernego nałożenia kleju na zaćwiekowany brzeg cholewki i podeszwę.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia aktywizator błony klejowej - urządzenie o kształcie prostopadłościanu bez dolnej i przedniej ściany. Do tylnej ściany przytwierdzone są rurki, na których wiesza się sklejone elementy obuwia.
Aktywizator błony klejowej Aktywizator błony klejowej to urządzenie, które uplastycznia naniesioną powłokę kleju w takim stopniu, aby uzyskać jak największą wytrzymałość połączenia wierzchu ze spodem.
Zdjęcie przedstawia prasę do przyklejania spodu obuwia. Składa się z dwóch, takich samych elementów w formie kolumn. W dolnej części obudowy znajdują się miejsca do umieszczenia obuwia. Z górnej części obudowy wystają walcowate prasy dociskające. Do góry obudowy przyłączone są przewody. W tle widać inne urządzenia szewskie.
Prasa do przyklejania spodu obuwia Prasa do przyklejania spodu obuwia do zaćwiekowanego brzegu cholewki przeznaczona jest do trwałego połączenia wierzchu ze spodem obuwia.
Zdjęcie przedstawia urządzenie do wyzuwania cholewki. Składa się z blatu z prostokątnym wgłębieniem, nad którym znajduje się pokrywa z wgłębieniem o tym samym kształcie. Pod blatem, na przedniej ścianie maszyny znajdują się przyciski sterujące.
Urządzenie do wyzuwania cholewki Urządzenie do wyzuwania cholewki z kopyta ułatwia zdejmowanie obuwia z kopyta w warunkach produkcji, po połączeniu wierzchu ze spodem.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia przybijarkę obcasów. Maszyna składa się ze dolnej skrzyni, na której umieszone są walcowate przyrządy służące do przybijania obcasów. Na górze, po lewej stronie znajdują się przewody elektryczne. W tle widać kartony, wentylator i obciągarkę zakładek.
Przybijarka obcasów Przybijarka obcasów to maszyna przeznaczona do trwałego przytwierdzania obcasów do dolnej powierzchni obuwia w części pięty.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia szczotkarkę, składającą się z podstawy i płaskiego, pochyłego panelu, wzdłuż którego umieszczony jest metalowy pręt, do którego przymocowane są cztery okrągłe szczotki. Na środku panelu znajdują się przyciski funkcyjne maszyny.
Szczotkarka Szczotkarka to maszyna używana w końcowej fazie produkcji obuwia i służy do polerowania i szczotkowania cholewek.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia kabinę do apreturowania. Urządzenie to ma strukturę prostopadłościanu bez przedniej ściany. Dolna ściana maszyny wyposażona jest w otwory, do których spływają resztki nanoszonych na obuwie substancji. Do prawej ściany maszyny przytwierdzony jest dystrybutor substancji. W tle widoczne inne maszyny zakładu szewskiego.
Kabina do apreturowania Kabina do apreturowania służy do nanoszenia ciekłych apretur, środków nabłyszczających i wykończających na elementy obuwia za pomocą pistoletu natryskowego.
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Grafika przestawia stojącą na blacie skórzaną cholewkę buta z włożonym do niej drewnianym kopytem. Na dole widać włożone do obuwia metalowe teksy. W tle rozsypane na blacie teksy,słoiki zbiornik z cieczą.
Zaćwiekowana wstępnie cholewka na kopycie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia cholewkę złączoną za pomocą kleju z podpodeszwą buta. Na bucie nie ma jeszcze podeszwy. Cholewka jest zawinięta pod podeszwę na długość około dwóch centymetrów. W centralnej części podpodeszwy znajduje się metalowe wzmocnienie.
Cholewka zaćwiekowana na podpodeszwę za pomocą kleju
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
Zdjęcie przedstawia cholewki zaćwiekowane za pomocą teksów. Na prowadnicy po lewej stronie znajdują się zaćwiekowane cholewki, a na prowadnicy po prawej stronie są podpodeszwy. Cholewki są zaćwiekowane na podpodeszwie za pomocą metalowych teksów umieszczonych po obu stronach podpodeszwy oraz z tyłu i przodu.
Cholewki zaćwiekowane za pomocą teksów
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.
3. Urządzenia stosowane w czasie montażu i wykończenia
Zaznaczanie komórek tabeli
3. Urządzenia stosowane w czasie montażu i wykończenia
R9NXe8hYEsIFW2
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń, wybierając obok nich Prawda lub Fałsz.. W klejonym systemie montażu dolny brzeg cholewki jest zagięty na podpodeszwę i przymocowany do niej za pomocą kleju, teksów lub klamer.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Parzak do czubków cholewek to maszyna przeznaczona do aktywizacji zakładek.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Klamerkowarka to maszyna do klamrowania podpodeszew.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Stabilizator obuwia to maszyna, która utrwala kształt nadany cholewce w procesie ćwiekowania obuwia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aktywizator błony klejowej przeznaczony jest do równomiernego nałożenia kleju na zaćwiekowany brzeg cholewki.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Szczotkarka to maszyna używana w końcowej fazie produkcji obuwia i służy do polerowania i szczotkowania cholewek.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń, wybierając obok nich Prawda lub Fałsz.. W klejonym systemie montażu dolny brzeg cholewki jest zagięty na podpodeszwę i przymocowany do niej za pomocą kleju, teksów lub klamer.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Parzak do czubków cholewek to maszyna przeznaczona do aktywizacji zakładek.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Klamerkowarka to maszyna do klamrowania podpodeszew.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Stabilizator obuwia to maszyna, która utrwala kształt nadany cholewce w procesie ćwiekowania obuwia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Aktywizator błony klejowej przeznaczony jest do równomiernego nałożenia kleju na zaćwiekowany brzeg cholewki.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Szczotkarka to maszyna używana w końcowej fazie produkcji obuwia i służy do polerowania i szczotkowania cholewek.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz