Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17FH0QZbZhwC
Ilustracja przedstawia impresjonistyczny obraz. Prezentuje zatokę portową o świcie. Przy zatoce stoją zacumowane statki. Po wodzie płyną trzy łodzie. Obraz utrzymany jest w niebieskich barwach, na tym tle wyróżnia się wschodzące słońce.

David Hume: impresje i idee

Claude Monet, Impresja, wschód słońca, 1872
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy ktoś z twoich znajomych studiuje kognitywistykę? Popularne dzisiaj nauki kognitywne zajmują się analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w tym ludzkiej percepcji. Można uznać, że prekursorem kognitywistyki był David Hume, jeden z czołowych empirystów brytyjskich, kontynuator myśli Johna Locke’a, a zarazem niego największy krytyk. Hume uznał, że Locke zaciemnia obraz kształtowania się ludzkiej wiedzy przez doświadczenie, niepotrzebnie wprowadzając niejasne pojęcia Boga i substancji. Stwierdził, że wiedza jest wynikiem przetwarzania informacji zmysłowych, czyli impresji na ich obrazy mentalne, czyli idee i badał złożoność tego procesu.

Twoje cele
  • Poznasz wkład Davida Hume'a w rozwój brytyjskiego empiryzmu.

  • Przeanalizujesz dokonaną przez Hume'a krytykę myśli Johna Locke'a.

  • Zestawisz poglądy na relację między ideami a wrażeniami u Hume'a i Platona.