Obejrzyj, w jaki sposób poruszają się satelity wokół Ziemi. Zastanów się, czy ruch ten jest chaotyczny, czy można doszukać się w nim określonych zależności? Zwróć uwagę, że animacja obrazuje ruch satelitów wokół Ziemi z przyspieszeniem około 60 krotnym.
RFmHjuE98Un7V
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1
Wiele satelitów jest umieszczanych na orbicie geostacjonarnej. Co jest cechą charakterystyczną tej orbity? Jaka minimalna liczba tych satelitów byłaby potrzebna, by ich sygnały pokryły całą Ziemię, tworząc globalną sieć komunikacji satelitarnej?
uzupełnij treść
Okres obiegu orbity musi wynosić 24 godziny (ściślej: 23 godziny 56 minut i 4 sekundy - czyli tyle, ile wynosi okres obrotu Ziemi względem gwiazd). Dodatkowo, satelita musi być umieszczony ponad równikiem i krążyć w tym samym kierunku, w jakim obraca się Ziemia. Wszystkie trzy kryteria muszą być spełnione, by satelita pozostawał w stałym położeniu względem powierzchni Ziemi. Potrzebne są co najmniej trzy satelity, gdyż dwa satelity po przeciwnych stronach Ziemi nie mogą komunikować się ze sobą. Teoretycznie, można by wybrać taką długość fali, która wystarczająco ugięłaby się w atmosferze. Byłoby to jednak zupełnie niepraktyczne.