Budowa i działanie stawów konia
WIZUALIZACJA MODELU W GRAFICE 3D
Spis treści
Budowa stawuBudowa stawu
Wizualizacja modelu w grafice 3D – kończyna piersiowaWizualizacja modelu w grafice 3D – kończyna piersiowa
Budowa i działanie stawów koniaBudowa i działanie stawów konia
Stawy kończyny piersiowej i miednicznejStawy kończyny piersiowej i miednicznej
Budowa stawu
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wizualizacja modelu w grafice 3D – kończyna piersiowa
Model 3D przedstawiający budowę kończyny piersiowej konia. Na modelu znajdują się kości, które otoczone są od strony zewnętrznej przez mięśnie. Przez całą kończynę piersiową konia (od łopatki do kopyta) biegną rozgałęziające się w okolicach łopatki nerwy oraz przylegające do wszystkich kości tętnice. Na modelu za pomocą interaktywnych punktów zaznaczone zostały trzy charakterystyczne elementy budujące kończynę piersiową konia. Treść każdego z punktów jest tożsama z nagraniami audio (plikami dźwiękowymi).
Pierwszy element to więzadła. Są to wiązki tkanki łącznej, które stanowią połączenie między kośćmi i ograniczają ich ruch. Zbudowane są ze skrzyżowanych i przeplatających się pasm kolagenu, co powoduje, że są mocniejsze, ale równocześnie mniej elastyczne. Można wyróżnić cztery rodzaje więzadeł: więzadła pierścieniowe; więzadła międzykostne; więzadła powrózkowe oraz więzadła podporowe lub nośne.
Drugi element to mięśnie szkieletowe. Przez połączenie z kośćmi, ścięgnami, a także kurczenie się umożliwiają one motorykę organizmu. Mięśnie szkieletowe są zależne od woli, a ich ruch jest świadomie kontrolowany i koordynowany. Są to mięśnie poprzecznie prążkowane. Koń ma ponad siedemset różnych mięśni szkieletowych. Do ich zadań należy m.in. podpieranie szkieletu i powodowanie ruchu, stabilizacja stawów i postawy ciała, kontrolowanie zakresu ruchów, a także ochrona szkieletu i organów wewnętrznych przed urazami oraz udział w termoregulacji przez powodowanie drżenia.
Trzeci element to ścięgna. Są to włókniste pasma tkanki łącznej łączące mięśnie z kośćmi, które występują w całym ciele. Ścięgno zaczyna się w miejscu, gdzie brzusiec mięśnia przechodzi w pasmo gęstych, podłużnych oraz równoległych wiązek kolagenu o dużej rozciągliwości, które są zdolne wytrzymać znaczne obciążenia. Kolagen produkowany jest przez komórki zwane fibroblastami, znajdujące się pomiędzy włóknami kolagenowymi. Włókna ścięgien posiadają zygzakowatą strukturę, co pozwala na ich rozciąganie i zwiększenie długości nawet o około cztery procent i powrót do pozycji wyjściowej. Ścięgna mają stosunkowo słabe ukrwienie, co jest powodem ich słabszych zdolności regeneracyjnych.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Budowa i działanie stawów konia
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści