Zalety i wady poszczególnych rodzajów transportu
Transport drogowy/samochodowy
Transport drogowy, nazywany także samochodowym, pełni istotną rolę w przewozie ludzi i towarów. Stanowi podstawę komunikacji miejskiej, a za jego użyciem przemawiają komfort i swoboda podróżowania, rozwinięte sieci dróg, dostępność i stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Jest jednak bardzo szkodliwy dla środowiska, a także zależny od wahań na rynku paliw. Cechuje go także stosunkowo mała ładowność i największa ze wszystkich rodzajów transportu wypadkowość.
Transport kolejowy
Główną korzyści wynikającą z używania transportu kolejowego jest zwłaszcza jego ładowność, a także dość niskie koszty przewozu, szczególnie na dużych odległościach. Charakteryzuje go także niewielka szkodliwość dla środowiska oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Kolej ma również swoje zastosowanie w przestrzeni miejskiej, gdzie w postaci tramwajów i metra przyczynia się do rozładowania ruchu ulicznego. Jego główną wadą jest całkowite uzależnienie od istnienia odpowiedniej infrastruktury kolejowej, a także konieczność włączenia innych rodzajów transportu w celu optymalizacji przewozu ludzi i towarów.
Transport morski
Zaletą transportu morskiego jest przede wszystkim największa ładowność ze wszystkich rodzajów transportu oraz możliwość dostosowania do przewozu różnego rodzaju ładunków. Charakteryzuje go także mała wypadkowość oraz niskie koszty przewozu, zwłaszcza w transporcie dalekosiężnym. Do jego wad należy długi czas transportu, zależność od warunków atmosferycznych i infrastruktury portowej, a także możliwość znacznego zanieczyszczenia wód w przypadku wystąpienia katastrofy morskiej.
Transport wodny-śródlądowy
Jest używany przede wszystkim w przewozie materiałów sypkich i podobnie jak transport morski cechuje się dużą ładownością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Może także zostać wykorzystany w celach turystycznych i w niewielkim stopniu oddziałuje na środowisko naturalne. Do jego wad należy uzależnienie od warunków atmosferycznych oraz wysokie koszty regulacji rzek i budowy portów i kanałów.
Transport lotniczy
Transport lotniczy jest obecnie najbezpieczniejszym ze wszystkich rodzajów transportu – o najmniejszej liczbie ofiar w stosunku do liczby podróżujących. Charakteryzuje go bardzo duża szybkość i możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych i w związku z tym nadaje się zwłaszcza przewozu osób. Ma także ograniczony wpływ na środowisko, a duża konkurencja na rynku sprzyja coraz większej popularności tego rodzaju transportu. Jest on jednak kosztowny, szczególnie w przypadku przewozu towarów, a także uzależniony od warunków pogodowych i odpowiednio przygotowanej infrastruktury.
Transport rurociągowy
Służy do masowego transportu przede wszystkich ropy naftowej i jej produktów pochodnych oraz gazu ziemnego. Cechuje go duża przepustowość i niezależność od warunków pogodowych, a także niskie koszty na dużych dystansach i ciągłość przesyłu towarów. System budowy rurociągów jest jednak czasochłonny i kosztowny, wymaga odpowiedniego terenu, a jednym rurociągiem można transportować tylko określony rodzaj ładunku.