Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Używając apletu, przeanalizuj, jak zmienia się wartość funkcji tangens, gdy miara kąta zbliża się do 90. Co dzieje się dla kąta prostego?

R2bCwH0wvkw8C
Aplet przedstawia dwuwymiarowy układ współrzędnych, którego przybliżenie można dowolnie zmieniać. Narysowano na nim koło, którego promień możemy modyfikować suwakiem od jednej dziesiątej do pięciu oraz półprosta, która zaczyna się w początku układu współrzędnych, jej kierunek zależy od ustawionego suwakiem kąta skierowanego przeciwnie do ruchu wskazówek zegara od dodatniej osi X, aż do tej półprostej. Kąt możemy ustawić od 0° aż do 360°. Punkt, w którym okrąg przecina się z półprostą oznaczony jest jako M, współrzędne tego punktu używane są do wyliczenie tangensa wybranego kąta. Pod układem współrzędnych znajdują się dwa suwaki, wypisane współrzędne x i y punktu M oraz wzór tangens wybranego kąta równa się yMxM i wartość zostaje zaokrąglona do części setnych. Przykład 1. Kąt równy 45°, promień równy 5, punkt M ma współrzędne 3, 54;3,54. Tangens 45° równa się yMxM równa się 3,513,51 równa się jeden. Przykład 2. Kąt równy 90°, promień równy 4. Punkt M leży w punkcie 0;4. Tangens 90° równa się yMxM równa się 40, dzielenie przez zero jest zabronione, dlatego dostajemy odpowiedź czemu tangens 90° nie istnieje. Przykład 3. Kąt 300°, promień równy 2. Punkt M ma współrzędne 1;-1,73. Tangens 300° równa się yMxM równa się -1,731 równa się -1,73.
Polecenie 2
R19FpumSsOasF
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.