Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak definiuje się pole grawitacyjne?

Animacja ukazuje przestrzenny obszar pola grawitacyjnego wokół Ziemi. Obejrzyj ją i odpowiedz na umieszczone poniżej pytania.

Opis alternatywny animacji.

Animacja przedstawia zachowanie się obiektu w polu grawitacyjnym Ziemi. Animację rozpoczyna czarny slajd tytułowy, na którym po środku umieszczono, dużymi literami, biały napis „JAK DEFINIUJE SIĘ POLE GRAWITACYJNE?”. Następnie rozpoczyna się film animowany, na którym przedstawiono, na czarnym tle Ziemię, do której wnętrza wnikają promieniście przenikające przestrzeń kosmiczną linie pola grawitacyjnego, przedstawione w kolorze czerwonym. Oznacza to, że pole grawitacyjne wytwarzane przez Ziemię jest polem centralnym. Nagle na ekranie pojawia się kulka dużo mniejsza niż Ziemia i spada w kierunku Ziemi po jednej z tych linii pola. Następnie na ekranie pojawia się slajd w postaci rysunku. Na rysunku przedstawiono zdjęcie polany pokrytej trawą z pięcioma drzewami. Pionowo poprowadzono przez zdjęcie, skierowane w dół, linie pola grawitacyjnego Ziemi. Pole grawitacyjne w pobliżu powierzchni można traktować jak pole jednorodne. Animację kończy biały, cieniowany na dole, slajd końcowy, w którego środku umieszczono logo projektu, składające się z niebieskich, zamalowanych w środku, obiektów przypominających elipsy rozmieszczonych na powierzchni przypominającej fragment koła. Logo to również zawiera niebieski napis zapisany dużymi literami o treści „FIZYKA 950 KAPSUŁEK”. Na dole ekranu umieszczono dodatkowe trzy loga w poziomie obok siebie. Są to kolejno od lewej: logo w postaci prostokąta w którym zawarto dwie umieszczone pod sobą identyczne gasnące fale, z czarnym napisem po prawej stronie którego wyrazy rozpoczynają się z dużych liter „Wydział Fizyki” a pod nim mniejszą czarną czcionką dużymi literami tekst „POLITECHNIKA WARSZAWSKA”, logo składające się z trzech pięcioramiennych gwiazdek w kolorach żółtym, białym i czerwonym na granatowym tle, po którego prawej stronie znajduje się czarny napis, którego wyrazy rozpoczynają się z dużych liter, treści: „Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój” oraz logo składające się z granatowej flagi ze złotymi dwunastoma gwiazdami ułożonymi w kształt okręgu z czarnym napisem po lewej stronie, którego wyrazy rozpoczynają się z dużych liter, treści „Unia Europejska”.

R1ZmM65tkiNwQ
Polecenie 1

Dlaczego Księżyc znajdujący się w polu grawitacyjnym Ziemi nie spada na nią tak, jak pokazują to linie pola na animacji?

Pytanie alternatywne: Czy ciało przyciągane grawitacyjnie przez Ziemię musi na nią spaść?

uzupełnij treść
Polecenie 2

Zastanów się, co by się stało, gdyby masa ciała umieszczonego w pobliżu planety była zbliżona do jej masy własnej, a w układzie nie działałyby inne siły poza siłą grawitacji.

uzupełnij treść