Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z umieszczonymi w audiobooku fragmentami tekstów teoretycznych i zastanów się na ich podstawie nad uzasadnieniem przekonania:
Jan Twardowski w swoich wierszach uzupełnia dystynkcje Boga. Twierdzi, że Bóg jest nie tylko święty, mocny i nieśmiertelny, ale również uśmiechnięty. W krótkiej wypowiedzi argumentacyjnej wyjaśnij na podstawie wybranych wierszy Jana Twardowskiego, jakie znaczenie dla ich przekazu poetyckiego i teologicznego ma uśmiech Boga.

RGG9L8v8m0ZeA
(Uzupełnij).
R1ZIto6y7p5S9
Nagranie dźwiękowe dotyczy poezji księdza Jana Twardowskiego.
Mariusz Kubik, Ks. Jan Twardowski – poeta świętego luzu
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., dostępny w internecie: https://gazeta.us.edu.pl/ [dostęp: 30.01.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.
RjcWoUDTbxPwY
Nagranie dźwiękowe zawiera wywiad Agnieszki Kasprzak z księdzem Janem Twardowskim.
Ks. Jan Twardowski: Nigdy nie pisałem wierszy dla sztuki – wywiad Agnieszkę Kasprzak. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 2/1997
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., dostępny w internecie: https://wiez.pl [dostęp: 30.12.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Zinterpretuj fragment wywiadu Księdza Jana Twardowskiego w odniesieniu do wybranych wierszy poety.

1

– Dlaczego człowiek pisze wiersze? Wiersze piszą tylko zawodowi literaci a nie megalomani, którzy chcą pisać dla przyszłych pokoleń. […] Wiersz tym różni się od prozy, czym różni się krok marszu od kroku tańca, jest próbą ładniejszego wypowiedzenia się. Jest potrzebą podzielenia się swoim wzruszeniem z drugim człowiekiem. Przypomina pisanie listu, pamiętnika. Jest próbą powiedzenia tego, co najbardziej osobiste.

W swojej wypowiedzi wykorzystaj pojęcia dialogu na dystans, dialogu realizowanego przy pomocy wierszy.

R1CjwFpnmbymV
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 1

Co to znaczy, że Jan Twardowski w swojej twórczości wraca do Linneusza, czyli systemu klasyfikacji organizmów przyrodnika i lekarza, profesora Uniwersytetu w Uppsali?

Zredaguj dwa argumenty, którymi uzasadnisz swoje stanowisko.

R1dyLoI1uQvNs
(Uzupełnij). (Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Na podstawie wybranych wierszy Jana Twardowskiego wyjaśnij sens wypowiedzi poety o swoich intencjach: Nie przyszedłem pana nawracać.

RUPYKWwJdRciI
(Uzupełnij).