Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z audiobookiem i wykonaj kolejne polecenia.

R1eT0hSNo0QrF
Nagranie dźwiękowe dotyczy fragmentu Drugiej Księgi Samuela.
Źródło: Druga Księga Samuela (11,1–12,24) , przekład Biblii Tysiąclecia, wyd. V.
Polecenie 2

Przedstaw stosunki króla Izraela z poddanymi (na podstawie relacji między Dawidem a Uriaszem).

R1esI2P69WMaS
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Podaj, jakie prawo złamał król Izraela i kto go osądził.

RchyRIVGUenhg
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 1

Oceń dorobek kulturowy cywilizacji starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Rodz4BTr55grs
Tybetańczycy
Źródło: licencja: CC BY-SA 3.0.
RSyhejQx2rCsD
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z  poniższymi fragmentami tekstów źródłowych, a następnie rozstrzygnij, które z podanych poniżej stwierdzeń jest prawdziwe, a które fałszywe.

Fragment 1

Mądry człowiek stosuje się do warunków swojego życia, nie pragnie niczego takiego, na co nie pozwoliłoby jego położenie. Skoro znajdzie się w położeniu bogatego i zamożnego człowieka, wówczas żyje jak człowiek bogaty i możny. Skoro znajdzie się w biedzie i położeniu ciężkim, wówczas żyje jak ludzie, znajdujący się w biedzie i ciężkim położeniu. Skoro znajdzie się w niebezpieczeństwie lub sytuacji kłopotliwej, wtedy postąpi tak, jak powinien postąpić człowiek w podobnych okolicznościach. Słowem, dla mądrego człowieka nie ma takiej sytuacji, w której nie mógłby być panem siebie. Zajmując stanowisko wysokie człowiek mądry nie będzie usiłować okazać tego ludziom niżej odeń stojącym. Będąc zaś w położeniu podwładnego, nie będzie schlebiać wyżej odeń stojącym.

c1 Cytat za: [...],A z domu wychodź tylko drzwiami, Warszawa 1932, s. 35.

Fragment 2

Dwa krańce są [...], których unikać musi ten, kto prowadzi [żywot] duchowy. [...] Jakie dwa? Jeden kraniec to życie w uciechach, w oddaniu się rozkoszy i używaniu. I to jest niskie, nieszlachetne, niegodne i bez wartości. A drugi kraniec to życie w samoudręczeniu, i to jest bolesne. Z dala od tych dwóch krańców stoi Doskonały. Drogę poznał, która leży pośrodku, która wzrok otwiera i ducha, która prowadzi do spokoju, do poznania, do oświecenia, do nirwany [...].

c2 Cytat za: Iran starożytny. Indie starożytne, oprac. A. Śmieszek, S. Schayer, Kraków 1926, s. 105.

Fragment 3

Te dwa duchy, które na początku świata pojawiły się obok siebie jako dwaj bracia bliźniacy. Dobro i Zło w myśli, słowie, czynie, między nimi dwoma wybrać należycie umieli zawsze tylko ludzie rozsądni, ale nie ci, co są pozbawieni rozumu. Spomiędzy tych dwóch duchów, Duch Zła, zwolennik kłamstwa, wybrał sobie spełnienie czynów jak najgorszych, natomiast Duch drugi, Duch Dobra [...] obrał sobie Prawdę i tę samo za jego przykładem obierają sobie ludzie [...].

c3 Cytat za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 1, Starożytny Wschód, red. J. Wolski, Warszawa 1959, s. 29-30.
R1WPgHTDfv8Cg
Łączenie par. . Wszystkie zacytowane fragmenty dotyczą systemów religijnych, które określają relacje między sferą sacrum, czyli nadprzyrodzoną, a sferą profanum, czyli światem ludzkim.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zacytowane fragmenty odnoszą się do systemów religijnych występujących na Dalekim Wschodzie.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. We wszystkich systemach religijnych, do których odnoszą się zacytowane fragmenty, wyznawcy wierzyli w reinkarnację, czyli wielokrotne odradzanie się człowieka pod różnymi postaciami.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Wszystkie systemy religijne, których dotyczą fragmenty, funkcjonują do dzisiaj i mają rzesze wyznawców.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Tylko system religijny, do którego odnosi się fragment 3, sankcjonował struktury społeczne istniejące na obszarze cywilizacji wschodnich.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Co najmniej dwa systemy religijne występowały na obszarze tej samej cywilizacji.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
31
Ćwiczenie 3

Zapoznaj się z poniższym fragmentem odnoszącym się do jednego z systemów religijno‑filozoficznych funkcjonujących w cywilizacji Starożytnego Wschodu. Następnie rozstrzygnij, czy ukazana na ilustracji świątynia mogla być miejscem, gdzie gromadzili się jego wyznawcy.

  1. Pierwsza szlachetna Prawda [...] „Narodziny są cierpieniem, starzenie się jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem. Smutek, lament, ból, zgryzota i rozpacz są cierpieniem. Towarzystwo nielubianych jest cierpieniem, rozłąka z ukochanymi jest cierpieniem. Niemoc uzyskania tego, co się chce, jest cierpieniem. Pokrótce – pięć skupisk istnienia związanych z przywiązaniem jest cierpieniem”

  2. Druga Szlachetna Prawda [...] – przyczyną cierpienia jest pragnienie.

  3. Trzecia Szlachetna Prawda [...] – ustanie cierpienia to całkowite zaniknięcie i ustanie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, puszczenie pragnienia.

  4. Czwarta Szlachetna Prawda [...] – drogą do ustania cierpienia jest Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka – właściwy pogląd, właściwe postanowienie, właściwa mowa, właściwe działanie, właściwy żywot, właściwe dążenie, właściwe skupienie, właściwa medytacja.

c4 Cytat za: Artykuł Buddyzm, wikipedia.org.
R1Fod74Y5CkTR
Źródło: Andrew Shiva, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.
R1RUc6y24Eg5p
Rozstrzygnięcie: (Wybierz: tak, nie) (Uzupełnij).
Ćwiczenie 3
R1eyXGyPgs7ZF
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.