Odzyskiwanie surowców wtórnych w Polsce
Odzyskiwanie surowców wtórnych zwane jest potocznie recyklingiem. Zwrot ku takiemu postępowaniu jest wynikiem konieczności dbania o środowisko naturalne. Rosnąca liczba ludności oraz rosnąca konsumpcja dóbr powodują stale rosnącą ilość odpadów. Zastanów się, ile odpadów człowiek wytwarza każdego dnia? Niech za przykład posłuży jedynie jedzenie. Obecnie to, co kupujemy, pakowane jest w słoiki szklane, pudełka kartonowe czy plastikowe pojemniki. Niemalże każdego dnia wyrzucamy puste opakowania po mleku, jogurcie czy tacki po warzywach. Do odpadów zalicza się także resztki jedzenia.
Rosnąca liczba odpadów wymusiła wynalezienie sposobu na ich ponowne wykorzystanie. Dzięki temu nie tylko dajemy drugie życie niektórym substancjom i materiałom, ale także zmniejszamy zapotrzebowanie na tak zwane surowce pierwotne. Możliwość wykorzystania części odpadów powoduje zmniejszenie ich objętości na składowiskach i wysypiskach.
W recyklingu kluczową sprawą jest ilość nakładów pracy i energii potrzebnych do odzyskania surowców. Najlepiej, jeśli te nakłady są jak najmniejsze, a możliwość wykorzystania surowców jak największa.
Aby móc odzyskiwać surowce wtórne, konieczne stało się segregowanie odpadów już na poziomie gospodarstw domowych. Obecnie w Polsce jesteśmy zobligowani do sortowania odpadów na kilka frakcji: papier, plastik, szkło, metale oraz bioodpady.
Do wyprodukowania papieru potrzebne są zasoby drewna i wody. Szacuje się, że dzięki 1 tonie makulatury można uratować blisko 20 drzew. Produkcja papieru wiąże się również z emisją zanieczyszczeń do wody. Dzięki odzyskiwaniu papieru z odpadów, zagrożenie to można znacznie ograniczyć. Podobnie dzieje się w przypadku zużycia energii i odprowadzenia ścieków przemysłowych – produkowanie papieru z makulatury jest zdecydowanie bardziej energooszczędne.
Papier gromadzony jest w niebieskich pojemnikach. Jednak nie każdy papier nadaje się do recyklingu. Do tych pojemników trafić powinny gazety i książki, ale tylko jeśli mają miękkie oprawy. Twarde okładki powinny być oddzielone i wtedy książka bez okładki może trafić do recyklingu. Ponadto do niebieskiego pojemnika wyrzucamy tektury i reklamówki papierowe. Należy pamiętać, że makulaturą nie będzie papier kredowy, satynowany czy lakierowany, a także kartonowe opakowania po napojach.
Olbrzymim problemem jest recykling tworzyw sztucznych. Tym bardziej, że obecnie bardzo wiele produktów sprzedawanych jest w opakowania z takich właśnie tworzyw. Jesteśmy przyzwyczajeni do plastikowych opakowań warzyw, wędlin, sera, jogurtów, napojów i wielu innych produktów. Ich rozkład w środowisku trwa nawet kilka tysięcy lat, a przy niekontrolowanym wzroście ilości produktów z tworzyw sztucznych i takich opakowań, zagrożenie zaśmiecenia naszej planety jest naprawdę olbrzymie.
Tworzywa sztuczne mogą posłużyć jako surowiec wtórny do produkcji folii i olejów, ale coraz częściej słyszy się o przedmiotach codziennego użytku wyprodukowanych z odzyskanego surowca. Przykładem mogą być torby, plecaki czy zabawki.
Odpady plastikowe trafiają do żółtych pojemników. Są to butelki po napojach, kosmetykach, opakowania po żywności i folie. Do tego samego pojemnika powinny zostać wyrzucone tworzywa metalowe czy puszki po napojach, a także produkty stalowe. Do żółtego pojemnika nie wyrzucamy natomiast opakowań po smarach, olejach, lekarstwach i chemikaliach.
Kolejnym surowcem wtórnym jest szkło. Jest to kolejny przykład recyklingu, który znacznie zmniejsza presję na środowisko i pozwala ograniczyć zanieczyszczenia. Szkło trafia do pojemnika białego lub zielonego. Recyklingowi podlegają tylko szklane opakowania po napojach i kosmetykach. Niestety do białego i zielonego pojemnika nie trafią szklanki, szklane naczynia kuchenne, przedmioty porcelanowe i ceramiczne, żarówki czy lustra.
Recykling odgrywa także dużą rolę w produkcji wyrobów aluminiowych. Odpady tego surowca mogą być ponownie wykorzystane w produkcji. Aluminium produkowane jest z boksytu, a jego złoża są ograniczone i nie podlegają odnowieniu. Świadomość, że nie posiadamy nieograniczonych zasobów wpływa na to, że ludzie coraz chętniej starają się żyć ekologicznie.
W jaki sposób podchodzi się do recyklingu w twoim miejscu zamieszkania? Czy obserwujesz problemy z tym związane? Jakie są to problemy?