Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Historia odkrycia gwiazd neutronowych i czarnych dziur

Posłuchaj audiobooka o historii odkrycia gwiazd neutronowych i czarnych dziur.

R1aecz475M9nU
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
Polecenie 1

Uzupełnij zdanie:

RGt2sg3iItAm8
Foton nie może opuścić czarnej dziury, bo silne pole grawitacyjne zmniejsza jego prędkośćenergię do zera.
Polecenie 2
R1Ad6IIVoVEka
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Każda gwiazda neutronowa jest pulsarem., 2. Pulsar jest gwiazdą neutronową., 3. Pulsary to takie gwiazdy neutronowe, których promieniowanie trafia w Ziemię., 4. Pulsary to jedyne gwiazdy neutronowe, które emitują promieniowanie., 5. Promieniowanie emitowane przez wiele gwiazd neutronowych nie trafia w Ziemię i dlatego nie możemy go obserwować.
1
Polecenie 3

Wyjaśnij, korzystając z zasady zachowania energii, dlaczego okres zmian promieniowania pulsarów systematycznie, choć bardzo wolno, wydłuża się.

uzupełnij treść
1
Polecenie 4

Rysunek przedstawia schematycznie ideę osiemnastowiecznego astronoma Johna Michella. Foton światła wyemitowany z bardzo masywnej gwiazdy, zachowuje się jak kamień podrzucony do góry, który spada z powrotem. Z takiej gwiazdy światło nie może się wydostać, więc jest ciemna. Wyjaśnij, dlaczego dziś ta idea uważana jest za błędną.

RBS2hggu9v1V7
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Idea osiemnastowiecznego astronoma Johna Michella głosi, że foton światła wyemitowany z bardzo masywnej gwiazdy, zachowuje się jak kamień podrzucony do góry, który spada z powrotem. Z takiej gwiazdy światło nie może się wydostać, więc jest ciemna. Wyjaśnij, dlaczego dziś ta idea uważana jest za błędną.

uzupełnij treść