Audiobook + Sprawdź się
Wysłuchaj audiobooka. W jaki sposób Gall Anonim opisuje sprawę konfliktu króla Bolesława z biskupem? Wyjaśnij powody powściągliwości kronikarza.
Zapoznaj się z treścią audiobooka. W jaki sposób Gall Anonim opisuje sprawę konfliktu króla Bolesława z biskupem? Wyjaśnij powody powściągliwości kronikarza.
W jaki sposób oceniłbyś zachowanie biskupa Stanisława? Czy twoim zdanie zasługuje na miano męczennika czy zdrajcy? Uzasadnij swóją odpowiedź.
Przyjrzyj się schematowi i rozstrzygnij, które spośród zdań podanych w tabeli są fałszywe lub prawdziwe. Zaznacz odpowiednio Prawda lub Fałsz.
Zapoznaj się z opisem schematu i rozstrzygnij, które spośród zdań podanych w tabeli są fałszywe lub prawdziwe. Zaznacz odpowiednio Prawda lub Fałsz.
Zapoznaj się z tekstami źródłowymi i odpowiedz na pytania.
Źródło 1.
Fragment Kroniki polskiej z XII wieku, autorstwa Galla AnonimaJak zaś doszło do wypędzenia króla Bolesława z Polski, długo byłoby o tym mówić; tyle wszakże można powiedzieć, że sam będąc pomazańcem [Bożym], nie powinien był [drugiego] pomazańca za żaden grzech karać cieleśnie. Wiele mu to bowiem zaszkodziło, gdy przeciw grzechowi grzech zastosował i za zdradę wydał biskupa na obcięcie członków. My zaś nie usprawiedliwiamy biskupa - zdrajcy, ani nie zalecamy króla, który tak szpetnie dochodził swych praw.
Źródło 2.
Fragment Kroniki polskiej z XIII wieku, autorstwa Wincentego KadłubkaA gdy prześwięty biskup krakowski Stanisław nie mógł odwieść go od tego okrucieństwa, najpierw grozi mu zagładą królestwa, wreszcie wyciąga ku niemu miecz klątwy. Atoli on, jak był zwrócony w stronę nieprawości, w dziksze popada szaleństwo. Rozkazuje więc przy ołtarzu, nie okazując uszanowania ani dla stanu, ani dla miejsca, ani dla chwili - porwać biskupa! Ilekroć okrutni służalcy próbują rzucić się na niego, tylekroć na ziemię powaleni łagodnieją. […] Świętego bezbożnik, miłosiernego zbrodniarz, biskupa niewinnego najokrutniejszy świętokradca rozszarpuje, poszczególne członki na najdrobniejsze cząstki rozsiekuje, jak gdyby miały ponieść karę [nawet i] poszczególne cząstki.
Rozstrzygnij, która wersja wydarzeń w ćwiczeniu 6. – ze źródła 1. czy źródła 2. – została przedstawiona na ilustracji. Swoją odpowiedź uzasadnij.
Przyjrzyj się mapie i odpowiedz na pytania.