Zadania zawodowe
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik żeglugi śródlądowej powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:
TWO.08. Planowanie i prowadzenie żeglugi po śródlądowych drogach wodnych i morskich wodach wewnętrznych:
planowania podróży statkiem,
prowadzenia prac ładunkowych i przewożenia ładunków drogą wodną,
prowadzenia statku po zaplanowanej trasie oraz manewrowanie,
prowadzenia akcji ratowniczych i ratunkowych na wodach morskich i śródlądowych.
TWO.09. Obsługa siłowni statkowych, urządzeń pomocniczych i mechanizmów pokładowych:
przygotowywania siłowni statkowej i mechanizmów pokładowych,
obsługiwania siłowni statkowych i mechanizmów pokładowych.
„Na co dzień zajmuję się przede wszystkim planowaniem podróży statkiem, prowadzeniem prac ładunkowych oraz przewożeniem ładunków drogą wodną”.
Grzegorz, technik żeglugi śródlądowej
Kontenerowiec to typ statku towarowego, który jest powszechnie wykorzystywany od lat 60. XX wieku. Jego użycie rozpoczęło rewolucję w transporcie morskim.
Przykładowe zadania zawodowe
Planowanie podróży statkiem
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe.
Zdjęcie pierwsze przedstawia proces przygotowania planu podróży według obowiązujących przepisów. Odbywa się to na mostku kapitańskim. Na zdjęciu widoczni są trzej mężczyźni patrzący na osobę poza kadrem, stoją oni wokół blatu, na którym rozłożona jest mapa.
Zdjęcie drugie przedstawia planowanie etapów rejsu. Na zdjęciu widoczny jest fragment osoby korzystającej z komputera i robiącej notatki w notesie.
Zdjęcie trzecie przedstawia sprawdzanie dopuszczalnego zanurzenia statków. Na zdjęciu widoczny jest kalkulator oraz klawiatura komputera leżące na biurku.
Zdjęcie czwarte przedstawia zabezpieczanie statku wycieczkowego w porcie. Na zdjęciu znajduje się statek wycieczkowy ogromnych rozmiarów, który jest zacumowany w porcie. Z boku statku widoczne są szalupy.
Prowadzenie prac ładunkowych i przewożenia ładunków drogą wodną
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Kontrola dokumentów. Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn w maseczkach. Jeden z nich sprawdza dokumenty pokazywane mu przez drugiego.
Zdjęcie drugie, podpisane Przyjmowanie ładunku do przewozu w porcie kontenerowym. Na zdjęciu widać nabrzeże portowego terminalu kontenerowego. Widoczny jest prawie pusty statek kontenerowiec w trakcie załadunku lub rozładunku. Na nabrzeżu widać kilka zielonych dźwigów z suwnicami.
Zdjęcie trzecie, podpisane Przeprowadzanie kontroli urządzeń statku. Na zdjęciu widać osobę piszącą ołówkiem w dokumencie na podkładce opartej o murek. Obok stoi metalowy cylinder.
Prowadzenie akcji ratowniczych i ratunkowych na wodach morskich i śródlądowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obsługa radaru. Na zdjęciu widać mężczyznę siedzącego przy konsoli z wyświetlaczami, klawiaturą oraz przyciskami i pokrętłami, który obraca jednym z pokręteł. Na dolnym ekranie widać obraz z radaru.
Zdjęcie drugie, podpisane Obsługiwanie i nadzorowanie szalupy ratunkowej. Na zdjęciu widać zawieszoną na wyciągarce białą szalupę ratunkową.
Zdjęcie trzecie, podpisane Posługiwanie się indywidualnymi i zbiorowymi środkami ratunkowymi. Na zdjęciu widać zawieszone na ścianie czerwone koło ratunkowe.
Galeria przedstawia przykładowe zadania w pracy technika żeglugi śródlądowej w formie prezentacji z krokami. W Prezentacji jest siedem zdjęć.
Zdjęcie pierwsze przedstawia dwie osoby widoczne z daleka, stojące na pokładzie statku przy barierce.
Krok pierwszy, podpisany Obsługa i kontrola maszynowni statku. Na zdjęciu widać plątaninę rur w głębi statku pod sufitem korytarza.
Krok drugi, podpisany Obsługa silnika statku. Na zdjęciu widać rząd elementów z rurami ustawionych jeden obok drugiego, z których rury biegną w górę i do tyłu do kolejnych wyższych urządzeń.
Krok trzeci, podpisany Pełnienie wacht morskich i portowych. Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnych spodniach i białej koszuli z pagonami. Idzie on po pokładzie statku wzdłuż barierki. W dole za barierką widoczna jest woda.
Krok czwarty, podpisany Wykonywanie prac spawalniczych. Na zdjęciu widać osobę w przyłbicy ochronnej z szybką na twarz która spawa ze sobą dwa elementy metalowe.
Krok piąty, podpisany Praca na tokarce. Na zdjęciu widać mężczyznę w okularach ochronnych pochylonego nad tokarką.
Krok szósty, podpisany Cumowanie barki. Na zdjęciu widać osobę widoczną z góry, która zapierając się o drewniany pomost ciągnie za gruby sznur.
Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę, wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.
Obsługiwanie siłowni statkowych i mechanizmów pokładowych
Galeria przedstawia przykładowe zadania zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.
Zdjęcie pierwsze, podpisane Obsługiwanie sterówki statku. Na zdjęciu widać wnętrze sterówki statku wyłożonej drewnem. Przez okna widać morze. Na środku sterówki jest koło sterowe, za którym widoczne są wskaźniki i inne urządzenia sterownicze.
Zdjęcie drugie, podpisane Wykonywanie prac konserwacyjno‑naprawczych urządzeń pomocniczych i mechanizmów pokładowych na mostku kapitańskim. Na zdjęciu widać wnętrze sterówki dużego statku. Wypełnione jest różnymi konsolami z ekranami i przyciskami. W pomieszczeniu stoi pięciu mężczyzn. Jeden pochyla się nad konsolą, drugi stoi obok niego i patrzy w kierunku okna. Pozostali trzej stoją przy różnych oknach i patrzą przez nie.
Zdjęcie trzecie, podpisane Obsługa panelu sterującego. Na zdjęciu widać mężczyznę stojącego przy panelu sterującym. Patrzy on na mały ekran na panelu, a w drugiej ręce trzyma tablet.
Gra edukacyjna
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik żeglugi śródlądowej.
Ćwiczenia
Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik żeglugi śródlądowej.